سرویس استان‌های هنرآنلاین: پوستر چهارمین جشنواره مد و لباس استان فارس با حضور صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، بهروز مرامی جدیدی معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، غلامرضا خوش‌اقبال مشاور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و محمدحسین شاکری زاده مدیرمسئول مؤسسه فرهنگی و هنری مهر نیکان شهر راز در آستانه هفته عفاف و حجاب رونمایی شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در این رویداد با اشاره به آیات 30 و 31 سوره نور، گفت: این دو آیه نشان می‌دهد که عفاف و حجاب، چه برای مردان و چه برای زنان، گستره‌ای بیش از پوشش داشته و دارد و نباید آن را تنها به پوشش خلاصه کنیم.

سهرابی با بیان این‌که شرایط ویژه بیماری کرونا، در پوشش انسان‌ها نیز تأثیر مستقیم گذاشته است، خاطرنشان کرد: از وظایف نخستین پوشش، نگهداری بدن از آسیب‌های طبیعی همچون گرما، سرما و گزند رسیدن بدن از حشرات و گیاهان سمی بوده است. اگر با این دید امروز بخواهیم به پوشاک نگاه کنیم، باید ماسک را نیز به‌عنوان بخشی دیگر از پوشش موردنیاز امروز، به پوشاک بیفزاییم.

او افزود: پوشش در مسیر تاریخی خود، از یک سپر اولیه بدن، به سپری برای مصونت از آسیب‌های اجتماعی و به نشانه‌ای از عفاف و حجاب به شمار آمد. اما در دوره کنونی، و با پیشرفت‌ تکنولوژی از یک‌سو و برآمدن مکاتب و اندیشه‌های نو از سوی دیگر، پوشش، افزون بر صنعتی شدن، به پرچمی دربردارنده اندیشه، دین، فرهنگ و باورهای عقیدتی و درونی یک جامعه بدل شده و ازاین‌رو نوع پوشش، چه طراحی و چه شیوه پوشیدن لباس، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است.

دبیر کارگروه مد و لباس استان فارس با اشاره به صنعت مد و لباس ابراز کرد: مد و لباس، را می‌توان در کنار فضای مجازی، دو ابزار نرم‌افزاری فرهنگی، اجتماعی و عقیدتی دانست که چون تیغی دو لبه، گاه می‌توانند به شکوفایی و پیشرفت‌ و گاه به پژمردگی و پسرفت‌های فرهنگی و اجتماعی در درون و بیرون افراد منجر شود؛ ازاین‌رو توجه به مد و لباس بیش از هر دوره دیگر خود را نشان می‌دهد.

مرامی جدیدی نیز در این آیین گفت: هرچند این جشنواره از برنامه‌های دهه فجر به شمار می‌آید اما به دلیل شرایط به وجود آمده بیماری کرونا، مجبور شدیم تا آن را به تأخیر بیندازیم؛ اما چون روند شرایط عدم برگزاری حضوری جشنواره را دیدیم، این جشنواره را هم‌زمان با هفته عفاف و حجاب برگزار می‌کنیم.

انتصاب محمدحسین شاکری‌زاده به سمت مدیر اجرایی و مؤسسه فرهنگی و هنری مهر نیکان شهر راز، بخش دیگری از این مراسم بود.

شاکری‌زاده در سخنانی گفت: هدف ما از برگزاری این جشنواره بررسی جایگاه لباس ایرانی اسلامی در چشم‌انداز افق 1404 و همچنین افزایش رغبت به خرید پوشاک ایرانی که به‌نوعی بافرهنگ ما نیز سنخیت دارد، است.

او ادامه داد: این جشنواره‌ها زمینه‌سازی برای شناسایی استعدادها و خلاقیت‌های نو مرتبط با پوشاک ایرانی و اسلامی خواهد شد.

شاکری‌زاده افزود: برای آشنایی شرکت‌کنندگان در این جشنواره، با شرایط، ضوابط و قوانین حضور در جشنواره، نشست توجیهی با حضور اساتید این حوزه، ساعت 18 روز چهارشنبه 25 تیرماه جاری در محل دبیرخانه این جشنواره به آدرس شیراز، خیابان قصر دشت، روبروی خیابان عفیف‌آباد، بلوار شهید آوینی، کوچه یک، مؤسسه شهر راز برگزار می‌شود.

چهارمین جشنواره مد و لباس استان فارس از زیر برنامه‌های یک‌صد و شانزدهمین جشنواره سراسری مد و لباس که به‌صورت مجازی برگزار خواهد شد، هم‌زمان با آغاز هفته عفاف و حجاب فراخوان خود را اعلام کرد.

این جشنواره با عنوان "ایران 1404" در سه بخش لباس آقایان، لباس بانوان (چادر، مانتو اجتماع و مانتو مجلسی) و لباس مشاغل برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند تصویر آثار خود را حداکثر تا تاریخ 15 مردادماه جاری به‌صورت آنلاین nikan.shahreraz@gmail.com  ارسال کنند و جهت کسب اطلاعات بیشتر به سامانه  www.shahr-raz.com مراجعه کنند.