سرویس مد و لباس هنرآنلاین: برگ دیگری از دفتر هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر با برپایی آئین افتتاحیه بخش بین‌الملل در روز پنجشنبه 25 بهمن‌ماه رقم می‌خورد و فردای همان روز از ساعت 10 صبح این جشنواره در دیگر بخش‌ها به میزبانی تالار نمایشگاهی  بوستان گفتگوی پایتخت آغاز به کار می‌کند.

امسال بنا بر اعلام مجتبی حیدری مدیر امور استان‌ها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور تهران، چابهار و 11 شهر دیگر اعلام آمادگی کردند که همزمان با  برگزاری هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، جشنواره مد و لباس فجر را به صورت استانی برگزار کنند که در میان آن‌ها استان‌های هرمزگان و یزد جشنواره مد و لباس فجر را به صورت ملی برگزار می‌کنند.

شعار این دوره از جشنواره از مدت‌ها پیش، "خوشا مکران و نقش بی‌مثالش" اعلام شده است.

بخش استان ها و اقوام، بین‌الملل، مؤسسات مد و لباس و خانه‌های مد، بخش رقابتی و نمایشگاهی، مسابقه زنده از ایده تا اجرا در بخش‌های لباس بانوان، لباس آقایان و عفاف و حجاب، صنعت و بخش علمی دانشگاهی از مهمترین بخش‌های این رویداد است.

در بخش استان‌ها و اقوام، یازده استان نسبت به برگزاری جشنواره فجر استانی خود اقدام کرده و انواع لباس های سنتی، بومی و دستاوردها و طراحی های مد ولباس خود را ارائه می‌دهند.

بخش انجمن ها، مراکز هنری و مؤسسات نیز در راستای معرفی دستاوردهای حوزه مد و لباس کشور سیاست هویت‌سازی و حمایت از فعالان این بخش و ایجاد تعامل و ارتباط حرفه‌ای بین اجزای صنعت مد و لباس و به دنبال اقدامات گسترده انجام شده توسط نهادهای دولتی و غیر دولتی راه‌اندازی انجمن ها و موسسات فرهنگی و هنری، اتحادیه ها ودستگاه های عضو برگزار می‌شود.

بخش بین‌الملل فجر مد و لباس امسال به چابهار می‌رود و برای نخستین بار با برداشته شدن تمرکز جشنواره مد و لباس فجر از تهران، تلاش می‌شود تا ظرفیت‌های گسترده و وسیع این منطقه در حوزه مد و لباس اصیل ایرانی به همراه انواع دوخت‌های سوزنی، پارچه‌سازی و سوزن‌دوزی‌ها به منصه ظهور رسد.

هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر در بخش بین‌الملل خود با همکاری سازمان منطقه آزاد چابهار نشان مهتاب را به پوشاک و زیورآلاتی که با هدف ارائه در بازارهای جهانی و با الهام از پوشاک سنتی جنوب ایران و هنر سوزن دوزی طراحی شده باشند و به پاسداشت و یادبود مهربانوان هنرمند این خطه از جمله مهتاب نوروزی به عنوان سمبل این بانوان هنرمند اهدا می‌کند. این بخش با هدف حفظ میراث چند هزار ساله سوزن‌دوزی جنوب و منطقه مکران و توان‌افزایی بانوان و هنرمندان پایبند به هنر اصیل ایرانی، اعطای نشان مهتاب را برگزار می‌کند.

و اما بخش علمی و دانشگاهی نیز از دیگر بخش‌های مهم هرساله این رویداد است و با توجه به وظیفه ذاتی دانشگاه ها نشر (آموزش) و توسعه(پژوهش) دانش و کارآفرینی است، ، بخش علمی ودانشگاهی می تواند در ساماندهی مد و لباس کشور همراه با بخش صنعت، نقش تعیین کننده ای ایفا کنند. از آنجا که زمان اجرای جشنواره مد و لباس فجر بسیار فشرده است، عملا فرصتی برای انتقال اطلاعات و یافته ها و دستاوردهای پژوهش ها و گسترش مرزهای علم و هنر پیدا نمی‌کند. براین اساس بخش علمی دانشگاهی هشتمین جشنواره بین المللی مدولباس فجر برآن شده است که درفضای دانشگاهی به کنکاش در محورهای مورد نظر بپردازد.

بخش فرهنگی و هنری جشنواره مد و لباس فجر به منظور استفاده از ظرفیت آثار فرهنگی و هنری در فرهنگ سازی و ارتقاء دانش و بینش حوزه مد و لباس، مسابقات و برنامه هایی را در قالب کمیته فرهنگی و هنری جشنواره برگزار می‌شود.

مسابقه زنده طراحی لباس، با هدف نگاهی نو به بازار، ایجاد فضای رقابتی سالم بین طراحان عرصه مدو لباس، تشویق طراحان به ارائه طرح والگوهای به روز ونوآورانه، کمک به ارتقای سطح حوزه طراحی با الهام از نمادهای هنر ایرانی اسلامی وکشف استعدادهای نو، دررشته های زیر برگزار می‌شود.

موضوع ویژه این دوره از هشتمین دوره جشنواره بین المللی مد و لباس فجر در کلیه بخش‌های مسابقه با عنوان "نقش مَکران" است. مَکران، مُکران یا مکوران، سرزمین رویایی است، که درجنوب شرقی پهنه خاکی کشورعزیزمان ایران، از نواحی شرقی هرمزگان تا مرزهای کشور پاکستان درسواحل شمالی دریای عمان گسترده است.

مَکران، گنجینه ناشناخته هاست وجاذبه‌های بسیاری را درخود جای داده است. سواحل صخره ای، ماسه ای و مرجانی،کویرهای جذاب مریخی، چشم انداز شگفت انگیز اقیانوس هند،کوه‌های مینیاتوری، هم نشینی کویر و دریا، رودخانه‌ها وتالاب ها، گونه‌های کمیاب گیاهی، تنوع گونه‌های جانوری، سفالینه‌های تمدن هفت هزارساله کلپورگان، سوزن دوزی‌های سنتی، لباس‌های به قدمت تاریخ و... همه میراث ماندگاراین سرزمین است.

شورای سیاستگذاری جشنواره با انتخاب این موضوع برای تمام بخش‌های  مسابقه  تلاش دارد تا با معرفی این سرزمین رویایی میراث ماندگار کشورمان را به جهانیان معرفی کند.

هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، با شعار "خوشا مکران و نقش بی مثالش" ٢٦ بهمن تا ٢ اسفند از ساعت ١٠صبح تا ٨ شب در مجتمع نمایشگاهی "بوستان گفتگو" در تهران برگزار می‌شود.

بخش بین‌الملل نیز از روز پنجشنبه 25 بهمن‌ماه در چابهار کلید می‌خورد و به مدت سه روز ادامه دارد.