به گزارش هنرآنلاین، به مناسبت انتشار یادداشت‌های منتشرنشده مجتهدی، ششصد و بیست و ششمین شب از شب‌های بخارا با همکاری موسسه بیدار و نشر لاک به تجلیل از او اختصاص یافته است. این نشست در ساعت پنج بعدازظهر سه‌شنبه بیست و یکم دی‌ماه به صورت مجازی برگزار می‌شود.

یادداشت‌های مجتهدی با عنوان «به مملکتتون خدمت کنید» به خواستاری مینا میکده و مدیریت نادر قادسی و گردآوری سورنا امیری از سوی نشر لاک منتشر شده است.

زنده‌یاد محمدعلی مجتهدی پس از دریافت مدرک دکترای خود از فرانسه و در بازگشت به ایران، در معرض مشاغل مهمی قرار گرفت که خدمات بسیار ارزشمندی را در پی داشت. دوره ریاست ایشان بر دبیرستان البرز از اهمیت خاصی برخوردار است. گرچه ساموئل جردن آمریکایی و همسرش دبیرستان البرز را پایه‌گذاری کردند، اما نام محمدعلی مجتهدی برای نسل‌هایی از ایرانیان‌ به‌طور جدایی‌ناپذیری با دبیرستان البرز پیوند خورده است. در سال ۱۳۲۰ مسئولیت شبانه‌روزی دبیرستان البرز را و سه سال بعد، مدیریت کل دبیرستان البرز را به ایشان واگذار کردند. او ۳۴ سال مدیر دبیرستان البرز باقی ماند و با نحوه خاص مدیریتش، دانش‌آموزان برجسته‌ای را پرورش داد، تا آنها نیز هریک به سهم خود، نقش موثری در ساخت فضای علمی و فرهنگی ایران ایفا کنند.

در شب محمدعلی مجتهدی سخنرانان، همایون کاتوزیان، مسعود تاره، نادر قادسی و علی دهباشی به بررسی وجوه گوناگون زندگی و خدمات فرهنگی ایشان خواهند پرداخت.

این برنامه از نشانی‌های زیر پخش می‌شود:

instagram.com/bukharamag

telegram.me/bukharamag

aparat.com/bukharamag