سرویس مد و لباس هنرآنلاین: مروارید کاشیان طراح لباس در سال‌های گذشته بیشتر فعالیت خود را در این عرصه معطوف به طراحی لباس برای سینما، بازیگری و ساخت فیلم کوتاه ساخته است.

ازجمله فعالیت‌های او می‌توان به  مشاور صحنه و لباس سریال "مهرآباد"، طراحی صحنه و لباس فیلم "سپید به رنگ مروارید"، طراحی صحنه و لباس فیلم "سرخ به رنگ عقیق"، بازی در فیلم "من از سپیده صبح بیزارم"، بازی و طراحی لباس در فیلم "اتاق تاریک" و بازی و طراحی لباس در فیلم کوتاه "سالمون" اشاره کرد. کاشیان همچنین عنوان بهترین طراحی صحنه و لباس را در جشنواره بین‌المللی یاس برای فیلم "سپید به رنگ مروارید" کسب کرد.

او درباره فعالیت‌های اخیر خود در حوزه مد و لباس گفت: این روزها کمتر در این عرصه فعالیت می‌کنم، چرا که هم بیشتر درگیر بازی درصحنه تئاتر هستم. ضمن این که از افزایش روزافزون فعالان بدون تخصص در این جریان دل‌خوشی ندارم.

کاشیان با اشاره به اینکه تمایل جهانی به دنیای مد به ایران هم سرایت کرده است اظهار داشت: این امر و افزایش تبلیغات مثبت نسبت به جریان‌های جهانی عرصه مد سبب شده است که عده بسیاری با فرض اینکه با حضور در این حرفه می‌توانند شغلی برای خود دست‌وپا کنند، پا به میدان گذاشته و بدون آشنایی با مشکلات آن، بدون تحقیق و درک و شناخت اولیه و بدون داشتن ایده‌های نو حتی به دلیل داشتن امکان مالی مزونی هم تأسیس می‌کنند و خود را مزون‌دار می‌نامند.

این طراح لباس سینما بر لزوم هدایت جمعیت ورود یافته به چرخه مد و لباس کشور به‌ویژه در بخش طراحی اذعان داشت: متأسفانه تعداد طراحان واقعی مد و لباس در ایران بسیار انگشت‌شمار است و اغلب افراد با کپی‌برداری از طرح‌ها و ایده‌های دیگران تلاش می‌کنند موقعیتی در این بخش برای خود فراهم سازند.

او افزود: بدون شک همه طراحان واقعی مد و لباس در ایران علاقه دارند که رقبای جدی داشته باشند و اتفاقاً تحقق این رویه سبب می‌شود که ایران در عرصه مد منطقه و جهان حرفی برای گفتن داشته باشد.

کاشیان در خاتمه تأکید کرد: علاقه‌مندی شرط لازم برای موفقیت در چرخه مد و لباس است، اما کافی نیست پس نه‌تنها افرادی که علاقه و شوقی به حوزه ندارند نمی‌توانند به موفقیتی در ابعاد شغلی و مالی برسند بلکه علاقه تنها هم نمی‌تواند مسیر را برای طراح و صاحب برند شدن همراه کند و باید فرد علاقه‌مند از همان ابتدا در مسیر کسب تخصص و آموزش قرار گیرد.