به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط‌عمومی انتشارات علمی و فرهنگی، کتاب «کلاه‌ سیاه و جادوی قهرمانان شاهنامه» از نشر پرنده‌ آبی، یکی از تازه‌ترین کتاب‌های است که منتشر شده. این اثر داستانی را الهام مزارعی با موضوع جنگ، اسارات، تاثیرات جنگ بر روی کودکان، خیال‌پردازی، ترس، کودکان اوتیسم، بازی‌های جنگی و... نوشته است.

انتشارات پرنده‌ آبی (واحد کودک و نوجوان انتشارات علمی و فرهنگی)، این اثر را در قطع رقعی و در ۴۸ صفحه با قیمت ۲۴ هزار تومان و در شمارگان ۵۰۰ نسخه به چاپ رسانده است. امیرهوشنگ معین نیز تصویرسازی کتاب را بر عهده داشته‌ است.

در کلاه سیاه و جادوی قهرمانان شاهنامه، که مناسب گروه سنی «ج» است، تلاش شده تاأثیرات مخرب جنگ، مشکلات و تخیلات کودکان اوتیسم و تاثیرات بازی‌های کامپیوتری با محوریت جنگ بر روی زندگی و روزمرگی کودکان به خوبی تصویر شود.

در قسمتی از کتاب می‌خوانیم: «فرمانده که با چشمان گشاد و ترسناکش زل زده به روستا، قاه قاه می‌خندد و می‌گوید: «اومدیم که فتح کنیم!». کلاه سیاه را روی سرش می‌کشد.

دورتادورش یک عالم سرباز، اسلحه‌هایشان را بالا می‌برند و فریاد می‌زنند: «مرحبا! مرحبا!» فرمانده اسلحه‌اش را بالا می‌برد. همه سکوت می‌کنند. می‌گوید: «تمام این سرزمین از غرب تا شرق زیر چکمه‌ شماست.» با خود می‌گویم: ای وای، باید کاری کنم، قاعده‌ بازی دارد از دستم در می‌رود».