به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی انجمن علمی نقد ادبی ایران، این انجمن و موسسه خانه کتاب با همکاری و حمایت شماری از انجمن‌‌های علمی مردم‌‌نهاد و مراکز دانشگاهی، با هدف حمایت و تشویق پژوهش‌های اصیل انتقادی و جریان‌ساز که با رویکرد جدید به متون ادب فارسی و در قالب مقاله تالیف شده باشند، دومین دوره جایزه دوسالانه دکتر عبدالحسین زرین‌کوب را در اسفند ۱۴۰۱ برگزار می‌کند.

از عموم پژوهشگران دعوت می‌شود مقالات چاپ‌‌شده خود را که دارای شرایط شرکت در این فراخوان است، به دبیرخانه دائمی جایزه به نشانی jazarrinkub@gmail.com  ارسال کنند.

این فراخوان همچنین، مقالات چاپ‌‌شده در بازه زمانی سال‌‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ در نشریات علمی دانشگاهی و سایر مجلات معتبر می‌توانند در این رویداد ادبی حضور داشته باشند.

زمان ارسال مقاله تا پایان روز ۱۵ دی ۱۴۰۱ خواهد بود و مقالات باید به صورت فایل PDF به نشانی ذکرشده ارسال شوند.

در این فراخوان آمده‌ است که شاخص‌های مقالات برتر عبارتند از: صورت‌بندی متفاوت و جدید از مباحث نظری نقد یا بازخوانی متمایز متن‌‌ها با هدف نظریه‌پردازی در زمینۀ نقد ادبی معاصر؛ بازخوانی نظریه‌‌های نقد کلاسیک غربی و شرقی؛ معرفی نظریه‌‌های مغفول قدیم و جدید؛ برابرخوانی مفاهیم نقد: درون‌‌فرهنگی و برون‌‌فرهنگی؛ پیشنهاد روش‌های از آن خود کردن نظریه‌‌ها، مفاهیم و کاربست آن‌‌ها؛ تبیین تاریخی نقد ادبی: دگردیسی و گسست.

مقالات برخوردار از ویژگی‌های «اصالت در یافته‌ها، دقت و انسجام، روش متقن و شفافیت در نگارش، و جامعیت در منابع و شاخصیت در نتایج» در اولویت بررسی قرار خواهند گرفت.

داوری آثار نیز این‌گونه خواهد بود که مقالات برای ارزیابی به مجموعه‌ای گسترده از پژوهشگران حوزه نقد ادبی در کارگروه‌‌های تخصصی تشکیل‌‌شده از سوی انجمن ارسال و پس از دریافت نتایج و جمع‌‌بندی، نامزدهای دریافت جایزه در هیات مدیره انجمن انتخاب و معرفی خواهند شد.

دبیر این رویداد علمی ادبی، ابراهیم خدایار، رئیس انجمن علمی نقد ادبی ایران و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس، معاون علمی جایزه، سیدعلی، قاسم‌‌زاده، عضو هیات مدیره انجمن و استاد دانشگاه بین‌‌المللی امام خمینی (ره) قزوین و دبیر اجرایی جایزه، حسن گوهرپور، منتقد، شاعر و عضو انجمن علمی نقد ادبی ایران است.

نخستین دوره این جایزه در اسفند ۱۳۹۹ برگزار شد. برای این دوره و سایر دوره‌ها، انجمن علمی نقد ادبی ایران برای حمایت از معرفی اندیشه انتقادی ملی نهفته در میراث ادب فارسی و گسترش آن به مراکز علمی همسو در ایران و جهان، از همه نهادهای علمی - فرهنگی و مراکز دانشگاهی برای مشارکت در این رویداد علمی دعوت به همکاری می‌‌کند.

علاقه‌‌مندان جهت دریافت اطلاعات بیشتر به وبگاه رسمی انجمن به نشانی http://anjomannaghd.ir/ مراجعه کنند.