سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: داستان "موریس و کتاب‌های پرنده" اثر ویلیام جویس به ترجمه فرمهر منجزی در انتشارات پرتقال منتشر شده است.

این کتاب داستانی مصور « با تصویرگری جو بلو زینت داده شده است و داستان مردی به نام موریس است که یک روز طوفان کاترینا تمام خانه و زندگی و شهرش را ویران می‌کند. موریس از شهر خود رفته و مسیری را طی می‌کند تا اینکه در بین راه زنی را در حال پرواز با کتاب‌هایش می‌بینند. زن در حالی‌که ‌سوی آسمان پرواز می‌کند کتابی را سمت موریس پرت می‌کند. این کتاب زندگی موریس را کاملاً تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد و او را وارد دنیاها و تجربه‌های تازه‌ای می‌کند.

درباره ایده‌ نوشتن این داستان شاعرانه‌ می‌گویند: ویلیام جویس نوشتن موریس و کتاب‌های پرنده را به احترام «بیل موریس» باهوش و خوش‌رو شروع کرد. مردی که عاشق کتاب‌ها بود و  وقتی داستان می نوشت، طوفان آمد و همه چیز را به هم ریخت. ویلیام به پناهگاه‌ها سر زد و دید وقتی بچه‌ها کتاب داستان می‌خوانند حالشان بهتر می‌شود. سیزده سال طول کشید تا داستان موریس لسمور نوشته شد؛ اما کتابی شد شگفت انگیز که با اقتباس از آن انیمیشنی ساختند که جایزه آکادمی اسکار را از آن خود کرد.

این کتاب در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و با قیمت ۱۷ هزار تومان منتشر شده است.