سرویس مد و لباس هنرآنلاین: مراسم اختتامیه اولین نمایشگاه بین‎المللی برندهای برتر کفش، کیف و کالای ورزشی به همراه آثار برتر طراحان صنعت پوشاک جمعه هشتم شهریور در مرکز نمایشگاهی بازار بزرگ ایران (ایران مال) برگزار شد.

قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران، ابراهیم درستی نماینده وزیر صمت در اصناف کشور و عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران و تهران، طیبه سیاوشی و فاطمه ذوالقدر اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، یدالله صادقی رئیس سازمان صمت استان تهران، علی اژدرکش رئیس اتحادیه صنف کفش‌های ماشینی و رئیس ستاد برگزاری نمایشگاه و روسای اتحادیه‌های صنفی تهران در مراسم اختتامیه حضور داشتند.

بازخوردهای برگزاری نمایشگاه نشان از موفقیت تمام تلاش‌گران این حوزه دارد

فاطمه ذوالقدر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در این مراسم با تأکید بر اهمیت جایگاه و فعالیت اصناف در حوزه‌های مختلف به‌ویژه رشد و توسعه تولید، گفت: اصناف پتانسیل بسیار بالایی در حوزه تولید دارند که برگزاری این‌گونه نمایشگاه‌های صنفی- تخصصی شاهدی بر این امر است، لذا حمایت از تولید در حوزه اصناف در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی پیگیری می‌شود.

عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری و بررسی عملکرد کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: بدون شک حضور اصناف و نقش آن‌ها در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی بر کسی پوشیده نیست، لذا باید بسترهای لازم و سازوکار مناسب برای حضور و فعالیت بیش از پیش آن‌ها در این حوزه فراهم شود.

برگزاری نمایشگاه به‌جای فروشگاه

قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران نیز با اشاره به موفقیت برگزارکنندگان این نمایشگاه از دیدگاه میدانی بیان داشت: آنچه امروز در این نمایشگاه مشاهده شد حاصل تلاش و زحمت طیف وسیعی از تولیدکنندگان و فعالان عرصه کفش، لوازم ورزشی و کیف و چرم و طراحان صاحب ذوق و هنر است

نوده فراهانی در ارتباط با مکان برگزاری نمایشگاه گفت: نظیر این دست مکان‌ها برای برگزاری نمایشگاه در کشور کم است؛ بطوری که می‌توان گفت حتی در خاورمیانه نیز نظیر ندارد، لذا همین موضوع گامی بزرگ و مؤثر در هر چه موفق‌تر شدن نمایشگاه خواهد شد.

او با تأکید بر اهمیت برگزاری نمایشگاه به‌جای فروشگاه افزود: از دیگر ملزومات مورد توجه، دقت و اعمال نظر در جهت برگزاری نمایشگاه به‌جای فروشگاه است چه اینکه در بیشتر نمایشگاه‌ها به‌جای نمایش محصول بیشتر در فروش آن محصول برنامه‌ریزی می‌شود که این تفکر و نگرش کاملاً اشتباه بوده و از قاعده، نفس و فلسفه واقعی کار را خارج می‌سازد، امیدوارم هر چه جلوتر می‌رویم بتوانیم نمایشگاه‌های بهتری برگزار کنیم.

هرچه دولت کوچک‌تر شود کیفیت کار بالاتر می‌رود

ابراهیم درستی نماینده وزیر صمت در اتاق اصناف ایران و نایب‌رئیس اول اتاق اصناف تهران با اشاره به تأکید وزیر صنایع مبنی بر فعالیت بخش خصوصی بیان داشت: اگر بخش خصوصی فعالیت خود را در حوزه تولیدات داخلی بیشتر و محصولات را با کیفیت خوب و با قابلیت رقابت با برندهای خارجی به بازار عرضه کند، دولت نیز اختیارات زیادی را به بخش خصوصی واگذار می‌کند.

نماینده وزیر صمت در اتاق اصناف ایران تأکید کرد: هرچه دولت کوچک‌تر شود مسلماً کیفیت کار بالاتر می‌رود بر این اساس دولت تنها باید نقش نظارتی داشته باشد و کسب‌وکار و امور تجاری و بازرگانی را به عهده بخش خصوص بگذارد.

نمایشگاهی با حضور بیش از 140 صنعت‌گر تولیدکننده داخلی

علی اژدرکش رئیس اتحادیه صنف کفش‌های ماشینی و رئیس ستاد برگزاری نمایشگاه نیز در شرح برگزاری این نمایشگاه اظهار داشت: با توجه به نام‌گذاری سال 1398 به رونق تولید و برنامه‌های مدونی که دولت محترم در رسیدن به این اهداف دارد، اتحادیه‌های مربوط به این صنوف به همراه 20 اتحادیه از سراسر کشور همت کردند تا این نمایشگاه را در این مرکز نمایشگاهی با حضور بیش از 140 صنعت‌گر تولیدکننده داخلی برگزار کنند.

وی با ابراز خرسندی از نتایج و بازخوردهای مثبت برگزاری نمایشگاه گفت: بازخورد برگزاری نمایشگاه، نشان از موفقیت تمام تلاش گران این حوزه دارد.

اولین نمایشگاه بین‌المللی برندهای برتر کفش، کیف و کالای ورزشی در راستای منویات مقام معظم رهبری در نام‌گذاری امسال با عنوان سال رونق تولید ملی و برنامه‌های مدون دولت در اجرای هر چه دقیق‌تر این امر و پیگیری‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت در حفظ و ارتقای وضعیت موجود و به حداکثر رساندن ظرفیت تولید از سوی اتحادیه کفش‌های ماشینی به همراه سایر اتحادیه‌های هم‌صنف کشور برپا شد و از 5 تا 8 شهریور هرروز از ساعت 14 تا 22 میزبان فعالان این هنر صنعت و علاقه‌مندان بود.

سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران پیش از این در گفت‌وگو با خبرنگار هنرآنلاین به برخی اهداف و رویکردهای برگزاری این نمایشگاه اشاره کرد و اذعان داشت: با توجه به شرایط اقتصادی وجود، توجه به تولید داخل و حمایت از این نمایشگاه و حتی انجام صادرات از سوی اتحادیه کیف و کفش، تجویز بسیار از دولتمردان و صنعتگران است، این رویداد فرصتی را فراهم کرده تا همه عوامل صنعت از تأمین‌کننده موارد اولیه تا تولیدکنندگان، طراحان و صنعتگران در کنار هم قرار گیرند.

ممبینی ادامه داد: امروز در این نمایشگاه بر این باوریم که کالای ایرانی در این بخش، آماده رقابت با محصولات خارجی مشابه است و امیدواریم حمایت برای برنامه‌ریزی این دست برنامه‌ها بیش‌ازپیش انجام شود.

رئیس اتاق اصناف ایران به موضوع کمک در راستای کاهش هزینه‌های تولید اشاره کرد و تصریح کرد: امید است نمایشگاه پایه‌ای برای صادرات باشد چراکه ما قابلیت رقابت در سطح خارجی را داریم و طراحی‌های صنعت چرم مطابق با نیاز بازار جهانی ما را در این بحث امیدوار می‌کند چراکه آنچه عرضه‌شده قابل‌مقایسه با معروف‌ترین برندهای جهانی باقیمت‌های پایین‌تر هستند.