به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی رادیو نمایش، «طاعون» ماجرای همه‌گیری این بیماری در الجزایر و تعطیلی شهر را شرح می‌دهد. بیماری جان بسیاری را می‌گیرد؛ از هر ده نفر یکی می‌میرد و مقامات شهر می‌دانند که اجساد درحال پوسیدگی موش‌ها، خطری کشنده برای سلامتی مردم به شمار می‌آیند. در آغاز مقامات محلی تمایلی ندارند که نشانه‌های اولیه‌ طاعون یعنی موش‌های درحال مرگ در خیابان‌ها را تایید کنند.

راوی داستان دکتر برنار ریو فداکاری و شجاعت نیروهای بهداشت و درمان را در این دوران به یاد می‌آورد: نمی‌دانم برایم چه پیش خواهد آمد، یا هنگامی که همه‌ این ماجراها به پایان رسید چه رخ خواهد داد. در این لحظه تنها چیزی که می‌دانم این است: مردم بیمارند و به درمان نیاز دارند. در پایان نجات‌یافتگان از طاعون درسی می‌آموزند. آنها اکنون می‌دانند تنها چیزی که همیشه می‌توان مشتاقش بود و گاهی نیز به آن رسید، عشق به انسان است».

 آلبر کامو نویسنده، فیلسوف و روزنامه‌نگار الجزایری-فرانسوی است. او یکی از نویسندگان بزرگ قرن بیستم و خالق کتاب مشهور «بیگانه» و مقاله‌ جریان‌ساز «افسانه‌ سیزیف» است. او در سال ۱۹۵۷ به سبب خلق آثار مهم ادبی که به‌روشنی به مشکلات وجدان بشری در عصر حاضر می‌پردازد، برنده‌ جایزه‌ نوبل ادبیات شد.

آلبر کامو پس از رودیارد کیپلینگ جوان‌ترین برنده‌ جایزه‌ نوبل و نخستین نویسنده‌ زاده‌ قاره‌ آفریقا است که این عنوان را کسب کرد. آلبر کامو دو سال پس از بردن جایزه‌ نوبل در یک سانحه‌ تصادف درگذشت.

کتاب صوتی «طاعون» با گویندگی مهدی سلطانی سروستانی، معصومه عزیزمحمدی و اکبر مولایی هر روز ساعت ۲۲ از رادیو نمایش پخش می‌شود.