به گزارش هنرآنلاین، در این جلسه محمدرضا اصلانی، رضا عابد و حسین ورجانی در کنار حجت بداغی به مرور و بررسی چهل سال فعالیت ادبی- فرهنگی قاسم‌زاده می‌پردازند. این جلسه‌ ساعت ۱۷ چهارشنبه ۴ مرداد در کتابفروشی فرهنگان قریب با همکاری نشر نوآن برگزار می‌شود.

محمد قاسم‌زاده متولد سال ۱۳۳۴ در شهر نهاوند است. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش گذراند و در سال ۱۳۵۳ دیپلم گرفت. همان سال به دانشگاه تهران راه یافت و در رشته ادبیات فارسی مدرک کارشناسی اخذ کرد (۱۳۵۷). از ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۷ در قائم‌شهر مازندران دبیر ادبیات بود. در این دوره تحصیلات دانشگاهی خود را پی گرفت و در همان رشته موفق به اخذ دانشنامه کارشناسی ارشد شد (۱۳۶۷).

سپس از آموزش و پرورش به وزارت فرهنگ و آموزش عالی انتقال یافت. مدتی نیز در چین بود و با بخش فارسی رادیو پکن همکاری کرد. پس از بازگشت به ایران، در مرکز تحقیقات علمی مشغول به‌کار شد (۱۳۷۲ـ۱۳۸۳). آن‌گاه به فرهنگستان زبان و ادب فارسی پیوست و در گروه ادبیات تطبیقی این فرهنگستان به‌کار تحقیق پرداخت از آثار داستانی اوست: پرندگان بی‌فصل (مجموعه‌داستان کوتاه)، شهسوار بر باره باد (داستان بلند)، رقص مرغ سقا (داستان بلند)، بانوی بی‌هنگام (رمان)، خاطرات محرمانه خانوادگی (رمان)، توراکینا (رمان)، شهر هشتم (رمان)، رؤیای ناممکن لی‌جون (رمان)، رقص در تاریکی (رمان). از آثار تحقیقی‌اش: روی جاده نمناک (بررسی آثار صادق هدایت)، افسانه‌های کهن ایرانی (تدوین و ویرایش مجموعه آثار صبحی مهتدی).