به گزارش هنرآنلاین به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی شامگاه سه‌شنبه ۹ آذر ماه، در آیین اختتامیه دومین دوره جایزه ادبی «شهید اندرزگو» که در مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار شد با اشاره به جایگاه ارزشمند انقلاب اسلامی اظهارداشت: انقلاب اسلامی ایران بیش از آنکه تصور کنیم، مظلوم است. با وجود کارها و فعالیت‌های انجام گرفته، هنوز قطره‌ای از دریای بیکران مجاهدت‌ها، فضائل و عظمت انقلاب اسلامی و تلاش‌های صورت گرفته برای روایت کتاب انقلاب صورت نگرفته و از این رو کار جدی نیاز است.

او در ادامه به جزییات جشنواره جایزه ادبی شهید اندرزگو اشاره کرد و گفت: جای خرسندی است که امروز این جشنواره در دومین دوره میان جامعه جا افتاده و به جشنواره مهمی در کشور تبدیل شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد:‌ به برکت نام شهید اندرزگو روز به روز شاهد شکوفایی هرچه بیشتر این جشنواره و جایزه ادبی هستیم و ‌براین باورم که این گونه رویدادها سهم عمده‌ای در ادبیات داستانی داشته و اثرات خوبی به جا می‌گذارد.

اسماعیلی با تشریح برنامه‌ها و اولویت‌های کاری خود در دوره جدید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ‌در وزارت‌خانه متبوع مبنای کار ما تقویت جریان‌های انقلابی است. امروز که بار مسئولیت سنگین دولت برعهده یک رئیس جمهور مردمی نهاده شده باید با کار و فعالیت جهادی روز به روز شاهد تحولات جدی در حوزه‌های فرهنگی و هنری باشیم.

او افزود: بنای دولت مردمی این است تا با رعایت اصل آزادی بیان، قلم و پاسداشت آنها، فضای موجود را برای تولیدات ارزشمند و فاخر فراهم کند. این دولت معتقد بر آزاداندیشی و آزادی بیان است، از این رو تلاش خواهیم کرد فضا برای این مهم مهیا شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ابراز داشت: خط اصلی و جهت‌گیری کلان این دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را حمایت از تولیدات آثار فرهنگی و هنری در تراز انقلاب اسلامی قرار داده‌ایم و مصمم هستیم تا با یک برنامه‌ریزی دقیق و منسجم به یک کارنامه خوب در جهت کمک و حمایت از اصحاب فرهنگ، قلم، هنر و رسانه در پایان چهارساله دولت برسیم.

اسماعیلی تاکید کرد:‌ برای بهبود اوضاع و کمک به اهالی فرهنگ و هنر دست نیاز به سوی همه هنرمندان، اهالی قلم و تمام کسانی که وجودشان دغدغه انقلاب اسلامی را دارد دراز می‌کنیم. ‌در کنار حمایت از جریان‌های فعال موثر انقلابی موضوع توسعه فضاهای فرهنگی و هنری را برای کمک به جریان‌های انقلابی در دستور کار داریم، فراموش نشود ما نیاز به تصدی‌گری نداریم و باید امور به خود اهالی فرهنگ و هنر واگذار شود.

او بیان کرد:‌ از تمامی کارها و فعالیت‌های جمعی و مردمی حمایت کرده و در جهت تقویت آنها از هیچ تلاش و کوششی دریغ نخواهیم کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان از دست اندرکاران این دوره جشنواره ادبی شهید اندرزگو تشکر و قدردانی کرد.

با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از پنج اثر منتخب در حوزه داستان رمان بزرگسال، داستان و رمان کودک و نوجوان و روایت تاریخ، به سه اثر «جایزه ویرایش کتاب» و هشت نوقلمی که در حوزه روایت تاریخ، آثار خود را به دبیرخانه ارسال کرده‌اند تقدیر شد.

همچنین از منصور انوری نویسنده رمان «جاده جنگ»، به دلیل تلاش‌هایش برای نگارش این رمان دوازده جلدی در حوزه تاریخ معاصر تقدیر شد.