گروه فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: نمایشگاه مجازی قرآن کریم برخلاف نمایشگاه قرآن که در ساعت‌های محدود پس از افطار برپا بود، شبانه‌روزی است و تمام علاقه‌مندان از چهار گوشه ایران و جهان می‌توانند از امکانات فروشگاهی و نمایشگاهی آن بهره ببرند. این نمایشگاه ۱۱ تا ۲۰ اردیبهشت برپاست و گفته می‌شود قرار است در سال‌های آینده حتی با پیش‌فرض از بین رفتن تهدید کرونا همچنان ادامه داشته باشد. هر چند انتظار می‌رود سال ۱۴۰۱ بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم حضوری برپا شود.

نمایشگاه مجازی قرآن دو بخش عمده فروشگاهی و محتوایی دارد؛ در بخش فروشگاهی سه حوزه از مکتوبات قرآنی در معرض دید قرار می‌گیرد که شامل قرآن کریم به معنای عام، حوزه دین با همه ابعاد و شاخه‌ها و حوزه سوم آثار و منابع مکتوب دفاع مقدس و مقاومت. در بخش فروشگاهی هم تمرکز بیشتر بر فروش محصولات مکتوب است و بخش نرم‌افزار در حد بسیار محدود ارائه شده است. امسال در دوره اول نمایشگاه مجازی قرآن کریم مسئولان آگاهانه از ورود بیشتر به عرصه‌های نرم‌افزار و پوشاک عفاف و حجاب پرهیز کرده‌اند.

در بخش محتوایی نگارخانه‌ای وجود دارد که در آن صدها اثر ممتاز هنری برای عموم مردم به نمایش گذاشته شده و این نخستین بار است که امکان بازدید چنین مجموعه‌ای در سراسر ایران فراهم می‌آید. بخش مشاوره قرآن، بخش آموزش مجازی، بخش کودک و نوجوان و... از دیگر بخش‌های ارائه‌شده در مجموعه محتوایی نمایشگاه است. در این بخش ۴۵۰ موسسه و مرکز قرآنی حضور و فعالیت دارند و ۵۴۵ ناشر هم در بخش فروشگاهی نمایشگاه مجازی قرآن کریم حضور خواهند داشت.

Qoran

برگزار شدن بیش از ۳۰ نشست تخصصی در فضای داخلی و فضای بین‌الملل با همکاری و مشارکت سازمان قرآنی دانشگاهیان و خبرگزاری بین‌المللی قرآن، اجرای وبینارهای بین‌المللی با فرهیختگانی از ۱۰ کشور و ۲۰ نشست تخصصی در حوزه‌های مرتبط با توسعه فعالیت‌های قرآنی از دیگر برنامه‌های نمایشگاه مجازی قرآن کریم است. علاقه‌مندان می‌توانند در نشانی iqfa.ir از نمایشگاه بازدید کنند.

آیین افتتاحیه نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم ساعت ۱۲ روز شنبه ۱۱ اردیبهشت با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در به صورت برخط برگزار می‌شود. هماهنگی با شرکت پست برای ارسال رایگان خریدهای بازدیدکنندگان و اهدای بن خرید و تسهیلات به حدود ۱۲ هزار فعال قرآنی با همکاری بانک صادرات از ویژگی‌های این نمایشگاه است.