سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: رمان "آنته کریستا" اثر املی نوتومب، نویسنده رمان معروف "ترس و لرز" با ترجمه محبوبه فهیم کلام درنشر چشمه منتشر شد.

آملی نوتومب نویسنده فرانسوی زبان است که ۹ ژوئیه ۱۹۶۶ در بروکسل چشم به جهان گشود. پدر او بارون پاتریک نوتومب دیپلمات به نام بلژیکی است که کمی بعد از تولد او به کنسولگری بلژیک در ژاپن انتقال یافت و بعد از آن در پکن، نیویورک، بنگلادش و بیرمنی مشغول به کار شد. آملی نوتومب هر سال حدود چهار رمان می‌نویسد که تنها یکی از آنها را به چاپ می‌سپارد. شرایط انسانی، نویسندگی و زندگی محور اصلی موضوعات رمان‌های او را در بر می‌گیرند. او که چندین جایزه ادبی را در کارنامه دارد، تا به حال قریب به 20 اثر داستانی نوشته است. جملات کوتاه، واژه های ساده و عبارات محاوره‌ای از جمله ویژگی‌های آثار او هستند.

"خرابکاری عاشقانه"، "مریخ" و "ترس و لرز" از جمله آثار املی نوتومب هستند.

در معرفی کتاب "آنته کریستا" نوشته‌اند که این اثر یکی از کتاب‌های پرفروش این نویسنده است که در آن، در قالب تخیل و واقعیت، سرنوشت خود را روایت می کند. نوتومب در این کتاب، با تداعی خاطراتش در نوجوانی و حذف مرز واقعیت و خیال، داستانش را پیش می‌برد. در طرح داستانی "آنته کریستا" دوران دانشجویی دو دختر به تصویر کشیده می شود که روحیاتی بسیار متفاوتی با یکدیگر دارند.

آنته کریستا

بخشی از این کتاب : " با وجودی که می‌دانستم به جوابم گوش نمی‌کند، گفتم "بُردِ کمان، تو چی؟" او در جوابم، کلمه عدالت را هجی کرد، مثل کسی که چیزی را یافته است. می بینی، انتخاب‌های مان موقعیت ما را نشان می دهند؛ تو فقط به واسطه علاقه‌ات به یک کلمه ساده آن را انتخاب کردی ولی منی که از پایین شهر می‌آیم کلمه‌ای را انتخاب کردم که ارزش تعهد دارد.

حداقل در این یک مورد با او موافق بودم؛ انتخاب هر دو ما به یک معنا بود. ولی کلمه انتخابی او بیانگر احساسات پاک و خوب بود نه علاقه به زبان و واژگان زبانی؛ در واقع آن کلمه نشانگر نیاز مبرم او به دیده شدن بود.

من کریستا را خوب می‌شناختم. او معنای لغوی بُرِد کمان را نمی‌دانست. ولی اگر از من می‌پرسید حتما می‌مُرد. با این حال کلمه بسیار ساده‌ای بود، برد کمان به بردِ یک کمان گفته می‌شود، مثل گام بلند که به مساحت داخلی پا گفته می شود.

هیچ کلمه‌ای نمی‌توانست مانند این کلمه من را در دنیای خیال غرق کند، برد کمان در ذهن من، کمان کشیده‌ای را به تصویر می‌کشید که منتظر لحظه زیبای رهایی است. جهش تیری به هوا، رفتن به سوی بی نهایت. البته تیر به خواسته شوالیه و علی‌رغم خواسته کمان، به دنیای بی‌نهایت نمی‌رود و پروازش در دنیای فناپذیرِ زندگی خاتمه می‌یابد."

این کتاب در ۱۰۲ صفحه و با قیمت 9 هزار تومان منتشر شده است.