به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی «شعر فجر»  با هدف تعالی و ارتقا شعر امروز از سال ۱۳۸۵، هر سال میزبان کاروان شعر پارسی بوده است و شانزدهمین دوره آن نیز در سال ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد. این جشنواره، علاوه‌بر هم‌سخنی با شاعران مطرح معاصر ایران با هدف معرفی و شناخت شاعران جوان سرزمین عزیزمان و گسترش همدلی و هم‌زبانی با پارسی‌گویان سراسر دنیا برگزار می‌شود.

آثار ارسالی به  شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی «شعر فجر» باید تالیفی و به زبان فارسی باشد و مجموعه‌شعر باید به‌صورت مستقل منتشر شده باشد؛ ازاین‌رو مجموعه‌های مشترک، داوری نمی‌شوند.

آثاری که در سال‌های قبل با عنوان دیگر یا توسط ناشر دیگری به چاپ رسیده یا به‌صورت گزیده‌ آثار قبلی باشد، داوری نمی‌شوند. دبیرخانه، تنها آثار ارسالی از سوی مولف یا ناشر را در روند داوری بررسی خواهد کرد.

شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی «شعر فجر»، آثاری را که برای نخستین‌بار در سال ۱۳۹۹ به زبان فارسی و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در داخل کشور منتشر شده‌ باشد در پنج گروه ادبی شعر کلاسیک، شعر نو (قالب‌های نیمایی و سپید)، شعر محاوره، شعر کودک و نوجوان و دربار شعر (پژوهش‌های حوزه شعر) ارزیابی می‌کند.

برگزیدگان شانزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی «شعر فجر»، زمستان ۱۴۰۰ در اختتامیه، معرفی خواهند شد و به برگزیدگان، علاوه‌بر جایزه نقدی، لوح یادبود و نشان جشنواره اهدا خواهد شد.

آخرین مهلت ارسال اثر به دبیرخانه، ١٦ آذر۱۴۰۰ است. ناشران، شاعران و پژوهشگران می‌توانند ۳ نسخه از آثار خود را به نشانی تهران، خیابان انقلاب، خیابان شهید برادران مظفرجنوبی، خیابان خواجه‌نصیر، پلاک ۲، سرای اهل قلم، طبقه ۴، دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی، دبیرخانه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «شعر فجر» ارسال کنند.

شاعران، مولفان و ناشران برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به نشانی fajr.adabiatirani.com مراجعه کنند یا با شماره‌های دبیرخانه جشنواره:  ٩١٠٠٦٣٦٣-٠٢١(داخلی ٨۱۱ و ۸۰۷)  و ٦٦٩٦٦١٥٥ (داخلی ٤۸٥ و ۴۵۹)، تماس بگیرند.