به گزارش هنرآنلاین به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در آیین افتتاحیه کشوری فعالیت‌های تابستانی دانش‌آموزان سال ۱۴۰۰ که پیش از ظهر امروز با حضور وزیر آموزش و پرورش و جمعی از مدیران دو وزارتخانه به شکل حضوری و ویدئوکنفرانس برگزار شد با تاکید بر اینکه بی‌تردید دانش‌آموز در محیط ایزوله تربیت نمی‌شود، گفت: باید بدانیم چهار نهاد خانواده، تعلیم و تربیت، دین و رسانه در تربیت دانش آموز نقش مهمی دارند و توجه به این چهار نهاد ضروری است و تعلیم و تربیت صرفا وظیفه آموزش و پرورش نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با گرامیداشت سالروز شهدای هفتم تیر، ادامه داد: در گذشته نهاد خانواده، تعلیم و تربیت، دین و رسانه در یک شبکه به هم متصل بود اما امروز شاهد از هم گسیختگی و عدم اتصال این چهار نهاد هستیم و باید توجه داشته باشیم که عوامل این عدم اتصال برای خروجی و کارنامه فعالیت های آموزش و پرورش چه تاثیری دارد.

او افزود: بی تردید دانش آموز در یک محیط ایزوله تربیت نمی شود و باید به این نکته توجه کنیم که چگونه می توانیم در یک نگاه فرابخشی به ترکیب سازی این چهار نهاد برسیم.

صالحی گفت: اگر می خواهیم به طرف همگرایی این چهار نهاد حرکت کنیم به این نکته باید توجه داشت که بستر و زمینه های آن کجاست. کانون شروع این همگرایی کجاست که تمرین شود و بعد از آن استمرار و عمر پیدا کند. بنابراین اوقات فراغت یکی از کانون های این همگرایی است که با داشتن ویژگی انعطاف پذیری می توان از طریق آن به وسعت این همگرایی پرداخت.

او در ادامه افزود: در نظر سنجی که در سال ۱۳۹۸ صورت گرفته ۷۵ درصد از دانش آموزان سنین ۱۵ تا ۱۸ سال درباره مدت زمان اوقات فراغت خود در زمان تحصیل گفته اند که ۲ ساعت فرصت فراغت دارند و بیش از ۲۰ درصد هم گفته اند بالای ۴ تا ۵ ساعت اوقات فراغت دارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در عین حال تصریح کرد: در حوزه اوقات فراغت اتصال این چهار نهاد (خانواده، تعلیم و تربیت، دین و رسانه) نکته مهمی است.

او افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه های مختلف نقطه های تلاقی و همکاری با وزارت آموزش و پرورش را دارد و نهاد دین به طور خاص یکی از نهادهایی است که این ارتباط را عمیق تر می کند و کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور یکی از ظرفیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که در حال حاضر یک میلیون دانش آموز در آن عضویت دارند و این امر یکی از حوزه های قابل توجه برای همگرایی چهاد نهاد عنوان شده است.

توجه به فرصت‌های ارتباط بین مسجد و مدرسه مهم است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه توجه به فرصت های ارتباطی بین مسجد و مدرسه مهم است، گفت: کانون های فرهنگی هنری مساجد در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می تواند حلقه های وصل بین دو وزارتخانه را فراهم می کند.

صالحی ادامه داد: حوزه کتاب و کتابخوانی هم یکی دیگر از حلقه های وصل بین دو وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش است.

او با بیان اینکه مدرسه قفس کتاب درسی نیست افزود: قفس کتاب درسی مانع خلاقیت می شود. در نظرسنجی سال ۱۳۹۸، ۳۰ درصد دانش آموزان سنین ۱۵ تا ۱۸ سال گفته اند که کتاب غیر درسی می خوانند و این آمار خوشایند نیست. بنابراین یکی از نکته های قابل توجه همگرایی عنوان شده این است که چطور می توان از کتاب درسی نقطه پرش فراهم کرد که دریچه باشد نه پنجره بسته.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور فعالیت های مختلفی در حوزه کتاب و کتابخوانی دارد و توجه به این موضوع که چگونه بین مدرسه و مسجد از منظر کتاب می توان در اوقات فراغت ارتباط ایجاد کرد، دارای اهمیت است.

ضرورت توجه به زیست مذهبی دانش آموزان

صالحی با تاکید بر ضرورت توجه به زیست مذهبی دانش آموزان ادامه داد: بخشی از زیست مذهبی دانش آموز در افق حضور در مناسک مذهبی است. در زیست های جمعی و مذهبی، تربیت مذهبی در کودکی شکل می گیرد. در همان نظر سنجی سال ۱۳۹۸ از دانش آموزان سنین ۱۵ تا ۱۸ سال سوالات مختلفی در این زمینه شده که از آن جمله می توان به چقدر در مولودی شرکت می کنید، چقدر در روضه و جلسات قرآنی شرکت می کنید، چقدر به دعای ندبه و کمیل حضور می یابید و همچنین آیا این حضور هر روز، هفته ای یکبار، هر ماه یکبار و تا سالی یکبار است،  اشاره کرد.

او افزود: بالاترین آمار این نظر سنجی ۲/۶۴ و پایین ترین آن حدود ۴۰ درصد است که درصدی سالی یک بار فقط به این مناسک می روند و عده ای حتی در سال هم به این مناسک مذهبی نمی روند و حتی به سخنان مذهبی گوش فرا نمی دهند. جامعه ما یک جامعه دینی است و دین بخشی از هویت اجتماعی کشور ما است. اگر دین تضعیف شود هویت ایرانی هم از بین می رود. بنابراین مناسبات مسجد و مدرسه و کانون های فرهنگی هنری مساجد می تواند زیست مذهبی را ارتقا دهد و این امر نیاز به برنامه ریزی دارد و در فضای همگرایی می تواند شکل بگیرد.

نیاز زیادی به زیست اجتماعی داریم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه به زیست اجتماعی را از دیگر موارد مورد توجه برشمرد و گفت: نیاز زیادی به تربیت اجتماعی داریم. یکی از متغییرهای تربیت اجتماعی، عضویت در تشکل های اجتماعی است که جمعی شدن و اجتماعی شدن را آموزش می دهد و دانش آموز از این طریق مهارت هایی را می آموزد. مهارت های زندگی جمعی مهم است و در یک تشکل اجتماعی است که گفت و گو و زندگی اجتماعی تمرین می شود و شکل می گیرد.

او ادامه داد: بر اساس نظر سنجی سال ۱۳۹۸ از دانش آموزان سنین ۱۵ تا ۱۸ سال ۶/۴۱ درصد از آن ها گفته اند که در تشکل های اجتماعی حضور و مشارکت فعال دارند و بخش قابل توجهی نه مشارکت دارند و نه در یک تشکل اجتماعی عضو هستند. بنابراین مسجد و کانون های فرهنگی و هنری مساجد فرصتی است برای تشکل ها و مشارکت اجتماعی دانش آموزان و این امر هم یکی از نکته های مهم در همگرایی چهار نهاد خانواده، تعلیم و تربیت، دین و رسانه است. دانش آموز در این مشارکت های اجتماعی یاد می گیرد که چگونه تربیت اجتماعی خود را ارتقا دهد.  یادگیری کمک و احسان به دیگران نیاز به یادگیری جمعی دارد. اینکه دانش آموز از طریق تربیت اجتماعی و با کمک به دیگران احساس رضایتمندی پیدا کند مهم است و مسجد می تواند یک خط ارتباطی با مدرسه در این زمینه داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تربیت هنری و خلاقیت در دانش آموزان را از دیگر موضوعات دارای اهمیت برشمرد و گفت: در نظر سنجی سال ۱۳۹۸، ۳۵ درصد دانش آموزان سنین ۱۵ تا ۱۸ سال گفته اند که یک کار هنری انجام می دهند. بنابراین این خلاقیت ها باید ارتقا یابد زیرا خلاقیت هنری صرفا تولید یک اثر هنری نیست بلکه راهی برای ارتقای وجودی است.

صالحی با تاکید بر اینکه توجه به چهره های مورد علاقه در میان دانش آموزان یکی دیگر از موضوعات مهم است ادامه داد: باید به این نکته توجه داشته باشیم که دانش آموزان در افق ذهنی خود به کدام چهره های معروف و مشهور توجه و علاقه دارند. اینکه دانش آموز چقدر به چهره های علمی و مذهبی توجه دارد مورد بررسی باید قرار بگیرد. امروز دانش آموزان در ۱۰ نفر اول چهره های مورد علاقه خود چهره علمی و مذهبی ندارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان تاکید کرد: اینکه تعلیم و تربیت فقط مختص به وزارت آموزش و پرورش است نگاه اشتباهی است و باید به همگرایی چهار نهاد خانواده، تعلیم و تربیت، دین و رسانه توجه داشته باشیم و وزارت آموزش و پرورش در این زمینه باید افق ها را سیاستگذاری و برنامه ریزی کند و نهاد های موثر در این زمینه را پای کار بیاورد زیرا فضای همگرایی بین این چهار نهاد وجود دارد.