به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، سارا سلیمانی، طراح و مدرس طراحی لباس در گفتگو با روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در رابطه با تأثیر جشنواره مد و لباس فجر روی طراحان، تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان ایرانی گفت: این جشنواره برای طراحان فرصت خوبی است تا خود را محک بزنند. من به‌عنوان یک طراح توانستم با حضور در این دوره از جشنواره کیفیت کارم را محک بزنم و  با اساتید به نام‌آشنا شوم .

این طراح لباس‌های ایرانی در ادامه به جلساتی که پیرامون جشنواره مد و لباس برگزار می‌شوند و همچنین تأثیر آن‌ها اشاره کرد و گفت: ارتباطی که شرکت‌کنندگان با کارگروه مد و لباس پیدا می‌کنند و جلساتی که آقای قبادی در آن‌ حضور دارد باعث ایجاد ارتباط عمیق بین طراحان با کارگروه ساماندهی مد و لباس می‌شود.

اگر بخش فروش به جشنواره اضافه شود، مردم استقبال بیشتری کنند

سلیمانی در ادامه به بحث‌های تجاری جشنواره اشاره کرد و گفت: فکر می‌کنم اگر بخش فروش به جشنواره اضافه شود، مردم استقبال بیشتری کنند مانند بخش فروش محصولات عفاف و حجاب نمایشگاه قرآن که جزو شلوغ‌ترین  و پربازدید ترین مکان‌های نمایشگاه قرآن است.

وی در ادامه با اشاره به تأثیر این جشنواره بر عملکرد فروشگاه‌های لباس خاطرنشان کرد: من خیلی از تولیدکننده‌ها را سراغ دارم که بعد از آمدن به این جشنواره تازه متوجه شدند باید در کنار تمام عوامل‌شان یک طراح هم باید حضورداشته باشد. نگاه آن‌ها از همین‌جا بود که تغییر کرد و شروع به تبادل‌نظر با طراحان کردند و انتخاب پارچه‌هایشان عوض شد و آن جسارت رنگی که الان دارند، قبل از این وجود نداشت.

این طراح لباس در ادامه افزود: غیر از ایام جشنواره مد و لباس فجر، می‌شود در طول سال هم برای طراحان کلاس‌های آموزشی برگزار کرد که حداقل دوماه یا سه ماه یک‌بار دورهم جمع شوند و هم‌اندیشی کنند و هم درباره طرح‌ها و هم راجع‌به بازاریابی باهم تبادل‌نظر داشته باشند. البته چنین کلاس‌هایی همین‌الان هم وجود دارند اما هزینه شرکت در آن‌ها بالاست و همه نمی‌توانند از پس این هزینه‌ها بربیایند.

طراحان حاضر در جشنواره مد و لباس فجر بسیار کارآفرین و کارساز هستند

جواد هاشمی،‌ عضو اتحادیه پوشاک درباره برگزاری هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، گفت: من به بنیان‌گذاران این جشنواره بابت این رویداد مهم و مفید تبریک می‌گویم طراحان این جشنواره بسیار کارآفرین و کارساز هستند و این موضوع باعث خوشحالی و خرسندی است.

وی درباره آثار شرکت‌کننده در این دوره از جشنواره اظهار کرد: آثار جشنواره بسیار زیبا و متناسب با هویت ملی و ایرانی کشور هستند و اگر شرایط پارچه که تهیه آن برای تولیدکننده بسیار سخت و مشکل است،‌ برطرف شود و دولت فکری بکند که پارچه خوب باقیمت مناسب در اختیار طراحان داخلی قرار بدهد و بتواند تولید کند،‌ موانع بسیاری را از پیشرو طراحان برمی‌دارد و این موضوع به‌خودی‌خود کارآفرینی محسوب می‌شود.

هاشمی در خصوص فرهنگ‌سازی پوشش لباس ایرانی در بین آحاد جامعه خاطرنشان کرد: اگر طرح،‌ قیمت پارچه و بروز بودن اثر رعایت شود و مخاطب را جذب کند،‌ قطعاً طراحان داخلی می‌تواند نظر مردم ایران را جذب کنند و از خریدن مارک‌های خارجی جلوگیری کنند.

وی ادامه داد: اگر دولت از جوانان طراح باذوق و خوش‌سلیقه ایرانی حمایت کند،‌ قطعاً تولید گسترش پیدا می‌کند و صادرات پوشاک ایران با موفقیت مواجه خواهد شد.

عضو اتحادیه پوشاک در پایان گفت: برگزاری ایونت‌ها،‌ جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های مد و لباس تأثیر بسیار زیادی بر تبلیغ صنعت مد و لباس در بین مردم‌دارند و اگر جشنواره‌ها به دوره‌های موفق خود ادامه بدهند و در طول سال نیز فرهنگ‌سازی انجام شود،‌ قطعاً مردم به سمت پوشاک ملی و ایرانی سوق پیدا می‌کنند.

جشنواره مد و لباس فجر یک جنبش ملی در صنعت مد و فشن اسلامی در ایران است

مریم فرجاد،‌ مدیر موسسه هنری هیژا (موسسه فعال و متخصص در طراحی مد و لباس گروه سنی کودک و نوجوان) درباره برگزاری هشتمین دوره از جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر گفت: آثار امسال نسبت به سه سال گذشته از سطح کمی و کیفی بالایی برخوردار است و در تمامی بخش‌ها شاهد شکوفایی صنعت مد و لباس کشور در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم.

این طراح مد و لباس درباره تبلیغات مد و لباس در بین مردم بیان کرد: من امیدوارم بیشتر دیده بشویم و رسانه‌ها نه‌تنها تولیدکنندگان بلکه طراحان را ازلحاظ رسانه‌ای پوشش بدهند که البته این موضوع خود باعث برندسازی شده و موفقیت اقتصادی و فرهنگی در پیش دارد.

اگر هرکدام از این مؤسسات بخواهند به‌تنهایی تبلیغ کنند نسبت به زمانی که دیگر سازمان‌ها و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کارگروه مد و لباس کشور همگی ما را همراهی کنند و در زمینه اطلاع‌رسانی و تبلیغ همراه ما باشند قطعاً اتفاقات بهتری رخ خواهد داد چراکه باید از پتانسیل‌های یکدیگر استفاده کنیم.

فرجاد در پایان گفت: نمایشگاه،‌ رویداد بسیار مهمی است ولی هنوز برای قوی‌تر شدن،‌ مؤثر بودن و رسانه‌ای‌تر شدن فاصله‌داریم.

هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، با شعار خوشا مکران و نقش بی‌مثالش ٢٦بهمن تا ٢ اسفند ٩٧ از ساعت ١٠صبح تا ٨ شب در مجتمع نمایشگاهی بوستان گفتگو برگزار می‌شود.