سرویس مد و لباس هنرآنلاین: اردیبهشت‌ماه امسال، معاونان وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نشست مشترکی بر ضرورت سرمایه‌گذاری و توسعه صنعت نساجی و پوشاک در کشور با محوریت ایجاد شهرک صنعتی تأکید کردند.

از آن زمان، طرح توسعه صنعت پوشاک کشور روی میز این وزارتخانه قرار گرفت و ایجاد شهرک تخصصی در این خصوص به‌عنوان یکی از برنامه‌های اصلی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران مطرح شد.

این برنامه بر اساس آمار جهانی ارزش پوشاک کشور در دستور کار قرار گرفت. این رقم بالغ بر 15 میلیارد دلار است که در سال 2025 به 25 میلیارد دلار هم خواهد رسید.

دولت نیز برای اجرای طرح توسعه صنعت پوشاک در مناطق روستایی در هر استان 100 میلیارد ریال یارانه به‌صورت بلاعوض تخصیص داد که مقرر شد بخشی از این اعتبار به بانک کشاورزی به‌عنوان بانک عامل تحویل داده شود.

در حقیقت طرح توسعه صنعت پوشاک یکی از طرح‌های نه‌گانه هماهنگ‌شده بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه‌وبودجه است که در پنج استان و در هر استان در 20 روستا اجرایی می‌شود.

اما طی روزهای اخیر و بنا بر گزارش "گسترش صنعت" طرح توسعه صنعت پوشاک در ۵ استان اردبیل، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، گیلان و همدان به‌عنوان طرح آزمایشی از آغاز امسال اجرایی شده است. شرکت متناظر پشتیبان مرکزی آن‌ها به نام شرکت توسعه کارآفرینی پوشاک ایرانیان تأسیس شده و مبالغ مربوط به هر استان نیز تخصیص یافته است.

به گفته مسئولان، در این طرح از شرکت اسپانیایی "زارا" الگوبرداری شده است. کارگاه‌های روستایی نیز با مشارکت یک شرکت برجسته ایرانی طراحی می‌شود.

محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در آیین امضای تفاهم‌نامه توسعه اشتغال روستایی، شرط بقای این طرح را جلوگیری از ورود کالای قاچاق به داخل کشور عنوان کرده و اذعان داشته صنعت پوشاک کشور از واردات بدون پرداخت حقوق و عوارض اعم از منافذ قانونی یا قاچاق در عذاب است. مبنای تهیه و تولید آمارهای قاچاق و بخش‌های مختلف را نمی‌داند، اما گفته می‌شود 2.5 میلیارد دلار و در صنعت پوشاک قاچاق وجود دارد که حقوق ورودی دولت را نمی‌دهند.

طبق تفاهم انجام‌شده بین سازمان برنامه‌وبودجه و وزارت صنعت، معدن و تجارت طرح تولید پوشاک در مناطق روستایی با سرمایه حداقل 68 میلیارد تومان در هر استان اجرایی خواهد شد.