گروه فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: احمدرضا احمدی شاعر، نمایشنامه‌نویس و نقاش، سی‌ام اردیبهشت ماه سال ۱۳۱۹ در کرمان به دنیا آمد. او بنیان‌گذار سبک موج نو در دهه ۱۳۴۰، در شعر معاصر است که در نیمه دوم این دهه، تبدیل به یک حرکت مدرنیستی شد و در داستان، نمایشنامه، تئاتر، سینما و نقاشی تاثیر گذاشت. آشنایی عمیق او با شعر و ادبیات کهن ایران و شعر نیمایی باعث شد رویکردی کاملا تازه را در شعر معاصر آغاز و پی‌ریزی کند.

احمدی از بیست‌ سالگی به‌طور جدی به سرودن شعر پرداخت و نخستین مجموعه شعرش را با عنوان «طرح» در سال ۱۳۴۰ منتشر کرد. او در پایان دهه چهل در زمینه داستان‌های کودکان با انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همکاری کرد.

احمدی در سال ۱۳۴۹ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مشغول به کار شد. تا سال ۱۳۵۸ به‌عنوان مدیر تولید موسیقی برای صفحه و نوار به ایفای نقش پرداخت و از سال ۱۳۵۸ تا زمان بازنشستگی یعنی ۱۳۷۳ در بخش انتشارات کانون به ویراستاری مشغول بود.

دوستی احمدی با اهالی موسیقی و سینما نیز از دوران دبیرستان آغاز و ادامه‌دار شد و نتیجه این دوستی آن شد که در کارنامه کاری او نمونه‌های متعدد از دکلمه، صداپیشگی، حضور در نمایش و فیلم‌های مستند، سینمایی و پویانمایی دیده می‌شود.

حاصل یک عمر کوشش احمدی آثار متعدد منظوم و منثور است که بسیاری از آن‌ها به چند زبان‌ ترجمه شده است. به احمدی جوایز متعدد داخلی و خارجی تعلق گرفته و برای جایزه «هانس کریستین اندرسن» نامزد شده است. او شاعر برگزیده پنجمین دوره اهدای جایزه «شعر بیژن جلالی»، برگزیده سومین و پانزدهمین جایزه «شعر خبرنگاران» است.

در سال ۱۳۹۷ نیز نمایشگاهی با عنوان «هزار اقاقیا در چشمان تو هیچ بود» برگزار کرد. آثاری که با تکنیک آبرنگ و جوهر رنگی خلق شده‌ بود.

«جای پای عاشقان در برف مانده است»، «نمایشنامه‌های شاعر» در چهار جلد، «به‌سوی تو می‌آیم»، «دری به‌سوی دریا»، «بدون دریا از قایق می‌نویسم»، «قطار از ریل خارج شد»، «آوازخوان آوازش را در باران تا سپیده ادامه داد»، «لیوان شکسته»، «به خاطر غنای این اندوه دستان ما را بگیر»، «میوه‌ها طعم تکراری دارند»، «می‌گویند بیرون از این اتاق برف می‌بارد»، «ناگهان چراغ‌ها روشن شدند»، «عروس و داماد زیر باران»، «در یک شب مهتابی که شب چهاردهم ماه بود»، «کبوتر سفید کنار آینه»، «باز هم نوشتم صبح، صبح شد»، «بهار بود»، «شب روز اول و صبح روز هفتم»، «پسرک تنها روی برف» و «برف هفت گل بنفشه را پوشاند» از جمله آثار منتشر شده او برای بزرگ‌سالان و کودکان است.

«جنگلی می‌سوزد، ما نگاه می‌کنیم» عنوان آخرین مجموعه شعر اوست که اواخر سال گذشته توسط انتشارات کارگاه اتفاق نشر یافت و در سال جدید توزیع شد. این اثر نیز با دیگر مجموعه اشعار احمدی پیوستگی دارد و روال شعری سابق او را دنبال می‌کند با این تفاوت که عنوان کتاب از دغدغه شخصی احمدی نسبت به محیط زیست شکل گرفته است و در کتاب شعری با این عنوان ندارد.