به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، مراسم پایانی ششمین همایش بین‌المللی باران غدیر دوم مردادماه با اجرای رسالت بوذری در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

حجت‌الاسلام محمدرضا زائری با اشاره به وجود مدح های بسیار در تاریخ درباره حضرت علی(ع) گفت: همه افراد بر این حقیقت اذعان دارند. خدا را شکر می‌کنم که یک بار دیگر فرصت عرض ارادت به ساحت امیرالمومنین و اهل بیت ایشان فراهم شد. شاید بتوان ادعا کرد در تاریخ به اندازه علی (ع) برای کسی مدح و ستایش صورت نگرفته است. از کسانی که در روز مباهله این حقیقت تابناک را به چشم دیدند، از مسیحیان نجران گرفته تا کسانی که در این همایش از آنها تقدیر می‌کنیم، افرادی هستند که به این حقیقت اظهار کردند. آنها دارند اذعان می‌کنند جانشان، وجدانشان و فطرت آنها این حقیقت تابناک را دیده و شناخته است، آنها مورد رحمت خداوند هستند.

او در ادامه با اشاره به اهمیت روز مباهله گفت: وجود علی(ع) هیچ گاه از حق جدا نمی شود و همایش باران غدیر تقدیر از افرادی است که این حقیقت را درک کردند.

زائری افزود: شگفت انگیز این جاست که پیامبر اکرم(ص) برخلاف پادشاهان که پس از پیروزی در جنگ و یا شکار از شاعران و تصویرگران می خواستند برای ثبت پیروزی شان اثری خلق کند، تنها برای ثبت اتفاق غدیر از شاعران خواست شعری بسرایند و از زبان هنر برای ثبت این اتفاق بزرگ بهره بردند.

او افزود: پیامبر از همه افراد خواست این اتفاق را به گوش دیگران برسانند. آگاهی همه افراد از این خبر همانند قطراتی است که اگر جمع شود همچون سیلی، ظلم را در جهان از بین می ببرد.

سپس سعید بیابانکی پشت تریبون قرار گرفت و به بیان اشعاری در وصف امام علی (ع) پرداخت. در ادامه النا لاویان استاد دانشگاه ادیان شاعر و ادیب کلیمی با اشاره به خصوصیات شخصیتی امام علی(ع) گفت: علی مرد صالح خدا است و من در مجامع بین المللی درباره ایشان سخنرانی کرده ام.

او تواضع و فروتنی را از ویژگی‌های حضرت علی(ع) برشمرد و گفت: علی همواره در هر شرایطی با همسرش مشورت می کرد و با این که داماد پیامبر بود تن پروری نمی کرد و کار می کرد.

لاویان افزود: برخی در مجامع بین المللی از من سوال می کنند که چرا از اسلام دفاع می کنید، پاسخ من این است که شما پژوهشی در این دین نکرده اید و اسلام دین خشونت نیست. من از انسان دفاع می کنم. این استاد دانشگاه با اشاره گفت: باید ائمه اطهار و پیامبران را بخاطر پاکی خودشان دوست داشت. او در پایان سخنانش شعری در مدح حضرت علی که خود سروده بود، خواند.

اخلاق آهن استاد دانشگاه هند دیگر سخنران این برنامه با بیان این که اسلام در زمان پیامبر اسلام در هند بخصوص سواحل جنوبی معرفی شده بود، گفت: در طول یک هزار سال گذشته اشعار زیادی در مدح امام علی(ع) از سوی شاعران هندی سروده شده است.

او در ادامه بخشی از سروده های بیدل دهلوی را خواند و گفت: شاعران قرن بیستم همچون دکتر اقبال نیز در مدح حضرت علی شعر سرودند.

سارنگ هم در ادامه گفت: ای عاشقان علی، ای کسانی که در کنار حق می‌ایستید و علیه غلط‌ها و ظلم و ستم قیام می‌کنید، ای کسانی که بر شهادت حضرت حسین (ع) و اهل بیت نوحه می‌خوانید، من به شما سلام می‌کنم. همه ما غدیری هستیم و این برای ما مایه خرسندی است پس وظیفه ما تعریف و مدح حضرت حیدر است.

سارنگ در ادامه ضمن خواندن شعری عنوان کرد: وقتی پیامبر شروع به تبلیغ اسلام کردند اهل مکه ابتدا مخالفت کردند و حتی می‌خواستند ایشان را به قتل برسانند. کسانی که علیه این موضوع ایستادند حضرت علی و.. بودند. این وصیت پیامبر را که بعد من از علی ولی و وصی است، بخشی از مردم نادیده گرفتند و حتی اهل بیت را اذیت کردند. حضرت علی (ع) همیشه مشاور خلفای ابتدایی بودند اما وقتی عثمان روی کار آمد از حضرت علی مشاوره نگرفت. بعدا اما حتی عثمان هم از حضرت علی مشاوره گرفت. ضمن اینکه پس از قتل عثمان همه از علی خواستند که امامت و ولایت را به عهده بگیرد، وقتی حضرت علی (ع) این مسئولیت را به عهده گرفتند، حامی مظلومان بودند. در زمان حضرت علی از مظلومان و مستمندان حمایت زیادی شد به نحوی که هیچ‌کس سر گرسنه بر بالین نگذاشت. شخصیت علی (ع) آنقدر بزرگ و باشکوه است که اصلاً امکان ندارد آن را در نوشته‌ها، شعرها، سخنرانی‌ها و… بیاوریم. هرکسی که حامی حق است، حامی حضرت علی (ع) هم هست.

در ادامه این همایش طلال البیطار هنرمند تجسمی سوریه طی سخنرانی به بیان مدح حضرت علی پرداخت. لوییس صلیبا نویسنده و پژوهشگر لبنانی، آنتوان بارا پژوهشگر جهان عرب ، هیلانه عطاالله شاعر سوری در ادامه برنامه اشعار و سخنانی را درباره امام علی ایراد کردند.

همچنین در این مراسم شاعرانی مانند سعید بیابانکی، علیرضا قزوه، سیامک مره‌صدق نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و شاعر کلیمی سروده‌هایشان را درباره امام علی(ع) برای حاضران خواندند. در پایان این مراسم از میهمانان حاضر در این همایش تقدیر شد.