سرویس مد و لباس هنرآنلاین: ستاره اسکندری، بازیگر و سرپرست گروه "تار اول"، درباره اجرای برنامه بافت زنده پارچه در بخش بین‌الملل هشتمین جشنواره مد و لباس فجر به خبرنگار هنرآنلاین گفت: در این برنامه ما سعی داریم که ترکیبی از بافت پارچه با دستگاه را به صورت زنده در معرض دید مخاطبان قرار دهیم. این نوع پارچه‌ها بر اساس طرح‌های قدیمی و بر مبنای ذهن طراحان گروه بافته می‌شود، در نتیجه هیچ پارچه‌ای به دیگری شباهت ندارد.

او درباره نحوه استفاده از این نوع پارچه‌ها گفت: این پارچه‌ها با مدل‌های جدید ترکیب و به لباس‌های معاصر تبدیل می‌شود و برای رفع نیازهای جوانان امروز قابل استفاده است.

این بازیگر ادامه داد: در این بخش ما دوست داشتیم که هنر به صورت زنده دیده شود و تنها محصول مد نظر قرار نگیرد البته امیدواریم که بتوانیم در آینده، پرفورمنسی را با  تئاتر و بافت ترکیب و نگاهی نمایشی به لباس ارائه کنیم.

اسکندری، برگزاری جشنواره مد و لباس فجر را عامل مهمی در راستای معرفی طراحان و پتانسیل‌های موجود دانست و تصریح کرد: یقینا رصد کردن نیازهای اصلی مردم ضرورت دارد بنابراین به شدت بازتعریف مباحث فرهنگی می‌تواند در کشور ما نتیجه مثبتی را ایجاد کند.

او خاطرنشان کرد: به نظر من نگاه کردن دوباره به تمام فرهنگ‌های عمومی از جمله لباس، مثمرثمر است. در واقع بسیاری از مباحث در کشور ما وجود دارد که می‌توانیم به صورت محلی و استانی به آن بپردازیم زیرا ایران پر از ذائقه‌ها و سلایق مختلف است که می‌توان از آن بهره برد.

این هنرمند،درباره سوزن دوزی‌های بلوچ و استفاده از این پتانسیل، بیان کرد: سوزن دوزی‌های بلوچ برای شخص من که اصالت خراسانی دارم، به شدت جذاب است و معتقدم که می‌تواند کاملا با بازتعریف مورد استفاده قرار گیرد.

ستاره اسکندری

اسکندری افزود: به کار گیری هنر دست، با تعریف متفاوت، نه تنها در لباس، بلکه در ابعاد مختلفی مانند ابزارهای خانه نیز می‌تواند مثمرثمر باشد. از این تلفیق‌ها می‌توان در تئاترها نیز بهره برد کما اینکه در جنوب بسیاری از هنرمندان این فرهنگ را وارد عرصه تئاتر کرده‌اند و این بخش می‌تواند در زندگی امروز ما جریان پیدا کند اما نباید به مدلی که همیشه بوده، بسنده کنیم؛ یعنی باید از حالت قدیمی خارج و به نیاز جامعه نزدیک‌تر شویم.

او ادامه داد: به عنوان فردی که کار هنری انجام می‌دهم، معتقدم که در تمام بخش‌های فرهنگ از جمله لباس، آنچه که از ریشه ما بر می‌خیزد، صحیح ترین اتفاق است؛ حتی اگر دچار دگرگونی شود، هم باید این ریشه متعلق به ما و فرهنگ‌های محلی کشورمان باشد.

این بازیگر خاطرنشان کرد: ما در بخش بین‌الملل هشتمین جشنواره مد و لباس فجر، هر روز بافت پارچه را با ماشین‌آلات و در بخشی دیگر به وسیله دست و روی مانکن خواهیم داشت.

اسکندری درباره شکل‌گیری گروه "تار اول"، توضیح داد و گفت: در ابتدای امر، من و خانم مریم باقری در کنار خانم سمیه عبدالحسینی و ایران ماهوت فروش‌ها گروه را ایجاد کردیم و سال‌ها به صورت نمایشگاه‌های فردی در این بخش فعال بودیم اما به دلیل اتفاقات اقتصادی دچار اندکی توقف شدیم البته مجددا امیدواریم که به واسطه جشنواره مد و لباس فجر بتوانیم این حرکت را ادامه دهیم و بدون تکلف به فضا از طریق سایت با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنیم.

ستاره اسکندری

او ادامه داد: به نظر من، جشنواره مد و لباس فجر، شرایطی را فراهم می‌کند که به واسطه آن، طراحان می‌توانند فضای مشترکی را با سایر کشورها رصد کنند و یک زبان مشترک به دست آورند.

بخش بین‌الملل هشتمین جشنواره مد و لباس فجر تا 27 بهمن ماه در منطقه آزاد تجاری چابهار ادامه دارد.