به گزارش هنرآنلاین به نقل از ستادخبری بیست‌ونهمین دوره هفته کتاب، صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، ضمن اشاره به اهمیت برگزاری هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران اظهارداشت: معمولا هرگاه رویدادهای فرهنگی و هنری برگزار می‌شود با سنجشی که در پایان برنامه‌ها صورت می‌گیرد شاهد هستیم که مردم بیشتر به این حوزه رجوع می‌کنند. تلاش‌مان این است فرهنگ و صنعت نشر را در کشور و به‌ویژه استان فارس گسترش دهیم.

او افزود: با توجه به این‌‌که فضای مجازی و رسانه‌های برخط هم به کمک ما آمدند، هفته کتاب زمینه‌ای برای توسعه و گسترش فرهنگ کتابخوانی در میان مردم شده است و معتقدم هر سال باید با حمایت دولت پررنگ‌تر از سال قبل برگزار شود.

او در ادامه با اشاره به برنامه‌های این استان در هفته کتاب توضیح داد: با توجه به جایگاه شیراز به عنوان پایتخت کتاب ایران طی دو سال گذشته، خوشبختانه شهر شیراز با همکاری نهادهای اجرایی استان مثل شهرداری، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، نهاد کتابخانه‌ها و سایر دستگاه‌های فرهنگی، برنامه‌های متنوعی را در این دو سال اجرا کرده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس بیان کرد: امسال با توجه به شعار پیش‌بینی شده، ۲۳ عنوان برنامه را با محوریت شهرداری شیراز، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شیراز، نهاد کتابخانه‌ها و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان به مدت یک هفته اجرا خواهیم کرد.

او ضمن بیان این‌که امسال برای اولین بار حدود ۲۳ عنوان کتاب در حوزه شیرازپژوهی منتشر شده است، عنوان کرد: این کتاب‌ها توسط نویسندگان و پژوهشگران شهر شیراز نوشته شده‌اند که قرار است از پدیدآورندگان و ناشران این حوزه تجلیل و تقدیر کنیم. تقدیر از چاپخانه‌دارانی که در حیطه نشر فعالیت می‌کنند و به پویایی و فعال کردن صنعت نشر و کتاب کمک کرد‌ه‌اند نیز یکی دیگر از این برنامه‌ها است.

سهرابی با اشاره به برگزاری دوره آموزشی برای ناشران در این ایام نیز اظهار کرد: یک دوره آموزشی چهار روزه برای ناشران در حوزه تولید محتوا و مسائل و مشکلات حوزه نشر در شهر شیراز نیز در هفته کتاب برگزار می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس تجلیل از ناشران برتر استانی و کتابداران برتر را از دیگر برنامه‌های این استان در هفته کتاب معرفی کرد و افزود: یک باب کتابخانه جدید نیز در بخش قلات شهر شیراز افتتاح می‌شود که ساخت آن توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شده و در این هفته تحویل نهاد کتابخانه‌های عمومی می‌شود. تجهیز تعدادی از کتابخانه‌های شهر شیراز با همکاری شهرداری و دیدار با نویسندگان برتر استانی از جمله برنامه‌های ما در هفته کتاب خواهند بود.

صابر سهرابی در پایان درباره مشارکت کتابفروشان استان فارس در طرح پاییزه کتاب که همزمان با هفته کتاب اجرا می‌شود، تصریح کرد: خوشبختانه در دوره‌های قبل با توجه به استقبال خوبی که مردم شیراز، شهرستان‌ها و کتابفروشی‌های فارس در این طرح داشتند پیش‌بینی می‌کنیم که بار دیگر استقبال خوبی از طرح خواهد شد.

بیست‌و‌نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از بیست‌وچهارم آبان‌ماه تا یکم آذرماه ۱۴۰۰ با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پُرکنیم» در سراسر کشور برگزار می‌شود.