سرویس مد و لباس هنرآنلاین: نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، سال گذشته از 24 تا 29 بهمن‌ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های تخصصی شهرداری تهران واقع در بوستان گفتگو برگزار شد و در روز پایانی این رویداد، بخش‌های صنعت، مؤسسات، فرهنگی و هنری و علمی دانشگاهی برگزیدگان خود را شناختند. این در حالی بود که سیده مرضیه شفاپور به‌تازگی به سِمَت دبیری کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور منصوب‌شده و برای نخستین بار، سکان مدیریت جشنواره‌ای در حد نام مد و لباس فجر را در اختیار گرفته بود.

مسئولان برگزاری اما امید داشتند تا با برون‌رفت از پاندمی تلخ کرونا، موفق شوند در زمانی دیگر و حتی پس از ماه‌ها وقفه، این آئین را به شکلی باشکوه و با حضور برگزیدگان و همراهان این رویداد در تمامی بخش‌ها برگزار کنند اما به دلیل مشخص نبودن ابعاد کرونا، سرانجام به این نتیجه رسیدند که به شکل مجازی، برگزیدگان نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر را معرفی کنند.

به هر روی پرونده نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر پس از شش ماه انتظار به دلیل شیوع ویروس کرونا و تلاش برای مساعد شدن شرایط برگزاری آئین اختتامیه با حضور جمع فعالان این عرصه، سرانجام امروز چهارشنبه 26 شهریور بسته شد و این رویداد برگزیدگان خود را در بخش‌های مهم شناخت.

اسامی برگزیدگان به شرح زیر است:

در بخش لباس بانوان و در رسته لباس مجلسی، مهنوش تیموزاده با طرح ایران‌زمین، در رسته لباس اجتماع، زهره افشار با طرح دسیاناری، در رسته لباس کاربردی، جعفر معینی با طرح کارمد، در رسته پوشش سر (طراحی دستی)، طلیعه عابدزاده با طرح آسلیوکرم، در رسته پوشش سر (طراحی دیجیتال)، رضوانه علیپور با طرح آرکانا به‌عنوان نفرات برگزیده انتخاب شدند.

در بخش مجموعه‌سازی، سمانه سمتی با طرح مجموعه سیاه دوزی بر روی گنبدکاووس برگزیده شد.

در بخش لباس آقایان و در دو رسته لباس اجتماع و مجلسی، به دلیل نرسیدن به حدنصاب آثار برگزیده در جشنواره، اثری حائز رتبه نخست نشد.

در بخش مسابقه زنده، در حوزه عفاف و حجاب، گروه (ساناز نوروزی چنارانی، مینا عرب نژاد، مبینا عرب نژاد) با طرح شمال و جنوب، در حوزه لباس اجتماع بانوان، گروه (مریم شیرزادیان، لیلا پری‌زاد، نعیمه خاکپور) با طرح رزهای رنگی در حوزه بالاپوش مردانه، گروه (عباس آذری، معصومه مسعودی، معصومه بازیاری با طرح سارنگ رتبه نخست را دریافت کردند.

در بخش عفاف و حجاب، در رسته لباس مجلسی اسلامی ایرانی، فاطمه آمارلو با طرح آی شن، در رسته پوشش چادر اجتماع صفیه نباتی نژاد با طرح مروارید و در رسته پوشش کالکشن سازی، سحر تلقانی با طرح سونال به مقام نخست در این بخش دست یافتند.

در بخش زیورآلات، رسته طراحی جواهرات و زیورآلات برگزیده‌ نداشت. در رسته مدل‌سازی رایانه‌ای جواهرات و زیورآلات، مقدی میکائیلی با طرح معراج و در رسته ساخت جواهرات و زیورآلات، فاطمه صفر طلب و آذین خرمی با طرح‌های سپیدوش و گره به مقام نخست رسیدند.

در بخش طراحی پارچه و حوزه پارچه دستی کامپیوتری، زهرا رستمی بالان به‌عنوان برگزیده معرفی شد و حوزه پارچه سازی و تکنیک چاپ به دلیل به حدنصاب نرسیدن آثار برگزیده در جشنواره، برگزیده‌ای نداشت.

در بخش پای‌پوش، برند بلوچ چرم به مقام نخست رسید.

در بخش کیف، حمید محمدیان از تولیدی چین‌چین به‌عنوان برگزیده انتخاب شد.

در بخش مقالات تخصصی، مقاله "اثرگذاری و اثرپذیری نمایشگاه‌ها و رویدادهای مد و لباس بر مخاطبان با بهره‌گیری از تکنیک دنپ" اثر فراست قسمتی رتبه نخست را کسب کرد.

در بخش پایان‌نامه‌های مقطع کارشناسی، پایان‌نامه "بررسی فرهنگ و پوشش زرتشتیان با تأکید بر نقوش سوزن‌دوزی و کاربرد آن در طراحی ملزومات لباس" اثر آزاده عظیمی و امینه عباسعلی زاده به‌عنوان برگزیده انتخاب شد.

در بخش پایان‌نامه‌های مقطع کارشناسی ارشد، پایان‌نامه "عوامل تأثیرگذار بر تصمیم خرید مصرف‌کننده کت و شلوار مردانه" اثر معصومه پوراحمد جکتاجی به‌عنوان اثر برتر معرفی شد.

در بخش تصویرسازی کاغذی (طرح اولی‌ها)، اثر غزاله لباف برگزیده شد.

در بخش مؤسسات برتر، مؤسسه هنری حجاب زهرا شهرری، مؤسسه هنری مد و لباس خلاقان پارچه و لباس روحی و مؤسسه هنری مد و لباس خوش پوشان رادین به‌عنوان مؤسسات برتر معرفی شدند.

در بخش رادیو نیز، رادیو نمایشگاه با مدیریت موسسه مد و لباس آروا و رادیو فرهنگ تجلیل شدند.

همراهی 12 استان با جشنواره مد و لباس فجر

سیده مرضیه شفاپور دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در آیین اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر با تجلیل از همراهی تمامی هنرمندان، صنعتگران و مدیران بخش دولتی و خصوصی اظهار داشت: این دوره برای دومین بار به شکل موضوعی و با تکیه بر ویژگی‌ها و شاخصه‌های لباس اقوام ایران از دو استان گلستان و خراسان شمالی برگزار شد و بالغ بر ۷۷۳۴ اثر به دبیرخانه این دوره از جشنواره رسید که نزدیک به ۱۲ استان نیز به شکل غیرمتمرکز با این رویداد همراه شدند.

شفاپور با تجلیل از همراهی انجمن‌ها و اتحادیه‌ها و یاری این بخش‌ها به افزایش غنای فعالیت‌های جاری در جشنواره اشاره کرد و با مروری بر بخش‌های مختلف جشنواره ابراز امیدواری کرد تا بتوان در ادوار بعدی این رویداد، شاهد دستاوردهای بزرگ‌تری در جریان فرهنگی، هنری و صنعتی عرصه مد و لباس کشور باشیم.

مروری بر نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر

این دوره از جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر نیز همچون سنوات گذشته در دو بخش رقابتی و غیررقابتی برگزار شد که براین‌اساس منتخبان بخش رقابتی از میان 7 هزار و 734 اثر رسیده به دبیرخانه جشنواره، در طول مدت برپایی جشنواره در معرض دید عموم علاقه‌مندان قرار گرفتند.

در بخش غیررقابتی نیز جشنواره امسال شاهد حضور مؤسسات، برندهای حوزه مد و لباس کشور در قالب برپایی غرفه بود که هر یک به فراخور آخرین دستاورد و محصولات خود را در حوزه مد و لباس به نمایش درآمدند.

برپایی کارگاه‌های آموزشی، نشست‌ها و همچنین برگزاری پنل‌های تخصصی و گفت‌وگوی کارشناسی در حوزه مد و لباس کشور ازجمله دیگر بخش‌های این جشنواره بود که از سوی ستاد برگزاری جشنواره برنامه‌ریزی شد.

همچنین بخش بین‌الملل جشنواره پذیرای طراحان و فعالان این عرصه از کشورهای مختلف جهان همچون بنگلادش، افغانستان، اسلوونی، ترکیه، عراق، عمان، ایتالیا، هندوستان و اندونزی بود که با رویکرد پژوهش‌محور و به‌منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌های بین‌الملل و تأثیرگذاری الگوهای اسلامی و ایرانی در دنیا به‌ویژه کشورهای مسلمان،  نمایندگان آن‌ها در این دوره از جشنواره حضور به هم رساندند.

درست در زمان برنامه‌ریزی به‌منظور برگزاری آئین اختتامیه این رویداد و در شرایطی که خبر "اعلام جزییات اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر"  منتشر و بر آن اساس مقرر شد آئین پایانی نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، یکشنبه ۴ اسفندماه از ساعت ۱۴ در تالار وحدت برگزار شود، خبر شیوع ویروس کرونا در ایران به‌یک‌باره تمامی معادلات را بر هم زد و خبر لغو برپایی این مراسم رسانه‌ای شد.