به گزارش هنرآنلاین به نقل از دبیرخانه جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب خبرنگاران، جایزه شعر خبرنگاران که معمولا آخرین برگ دفتر فعالیت‌های ادبی و شعری یک سال ایران را به خود اختصاص می‌دهد، در روزهای پایانی سال ۱۳۹۹ نیز برگزیدگان پانزدهمین دوره خود را معرفی کرد.

داوران پانزدهمین دوره این جایزه در بخش انتخاب کتاب سال، متشکل از محمد آسیابانی، علیرضا بهرامی، پوریا سوری، مسعود شهریاری و سمانه نائینی، ضمن تقدیر از سینا سنجری بابت مجموعه شعر «وست وود»، مجموعه شعر «بادها بر بستر کلمات می‌دوند» از احمدرضا احمدی را به‌عنوان برگزیده این یخش معرفی کردند.

همچنین در بخش یک عمر فعالیت شعری نیز از محمدباقر کلاهی اهری به‌عنوان شاعر پیشکسوت تجلیل شد.

کلاهی اهری، متولد ۱۳۲۹، در دوازدهمین دوره جایزه خبرنگاران، با مجموعه شعر «دلقک در باران» و در پانزدهمین دوره نیز با مجموعه شعر «چرخ زدن با دلتنگی» از نامزدهای بخش کتاب سال این جایزه بوده است.

رزا جمالی (اینجا نیروی جاذبه کمتر است)، زهرا زمان (چرخ کاترین) و فخرالدین سعیدی (من مهاجرم با فکرهایی که لهجه دارند) دیگر نامزدهای این بخش جایزه شعر خبرنگاران در پانزدهمین دوره بودند.

علیرضا بهرامی دبیر جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب خبرنگاران، با اشاره به دومین دوره‌ای که آیین پایانی این جایزه تحت تاثیر بیماری همه‌گیر قرار گرفته است، گفت: چه تاسفناک است فقدان زنده‌یاد عباس صفاری که یاد او همواره برای ما گرامی است. او که چندی پیش بر اثر ابتلا به ویروس کرونا ما را ترک گفت، همواره از برگزیده شدنش در دهمین دوره جایزه با کتاب «مثل جوهر در آب» و نامزدی در دور پیشین، یعنی چهاردهمین دوره جایزه، با کتاب «پشیمانم کن» به نیکی یاد می‌کرد.

بهرامی همچنین یاد مرحومان غلامرضا بروسان، سیمین بهبهانی، عمران صلاحی، محمدعلی سپانلو و سهراب رحیمی، از دیگر برگزیدگان و داوران ادوار مختلف جایزه شعر خبرنگاران را گرامی داشت.

او با اشاره به اینکه در ساعات پایانی صد سالی قرار داریم که پیشوند ۱۳۰۰ را با خود داشتند، گفت: در پانزده سال از این صد سال، با این جایزه سعی کردیم سهم خود را در کشوری که داعیه دارد هنر ملی‌اش «شعر» است، ادا کنیم؛ تا در این وانفسا که انگار همه‌ امکانات رسمی و غیررسمی، در اختیار شاخه‌های پر زرق و برق هنر قرار دارند، یاد آوری کنیم چه درخت تنومندی همچون دماوند بر تارک این کهن بوم و بر استاده است که در گذشته‌های دور ریشه دارد و همچنان با سرشاخه‌هایش افق‌های جدیدتر را جست‌وجو می‌کند.

او ادامه داد: چگونه می‌توانم به زبان نیاورم که این ۱۵ دوره جایزه برگزار کردن، دست‌کم شخص خودم را به ایمان و قطعیت رسانده که برگزاری یک جایزه ادبی، خاصه در حوزه شعر، حتما پیش و بیش از کار کردن در معدن، سخت‌ترین کار روی زمین می‌تواند باشد که قابل تصور است.

دبیر جایزه شعر خبرنگاران افزود: با این اوصاف، وظیفه دارم از ده‌ها بزرگواری که در این دوران، در قامت داور و بدون هیچ چشمداشت مالی با این جایزه همراه بودند، صدها شاعری که میزبان کتاب‌های گرانقدرشان بودیم و همه ناشران، رسانه‌ها، نهادهای غیردولتی فرهنگی و فعالانی که هر کدام به نحوی با این نهال همراهی کردند تا برگ و بار بگیرد، سپاسگزاری کنم.

بهرامی ابراز امیدواری کرد که در بهار پیش رو، در شکلی بدیع،امکان برگزاری آیینی برای تجلیل از محمدباقر کلاهی اهری، احمدرضا احمدی و دیگر برگزیدگان این دوره از جایزه، ترتیب یابد.

همچنین رضا عابدین‌زاده، شاعر و مترجم، در متن کوتاهی که به درخواست دبیرخانه جایزه کتاب سال شعر ایران به انتخاب خبرنگاران، به بهانه انتخاب محمدباقر کلاهی اهری در بخش یک عمر فعالیت شعری این دوره از جایزه نوشته، آورده است:

«تنها یک راه است، از آن مى‌گذرم»، این هایکویى است از سانتوکا تانِدا که پیش‌تر هم جایى نوشته بودم، سخت مرا به یاد کلاهى اهرى مى‌اندازد. این‌ همه سال بى‌وقفه نوشتن در اوج و در انزوا، در روزگارانِ گستره‌ وسیع نادیده گرفته شدن‌ها، و آنچنان بى‌چشمداشت و  بى‌توقع، که پندارى «شاعرى»، تنها راه پیش روى او است و ناگزیر و ناگریز، از آن مى‌گذرد.

در خانه‌ ساده و بى‌تکلفش، که مثل خانه‌ تمام معلم هاست، اتاقى کوچک هست که باید سه پله بالا بروى تا واردش شوى، او در این اتاق شعر مى‌نویسد، طراحى مى‌کند (از نوع طراحى‌هایى که در «چرخ زدن با دلتنگى» دیده‌اید)، داستان و نمایشنامه مى‌نویسد. نخستین مجموعه‌ شعرش در دهه پنجاه منتشر شده با طرح جلدى از رضا کیانیان. شعر سپید را زمانى شروع کرده که خراسان در سیطره‌ کامل شاعران سنتى بوده و حتى شعر نیمایى اگر اخوان ثالث نبود، شاید جایى براى خود نمى‌یافت. البته خود کلاهى اهرى غزل و قصیده هم کم ننوشته است.

 بى‌شک، کلاهى اهرى یکى از مدرن‌ترین و تاثیرگذارترین چهره‌هاى شعر امروز است. امسال کتاب شاعر (چرخ زدن با دلتنگى)، هم نامزد دریافت جایزه‌ى شاملو بود و هم جایزه‌ خبرنگاران؛ چیزى که به سود ادبیات ماست.»

همچنین در بخش ویژه شاعران بدون کتاب پانزدهمین دوره جایزه شعر خبرنگاران نیز برگزیدگان، به این شرح معرفی شدند:

مقام اول مشترک: آزاده باصولی – مهران عزیزی

مقام دوم مشترک: زهرا گلابی‌زاده - سجاد ریاحی فارسانی  - مرتضی عنابستانی

داوران این بخش نیز عبارت بودند از: سایه اقتصاد‌ی‌نیا، ارمغان بهداروند، علیرضا بهرامی، صابر محمدی و مهدی موسوی‌تبار.