به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، در پنج ماه نخست سال جاری، بالغ‌بر 1950 طرح، نشان شیما و حق مالکیت معنوی آثار خود را از کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور دریافت کردند. از این تعداد، شناسه شیما برای 1705 طرح و حق مالکیت معنوی برای 245 طرح صادر شده است.

کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور «شناسه یکپارچه مد و لباس ایرانی» با عنوان اختصاری نشان «شیما» را به استناد وظایف و آئین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی مد و لباس در راستای ترویج الگوهای ملی و بومی و هدایت بازار تولید و نیز   ترغیب مردم در پرهیز از انتخاب الگوهای بیگانه صادر می‌کند.

طرح‌های حائز دریافت نشان شیما از سوی هنرمندان، طراحان و تولیدکنندگان مد و لباس ایرانی ارائه‌شده و با شرایط بهره‌گیری آثار از نمادها و شاخص‌های هنری طراحی و تولید لباس، این نشان به ثبت‌نام کنندگان و متقاضیان اعطا می‌شود.

طراحان با کسب 10 نشان شیما برای آثار خود می‌توانند ضمن دریافت نامه درخواست از سوی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور به صندوق اعتباری هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت بیمه هنرمندان معرفی شده و از سایر تسهیلات این صندوق نیز بهره گیرند.