به گزارش هنرآنلاین، مجموعه‌ «آموزش فرهنگ و حقوق شهروندی» آن دسته از مهارت‌هایی که هر شهروند برای داشتن زندگی بهتر در بافت اجتماعی لازم دارد را ساده و سرگرم‌کننده به کودکان ارائه می‌کند.

ثمین و امین خواهر و برادری هستند که با دنبال کردن سئوالات و همراهی پدر و مادر، نکاتی که در تربیت اجتماعی هر کودک لازم است و از اولین اجتماع یعنی خانواده آغاز شده را پیدا می‌کنند. به مرور مهارت‌های آپارتمان‌نشینی، مدرسه رفتن، شهرنشینی و حضور در فضای مجازی برای کودکان بازگو می‌شود. همچنین در جلد آخر با معرفی حقوق یک کودک در اجتماع او را با این مقوله‌ مهم آشنا می‌کند. امید است این مجموعه بتواند در بالا بردن کیفیت زندگی فردی و اجتماعی کودکان گام مفید و موثری بردارد.

به‌طور کلی حقوق شهروندی را می‌توان به مجموعه قواعد حاکم بر روابط اشخاص در جامعه‌ شهری تعریف کرد. حقوق شهروندی جز حقوق ذاتی و فطری انسان‌ها است. همچنین این حقوق غیر قابل‌ انتقال و تجزیه‌ناپذیر است، به این صورت که عناصر آن لازم و ملزوم یکدیگرند. هر جامعه‌ای دارای قوانین و اصولی است که نیاز هست کودکان با آنها آشنا شوند. دستیابی به این حقوق و حقوق شهروندی می تواند در بهبود روند زندگی کودکان موثر باشد.

تربیت اجتماعی کودکان یکی از مهم‌ترین وظایف خانواده و نهادهای آموزشی است. همچنین پرورش ابعاد اجتماعی کودکان باعث عملکرد بهتر ذهنی، عاطفی و روانی آنها می‌شود. وقتی فرهنگ‌سازی به صورت یک فرآیند از سنین کودکی آغاز شود، می‌توان منتظر اثربخشی عمیق آن در آینده بود.

مجموعه ۶ جلدی داستانی و آموزشی «حقوق و فرهنگ شهروندی» برای کودکان، تالیف طاهره شاه‌محمدی و محمدمهدی سیدناصری از سوی کتاب‌های قاصدک واحد کودک و نوجوان انتشارات ذکر با تصویرگری داخلی و بومی در شمارگان ۱۰۰۰ جلد منتشر شده است.