به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن این پیام آمده است: «خبر درگذشت عالم فرزانه جناب آقای محسن بیدارفر که عمر خود را در گمنامی صرف احیای میراث ارزشمند اسلامی کرد موجب تاثر و تالم شدید اساتید، طلاب و دانشجویان حکمت و فلسفه شد. 

او به نسلی از محققان برجسته ایرانی تعلق داشت که بی‌اعتنا به مال و منال و شهرت و اعتبار،  همه توش و توان خود را صرف پژوهش و تحقیق می‌کردند. تصحیح  علمی و چاپ منقح آثاری مانند المباحثات ابن سینا، نص النصوص سیدحیدر آملی ، شرح منازل السائرین  عبدالرزاق کاشانی، الجوهر النضید علامه حلی و  نیز ترجمه دقیق آثاری مانند کسر اصنام الجاهلیه ملاصدرا و کلمة الغراء فی تفضیل الزهراء سلام الله علیها،  همواره یاد و خاطر وی را برای اهل معرفت زنده نگه خواهد داشت. 

وی از تبار نسلی از محققان بود که دانش‌آموزی و دانش‌گستری را  نه برای نان‌آوری و نام‌گستری  بلکه صرفا برای حق‌جویی و خداپرستی دنبال می‌کردند. از خداوند می‌خواهیم که بر شمار چنین پژوهشگرانی بیافزاید تا راه درست پژوهش برای دانش‌پژوهان جوان در هیاهوی دنیاگرایی گم نشود.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به بازماندگان و علاقه‌مندان آن مرحوم و دوستداران حکمت و خردمندی و به ویژه میراث گرانبهای اسلامی ایران، برای آن عزیز رحمت و غفران الهی و برای بازماندگان صبر و سلامت آرزو دارم».

محسن بیدارفر مترجم، مصحح و مدیر نشر بیدار، در ۷۷ سالگی از دنیا رفت. این چهره فرهنگی شنبه ۲۰ شهریورماه درگذشت.