به گزارش هنرآنلاین، پنجمین جشنواره فجر صنایع‌ دستی و هنرهای‌ سنتی سوم اسفندماه به کار خود پایان داد و برگزیدگان در بخش‌های مختلف به‌ویژه طراحی لباس و دوخت‌های سنتی معرفی شدند.

ویدا توحدی مدیرکل دفتر توسعه و ترویج صنایع‌ دستی آئین اختتامیه پنجمین جشنواره فجر صنایع‌ دستی و هنرهای‌ سنتی گفت: خدا را شاکرم که دست‌به‌دست هم دادیم تا برای پنجمین سال متوالی افتخار دیگری را در حوزه صنایع‌ دستی رقم بزنیم. این رویداد بدون تلاش بی‌وقفه معاون صنایع‌ دستی محقق نمی‌شد. بدون حمایت کم‌نظیر وزیر محترم نیز شاهد برگزاری این رویداد نبودیم.

او به حضور بیش از ۳۰۰ اثر از ۱۵۰ هنرمند سراسر کشور اشاره کرد و افزود: تجلیل از فاطمه شاکری از استان بوشهر و‌ پروین اباذری از استان کرمان ازجمله مراسم افتتاحیه این دوره بود. همچنین نکوداشت استادان فقید صنایع‌ دستی از ویژگی‌های اختتامیه محسوب می‌شود.

توحدی ایجاد تولیدات فاخر و کم تکرار، ارتقای سطح کیفی، ‌توجه به تقویت آثار و همچنین برقراری ارتباط با صنعتگران را از دیگر اهداف این دوره از جشنواره دانست.

در ادامه جمشید ساعی بازمانده مرحوم استاد امیر ساعی پیشکسوت رشته قلم‌زنی روی سن آمد و گفت: ما هیچ‌گاه فکر نمی‌کنیم پدر بین ما نیستند. پدر من از ۹ سالگی کار قلم‌زنی را آغاز کردند و فعالیتشان به سه دوره تقسیم می‌شود. او با استادانی مانند لاهیجی هم‌نسل بود. نزدیک به ۳۰ نفر از افراد خانواده مسیر پدر را ادامه می‌دهند و حتی پا را از آن سبک فراتر گذاشته و در دیگر سبک‌ها نیز فعالیت کردیم. خدا را شاکریم که این رشته را رشد و ادامه دادیم.

او در پایان از مسئولان و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی برای رشد صنایع‌ دستی و معرفی آن به دنیا تشکر کرد.

پویا محمودیان معاون صنایع‌ دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی با اشاره به برگزاری پنجمین فجر صنایع‌ دستی گفت: این دوره در روزهای طاقت‌فرسا برای صنعتگران و با مشقت‌های زیاد برگزار شد. باور داریم جشنواره فجر فضایی برای به نمایش گذاشتن هنرمندان این کشور است، بخش مهم این جشنواره رویش دوباره سرو در قلب هنرمندان است و فعالیت این عزیزان ما را کشوری برتر و مدعی در صنایع‌ دستی به جهانیان معرفی می‌کند. صدرنشینی ما به دلیل ثبت شهر و روستاهای جهانی به دست همین صنعتگران اتفاق افتاد. ما خود را وامدار فرزندانی می‌دانیم که راه پدرانشان را ادامه دادند.

او با اشاره به پیام دوره پنجم جشنواره افزود: تسلیم نشدن در برابر یأس و سیاهی پیام این دوره است. این جشنواره ثابت کرد آفرینش‌های هنری در حوزه صنایع‌ دستی علی‌رغم سخت‌‌‌ترین روزها تداوم دارد. استقبال استان‌ها برای شرکت در این رویداد شاهد این ماجراست.

محمودیان افزود: پرونده این دوره را در حالی می‌بندیم که افتخار می‌کنیم به آنچه در نمایشگاهمان شاهد بودیم و افتخار می‌کنیم که علی‌رغم مشکلات کنار هم ادامه دادیم. قطعاً دوره ششم با چراغ‌داری شما صنعتگران و هنرمندان باشکوه‌تر برگزار می‌شود.

در ادامه علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری، پویا‌ محمودیان معاون صنایع‌ دستی و هنرهای سنتی این وزارتخانه و جبرئیل نوکنده رئیس‌کل موزه ملی ایران برای تقدیم لوح‌ها به برگزیدگان روی سن آمدند.

بهروز زرین‌دشتی در رشته سرامیک، سارا هدایت طراحی لباس، حسن رحمانی لایه‌چینی موفق به دریافت سرو سیمین شدند.

همچنین زهرا کوشایی‌فر در رشته دوخت‌های سنتی، زینب مسعودی تذهیب، عباس جلالی‌کیا منبت چوب، سارو مقرچیان حکاکی فلز، وجیه سادات جلالی معرق چوب و حبیب آروان در رشته قلم‌زنی موفق به دریافت دیپلم افتخار شدند.

از جمشید ساعی در رشته قلم‌زنی و محمد شیشه‌گر در کاشی هفت‌رنگ به‌عنوان بازماندگان تقدیر و دیپلم افتخار به آن‌ها اهدا شد.

ساناز نتاج در رشته دوخت‌های سنتی، علیرضا محمدی نیک در رشته معرق و حمیده میرزایی در رشته میناکاری و گل مرغ نیز در این مراسم مورد تقدیر قرار گرفتند.

جعفر جعفرصالحی معاون صنایع‌ دستی استان اصفهان و سمیه احمدی کارشناس حوزه صنایع‌ دستی از دیگر تقدیرشدگان این مراسم بودند.