به گزارش هنرآنلاین به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی، در این مراسم با بیان این مطلب و ابراز خرسندی از حضور در جمع فرزانگان، نخبگان و علاقه‌مندان شعر و ادبیات ایران گفت: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مقوله شعر و زبان فارسی توجه ویژه ای می‌شود. ما وظیفه ترویج، گسترش و حمایت در تمام حوزه‌های فرهنگی و هنری را داریم ولی درباره شعر و ادبیات، داستان متفاوت است؛ چرا که شعر و ادبیات فارسی مهم‌ترین مولفه هویت ماست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه در تاریخ پرفراز و نشیب ایران پس از ورود اسلام عزیز مردم ایران با جان و دل اسلام را پذیرفتند گفت: مردم ایران اسلام را پذیرفتند و  آموزه‌های اسلامی عزیز  رابا دانش و تجربه و فرهیختگی ایران، تمدن پرشکوه اسلامی را  در قرن چهارم و پنجم رقم زدند. از قرن سوم به تدریج، زبان فارسی توسط رودکی احیا شد و گسترش یافت و این بازیابی در اشعار فردوسی کامل‌تر اتفاق‌ افتاد و ایرانیان در عین تدیّن و پایبندی به اسلام و علاقه به اهل‌بیت (ع) شعر،زبان و  ادبیات  فارسی را گسترش دادند.

او افزود: در دوره صفوی که اولین دولت ایرانی پس از اسلام بود با وجود اینکه این دولت از اردبیل و آذربایجان عزیز برخاسته بود اما زبان دولت، فارسی بود و نهضت ترجمه عربی به فارسی در قالب  نظام مدنی شیعی  در ایران شکل گرفت. زبان فارسی از نمادهای هویتی ما بود تقویت و تثبیت شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با اینکه در ایران عزیزمان امروزه گونه‌های مختلف زبانی و  گویشی از ترک، کرد، بلوچی، ترکمن، عرب و لهجه‌های مختلف داریم .

او افزود: آنچه زبان فارسی را قوام داده بیان آن در شعر بوده و شعرای ما همواره در زمره حکیمان، فلاسفه و عرفای بزرگ بوده‌اند.

او همچنین به اشعار امام راحل اشاره کرد و گفت‌: امام راحل با اشعار بلندمرتبه خود در قله حکمت، عرفان، فقه و تفسیر ایستاده و با زبان شیوا شروع به سرودن اشعار بلندی کردند که دیوانی از ایشان باقی مانده است. بخش مهمی از اشعار در جوانی و میانسالی از بین رفته ولی آنچه مانده هم کم نظیر است.

اسماعیلی گفت: امروز در وزارت ارشاد وظیفه ما ترویج این معناست و نباید تصور شود وقتی از شعر فارسی سخن می‌گوییم به معنی کم‌توجهی به زبان ها و  گویش‌های دیگر است چرا که همه آن‌ها متعلق به ایران است ولی زبان فارسی یک مولفه مشترک است.

او همچنین با اشاره به اینکه در اصل ۱۵ قانون اساسی به رسمیت زبان فارسی و نیز ارج و قرب زبان‌های محلی اشاره شده تأکید کرد: این اصل، اصل مترقی ما است و باید به آن توجه خاص شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تاکید بر اینکه افرادی مانند محمدعلی مجاهدی و علی انسانی از افتخارات ما و پرچمداران شعر و ادب هستند از مسئولان برگزاری جشنواره قدردانی کرد و گفت: ۲۱ اسفند روز گرامیداشت حکیم نظامی است و  به دنبال معرفی شایسته این شاعر ایرانی هستیم و در نوروز نیز جشن نوروز را با حضور کشورهای فارسی‌زبان برگزار خواهیم کرد.