به گزارش هنرآنلاین، حیدر ارشدی مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز در این مراسم که به‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: جایزه البرز موسوم به نوبل ایرانی با پیشینه‌ای ۶۰ ساله از اندیشه و سرشت پاک مرحوم حسینعلی البرز نشات گرفته است و تاکنون چندین هزار نفر از نخبگان، دانشجویان و دانش‌آموزان ایرانی مورد حمایت و تشویق بنیاد فرهنگی البرز قرار گرفته‌اند.

دبیرکل جایزه البرز تاکید کرد: در سال ۱۴۰۰ شاهد اعمال تغییراتی در بخش نخبگان جایزه البرز هستیم که «طراحی ساختار دبیرخانه جایزه البرز»، «افزایش رقم نقدی جایزه البرز» و «تغییر نحوه انتخاب نفرات برتر و منتخبین جایزه البرز» از جمله این تغییرات هستند؛ همچنین رقم نقدی جایزه صرفا در بخش نخبگان و مراسم امروز ۲۶ میلیارد ریال است که بیش از ۸۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز با تاکید بر اینکه بنیاد البرز تمامی اهتمام خود را بر اجرای این جایزه گذاشته تا از مقام علم تقدیر و تجلیل کند، افزود: در مراسم امسال، از ۵۹ نفر از منتخبین جایزه البرز تجلیل می‌شود؛ مراسم اعطای جایزه برای عدم شیوع کرونا و صیانت از سلامت منتخبین بصورت ویدئوکنفرانسی و با حضور ۶ دانشمند برتر برگزار شده است.

ارشدی در پایان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره واقف خیراندیش مرحوم حسینعلی البرز از تمامی سازمان‌هایی که با بنیاد فرهنگی البرز در راستای اعطای جایزه البرز ۱۴۰۰ تلاش کرده‌اند، تقدیر و تشکر کرد.

اهتمام جدی سازمان اوقاف بر تقویت جایزه البرز

در بخش دیگری از این مراسم، حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه طی سخنانی گفت: مفتخرم که مراسم اعطای جایزه البرز در سال ۱۴۰۰ را برگزار می‌کنیم؛ امسال همزمان با پنجاه و نهمین سالگرد تأسیس بنیاد فرهنگی البرز از ۵۹ نخبه کشور شامل ۶ دانشمند و ۵۳ دانشجو، طلبه و مخترع تجلیل بعمل خواهد آمد.

وی با اشاره به اعطای ۲۶ میلیارد ریال به ۵۹ برگزیده جایزه البرز، گفت: در کنار یک جایزه ویژه ۱۵۰ میلیون تومانی به هر یک از دانشمندان برگزیده ۱۱۰ میلیون تومان، به هر یک از مخترعین برگزیده ۴۰ میلیون تومان و به هر یک از دانشجویان و طلاب برگزیده ۳۵ میلیون تومان اهدا می‌شود؛ همچنین در مراسم تجلیل از دانش‌آموزان نیز که در نیمه دوم سال برگزار می شود، به ۵۹ دانش‌آموز برتر به هر یک از آنها مبلغ ۱۰ میلیون تومان اعطا خواهد شد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد: مرحوم حسینعلی البرز در بدو انقلاب از امام راحل می‌خواهد که هیئتی را برای اداره موقوفه البرز بگمارند؛ از ابتدای انقلاب تاکنون این جایزه برگزار شده و سعی کرده‌ایم از نیت واقف منحرف نشویم؛ نکته مهم این است، هرچه از طریق جایزه البرز به برگزیدگان اعطا می‌شود از محل عواید موقوفه البرز بوده و با استفاده از منافع موقوفه، این جوایز به نخبگان کشور اعطا می‌شود.

حجت‌الاسلام خاموشی با تاکید بر ضرورت هدایت موقوفات به‌سمت توسعه علمی کشور، افزود: امروزه واقفان محترم به نیت توسعه علم کشور را اهمیت می‌دهند؛ ما نیز از همه واقفان تقاضا می‌کنیم که با وقف خود برای پیشرفت انقلاب و بومی‌سازی دانش و رفع تحریم‌ها تلاش کنند.

وی با اشاره به ضرورت مسئله علم‌آموزی از نگاه دین، گفت: «پیامبر اکرم (ص) فرموده‌اند که طلب علم واجب است»؛ در اینجا واجب عینی است، زیرا در حال حاضر نیازمند گسترش علم هستیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان خاطرنشان کرد: ما بر تقویت این جایزه اهتمام جدی داریم و باشد که دانشمندان از این فرصت برای ترویج علم استفاده کنند.

در این مراسم، امیرعلی حمیدیه در رشته خون و سرطان کودکان از دانشگاه علوم پزشکی تهران، لیلا آزادبخت در رشته علوم تغذیه از دانشگاه علوم پزشکی تهران،  کریم مجتهدی در رشته فلسفه از دانشگاه تهران، رحمت ستوده قره‌باغ در رشته مهندسی شیمی از دانشگاه تهران، امیررضا خویی در رشته مهندسی عمران از دانشگاه شریف و احمد شعبانی در رشته شیمی از دانشگاه شهید بهشتی به‌عنوان دانشمندان برگزیده جایزه البرز ۱۴۰۰ انتخاب شدند که جایزه ویژه به حمیدیه اعطا شد.

بنا بر این گزارش، امین اخباری‌زاده، سمیه شایسته‌پور، نجمه توانا، میلاد تاج‌الدینی، وحیده هدایتی و محمد ابراهیمی به‌عنوان مخترعان برگزیده و حسن امینی، مرضیه هادیان، مریم غلامی، مریم مرادنیا، داود پیرانی، پروانه عسگری، مهسا رضازادگان، نسترن هاشم‌زاده، حسین بختیاری و ملیحه موذنی به‌عنوان دانشجویان علوم پزشکی برگزیده و محمدرضا جنتی اسکویی، مصطفی بارانچی، گلناز مظاهری‌نژاد‌فرد، ارشد بایرامی، علی سوهانی، سجاد فتاحیان، محمد عباداللهی، عاطفه شیروانی، گلشن مرادی، احمدرضا جبله، عطاءاله پورمحمود، سیدامیرحسین طیبی، فاطمه‌السادات ناظری، اقبال سخاوتی، سارا عظیمی، زهراالسادات رضوی، سمیه نجفی درچه، فاتح معزی، حامد نادری، منصور فیلی‌زاده، آرش محبوبی دوست، مهدی رضوی‌فر، سیدسعید حسینی، جواد کریمی، محمد امین وزیری، لمیا نیسی، عابد محمودیان، احمد مهدیان پررانی، آرش مهدوی و مهران افراشی به‌عنوان دانشجویان غیرپزشکی برگزیده و مهدی عبدالهی، رضا لک‌زایی، کمیل قنبرزاده، زینب بهجت‌پور، مهدی منصوری حبیب‌آبادی، خدیجه حسین‌زاده و سعید حسنی به‌عنوان حوزویان و طلاب برگزیده انتخاب شدند.