سرویس مد و لباس هنرآنلاین: پنجاه و سومین نمایشگاه مد و لباس کشور و نخستین جشنواره مد و لباس ایرانی اسلامی در استان زنجان برپا شد.

نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه زنجان، فرماندار شهرستان، فرماندهی نیروی انتظامی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ازجمله چهره‌هایی بودند که در آئین آغاز به کار این رویداد حضور به هم رساندند.

نخستین جشنواره مد و لباس ایرانی اسلامی استان زنجان در فرهنگسرای امام خمینی (ره) در سه بخش راه‌اندازی شد.

در یک بخش محصولاتی در خصوص رعایت حجاب و عفاف به نمایش درآمد و بخش دوم به ارائه لباس‌های محلی و مجلسی اختصاص یافت. در بخش سوم نیز فروش محصولات با تخفیف توسط تعدادی از مؤسسات فعال انجام شد.

یکی از اتفاقات قابل‌توجه در این رویداد این بود که دانشکده فنی قائم زنجان، لباس محلی تمام اقوام را شناسایی و تهیه کرد و در معرض دید مخاطبان قرارداد.

سه سالن نگارخانه هنر فرهنگسرای امام، سالن انتظار و لابی اصلی فرهنگسرا به نخستین نمایشگاه مد و لباس در استان زنجان اختصاص پیدا کرد و در این نمایشگاه، بیش از 50 اثر از طراحان استان با مشارکت بنیاد ملی مد و لباس به نمایش درآمد.

آئین اختتامیه پنجاه و سومین نمایشگاه مد و لباس کشور در حالی برگزار شد که در بخش مانتوی مدارس، مانتوی اجتماع مجلسی و لباس محلی، 36 اثر و در بخش دوخت لباس 63 اثر به جشنواره ارسال‌شده بود.

لباس‌های طراحی‌شده برای این رویداد همگی از موضوع خاصی الهام گرفته بودند و به گفته همتیان مدرس دانشکده فنی قائن در زنجان، مهم‌ترین مشخصه آثار به نمایش درآمده در این رویداد، تلفیق سنت و مدرنیته بوده است.

به‌هرروی آغاز برپایی این دست رویدادها برای نخستین بار در شهرهای مختلف حاکی از آن است که ساماندهی طراحی مد و لباس از مباحث و اولویت‌های مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که اجرای مطلوب آن نتایج مفیدی و مؤثری در جامعه به همراه دارد. 

در صورت ساماندهی طراحی مد و لباس در این استان از همه ظرفیت‌های موجود در این حوزه به‌ویژه طراحان حوزه لباس استفاده خواهد شد.  برنامه‌ریزی دقیق و مناسب می‌تواند به رشد و پویایی حوزه فرهنگی این استان منجر شود. 

ضمن آنکه استان زنجان در حوزه‌های مختلف اعتقادی و مذهبی ظرفیت‌های بالایی دارد که بهره‌گیری بهینه آن در توسعه روبه رشد این استان در عرصه‌هایی همچون مد و لباس بسیار مفید است.