به گزارش هنرآنلاین، به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان،  مجید فروتن  در کارگروه ساماندهی مد و لباس اداره ارشاد استان همدان، اظهار کرد: مد و لباس صنعت نوپایی است بنابراین باید بر اساس شرایط و نیازها این حوزه به‌روز شود.

وی با بیان اینکه الگوهای بیگانه به این حوزه ورود کرده است، تصریح کرد: در استان کارگروه‌هایی در این زمینه شکل گرفته و این کارگروه غلبه بر ورود الگوی غربی را برعهده دارد و به دنبال برقراری ارتباط بین طرح و تولید است.

فروتن با اشاره به اینکه بسیاری از افرادی‌که از لباس‌هایی با الگوهای غربی استفاده می‌کنند حتی نمی‌دانند نوشته‌های روی لباسی که بر تن دارند، چیست، اضافه کرد: باید بر بازارها هم نظارت صورت گیرد تا چنین لباس‌هایی در بازار عرضه نشود.

معاون فرهنگی هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان خاطرنشان کرد: خوسبختانه با برگزاری جشنواره‌های مد و لباس طراحان ایرانی- اسلامی می‌توانند طرح خود را به نمایش بگذارند.

برگزاری دومین جشنواره مد و لباس در همدان

کارشناس امور هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان نیز گفت: با برگزاری نمایشگاه و جشنواره‌های مد و لباس درصدد هستیم تا فرهنگ استفاده از لباس ایرانی- اسلامی و پرهیز از استفاده از مصرف الگوهای بیگانه را در بین مردم نهادینه کنیم.

معصومه حدادی با بیان اینکه برای فرهنگ‌سازی این موضوع تمام دستگاه‌ها باید گامی بردارند، از ابلاغ آئین‌نامه ساماندهی مد و لباس در سال 1391 خبر داد و افزود: به طور مرتب جلسات کارگروه را برگزار کرده و از هر پیشنهادی که اعضای این کارگروه داشتند، استقبال کردیم.

وی با اشاره به اینکه تا کنون 2 نمایشگاه مد و لباس کشوری و یک جشنواره استانی برگزار کرده‌ایم، عنوان کرد: 140 اثر از برگزاری این نمایشگاه و جشنواره‌ها جمع‌آوری شده اما به علت محدودیت فضا و مانکن در استان و با توجه به امکانات موجود، حدود 40 طرح تولید شده برتر استان داریم. 

حدادی با اشاره به برگزاری جشنواره مد و لباس در سال گذشته و قدردانی از طرح‌های برگزیده این جشنواره، عنوان کرد: پس از حدود 4 سال توانستیم  یک بانک اطلاعاتی در این‌زمینه جمع‌آوری کنیم به طوریکه هم‌اکنون 120 نفر طراح دانشگاهی و بیش از 20 نفر طراح آزاد در استان همدان وجود دارد.

وی از اتحادیه پوشاک درخواست کرد: اگر با طراح لباس ایرانی- اسلامی ارتباط دارند آنها را معرفی کنند تا بتوانیم بانک اطلاعات خود را تکمیل کنیم.

حدادی با بیان اینکه با تهیه بانک اطلاعاتی سعی داریم حلقه ارتباطی بین تولیدکننده و طراح ایجاد کنیم، گفت: اسفندماه دومین جشنواره استانی و سومین نمایشگاه کشوری برگزار می‌شود.