به گزارش هنرآنلاین به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی سه‌شنبه شب دوازدهم بهمن در مراسم اختتامیه چهاردهمین دوره جایزه جلال آل‌احمد، با تبریک فرارسیدن دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی و تسلیت درگذشت آیت‌الله صافی گلپایگانی، از کسانی که در این شرایط کرونا با وجود بر هم خوردن نظم زندگی، کار مهم جایزه ادبی جلال را به پایان بردند، قدردانی کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: تمام تلاش ما این است که فضای رشد و تعالی را در این دوره فراهم کنیم؛ در حوزه فرهنگ، از نشاط و شادابی مطلوب جامعه فاصله داریم، این مسئله دلایل متعددی دارد، ممکن است به واسطه تحولات تکنولوژیکی یا تغییر فضای اجتماعی و... باشد اما بخشی به تصمیم گیری ها برمی گردد، بنا بر این بخشی که بر عهده ماهست را به سوی تعالی سوق خواهیم داد.

اسماعیلی افزود: از دست اندرکاران این جایزه می خواهم پایان این جشنواره را آغاز کار بزرگ دیگری بدانند که آسیب ها را جبران کنند و این کار نیاز به فضای فکری و حمایتی جدید دارد.

او ادامه داد: معاونت امور فرهنگی در دوره ای که کارهایی در حوزه کتاب انجام می شود، باید کارهای جدی‌تری در پیش بگیرد تا در دوره های آینده وقتی بیانیه هیات داوران خوانده می شود، رشد و پویایی آن گویا باشد. برای این کار باید شوق ها و زمینه هایی فراهم شود که به رشد منجر شوند.

رئیس شورای هنر ادامه داد: ما نیازمند آموزش در بخش های مختلف هستیم و در کنار کارهای رسمی باید یک فضای رشد فراهم شود. مسئله مهم این است که مبتنی بر این آسیب شناسی های جوایز و رویدادهای فرهنگی، روند آموزشی داشته باشیم. اهتمام دولت بر این است که فضای گسترده تری برای فعالیت فرهنگی فراهم شود، به همین دلیل ۴۰ هزار نیروی داوطلب کار فرهنگی که بیشتر در مناطق دورافتاده هستند، برای کارهای فرهنگی فعالیت خواهند کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد که موضوعات فرهنگی و هنری به صحبت ختم نشود و منجر به دستاوردی سالیانه شود.

او در ستایش جلال آل احمد، گفت: او یکی از نویسندگان بزرگ ماست که در تحولات اجتماعی نقش مهم و پررنگی داشته است. در این جایزه باید نگاه به خود جلال، زندگی و سلوک و اندیشه او صورت بگیرد، ما اسم او را بر مهمترین جایزه ادبی کشور گذاشتیم که نگاه غرب زدگی را تقبیح کنیم و اندیشه او را زنده نگه داریم.

اسماعیلی با بیان خاطره‌ای از جلال و رهبر معظم انقلاب اسلامی، اظهار داشت: جلال آل احمد با مسیر انقلاب، بازگشت به خویشتن و مقابله با استعمار و استثمار همراه بود و این جایزه باید رهرو اندیشه او باشد.

مدیر عامل خانه کتاب و ادبیات ایران، نیز با اشاره به اهداف جایزه جلال آل احمد و ارایه گزارشی از آن گفت: موضوع ویرایش از مسایلی است که از این به بعد در جوایز کشور به آن توجه می شود و جایزه جلال هم این کار را انجام داد.

علی رمضانی گفت: با پیشنهاد معاون فرهنگی وزیر، یاسر احمدوند، وضعیت کمی جایزه هم افزایش پیدا کرد و جایزه برای برگزیدگان از ۱۵۰ به ۲۰۰ میلیون تومان رسید.

او به طرح پدید اشاره کرده و ادامه داد: در این طرح درباره آثاری که بیش از ۵۰۰ نسخه از آن منتشر شده بود، با ویژگی های متفاوت بررسی شد.