سرویس معماری هنرآنلاین: جشنواره معماری وایوز یک رویداد بزرگ معماری است که هر ساله در شهر مون‌پلیه فرانسه برگزار می‌شود و طراحان و معماران جوان با طراحی المان های متفاوت، هزاران طراح و گردشگر را به این شهر جذب می کنند. برگزاری این جشنواره با هدف ایجاد انگیزه و ارتباط میان معماران جوان و طراحان شهری با برجسته کردن آثار و توسعه شهری در چهارچوب موجود شهر مون‌پلیه است.

مون‌پلیه یک شهر علمی فرهنگی در جنوب فرانسه است که فرهنگ اولین جایگاه را در آن دارد؛ به طوری که در تمامی سال حیات فرهنگی شهر با برگزاری جشنواره‌های مختلف، نمایشگاه‌ها، کنسرت‌ها و نمایش‌ها پربارتر می‌شود.

طبق روال هر سال، امسال هم جشنواره معماری وایوز در شهر مون‌پلیه برگزار شد و ۱۲ اله‌مان و نمایشگاه معماری مختلف توسط ۱۲ گروه از معماران جوان سراسر اروپا در حیاط ۱۲ هتل خصوصی مختلف ساخته شد. در این جشنواره، هرکدام از گروه‌ها در یک هتل مستقر می‌شوند و حیاط آن هتل مکان ساخت المان آن گروه است.

این جشنواره ۲ جایزه به آثار برتر از نگاه هیئت منصفه و نگاه عمومی به شرکت کنندگان اعطا می‌کند. امسال جایزه این جشنواره به استودیوی" ۳آ " بابت طراحی و ساخت یک اله‌مان با کاغذ بدون چسب تعلق گرفت و اله‌مان "بادکنک‌های قرمز" که توسط "لوسیا مارتینز پلچینیو" و "راکوئل دوران پونت" طراحی شده بود جایزه عمومی را به دست آورد.

منبع: designboom