به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا قاسمیان، رئیس کتابخانه مجلس همراه معاونان و مدیران کتابخانه مجلس با علیرضا مختارپور، رئیس جدید سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، امروز چهارشنبه هشتم دی‌ماه در کتابخانه ملی دیدار و گفت‌وگو کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا قاسمیان، رئیس کتابخانه مجلس، گزارشی از «نهضت دیجیتال‌سازی منابع» که از سال گذشته در این مرکز آغاز شده ارائه کرد و توضیح داد: این منابع هم‌اکنون در سامانه «باغ میراث بهارستان» در دسترس قرار گرفته است.

او همچنین از راه‌اندازی سامانه «تور مجازی موزه مجلس» و قابلیت‌های این سامانه گفت.

حجت‌الاسلام قاسمیان درباره حوزه آسیب‌شناسی و مرمّت هم گفت: بخش مرمّت و آسیب‌شناسی کتابخانه مجلس در سال اخیر، پروژه بزرگی را با قصد مرمّت حجم قابل توجهی از آثار کتابخانه آغاز کرده و برای این منظور علاوه بر استفاده از مرمّتگران کتابخانه، نیروهای متخصصی را از بیرون کتابخانه به خدمت گرفته است. به این ترتیب مرمت منابع در یک سال اخیر، رشد چشمگیری داشته است.

رئیس کتابخانه مجلس توضیحاتی نیز درباره تحول در حوزه پژوهش‌های کتابخانه مجلس داد و گزارشی از کتاب‌ها و نشریات تازه‌چاپ این مرکز با رویکرد جدید بیان کرد.

در ادامه این نشست، علیرضا مختارپور، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با تبریک و ابراز خرسندی از دستاوردهای اخیر کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، نسبت به همکاری با این مرکز در دو طرح بزرگ آسیب‌شناسی و مرمت و دیجیتال‌سازی منابع اعلام همکاری کرد.

مختارپور قهرودی به ویژه همکاری در حوزه دیجتال‌سازی منابع دیداری ـ شنیداری کتابخانه مجلس را با توجه به زیرساخت‌های فراهم‌شده برای این کار در کتابخانه ملی، در دستور کار آینده همکاری دو مرکز اعلام کرد.

رئیس کتابخانه ملی ایران همچنین ابراز امیدواری کرد که تفاهم‌نامه‌های خوبی برای همکاری دو مرکز منعقد شود و تفاهم‌نامه‌های ناتمام گذشته به انجام برسد. او با توضیح برنامه‌های خود در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، از تلاش برای برگزاری مجدد دو مجمع مهتاب (نشست اعضای  هماهنگی مراکز تاریخ‌پژوهی و بانک‌های اسنادی) و مکتب (مجمع کتابخانه‌های بزرگ کشور) که در کتابخانه ملی برگزار می‌شده، خبر داد.