گروه فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: بنیاد رودکی و بنیاد توسعه فناوری‌های فرهنگی با توجه به اهمیت تقویت ارتباطات و همکاری‌های فرهنگی در ارتقای همگرایی‌ها در حوزه تمدنی نوروز اقدام به برگزاری رویداد فرهنگی نوروز کرد. این مراسم، امسال مصادف با سالروز مبعث پیامبر اکرم (ص) و روز حکیم نظامی گنجوی در تالار وحدت برگزار شد.

هم‌چنین نشان نوروز در مراسم جشن «نشان نوروز و نوروز فرهنگی» با حضور سیدمجتبی حسینی معاون هنری، سرور بختی رئیس موسسه فرهنگی اکو و دیپلمات‌های کشورهای آسیای میانه در تالار وحدت رونمایی شد.

نخستین دوره «نشان نوروز» توسط بنیاد رودکی و بنیاد توسعه فناوری‌های فرهنگی اهدا شد. این نشان به افرادی اهدا می‌شود که در شناساندن فرهنگ نوروز در سطح کشورهای مختلف فعالیت دارند. قرار است هر ساله این نشان به فعالان این عرصه اهدا شود. نشان نوروز امسال به سرور بختی (پژوهشگر ادبی)، علی‌اصغر شعردوست (پژوهشگر ادبی و زبان‌شناس)، شفیق شرق (وابسته سفارت افغانستان)، نماینده سفارت ژاپن، امجد رایزن (کارشناس فرهنگی و علمی) از عراق، خان میریان قدس (ایرانشناس و مستشرق) از فرانسه و رافائل مارائلو (شرق شناس) از ایتالیا اهدا شد.

نشان نوروز نشان همدلی است

حامد اکبری دبیر رویداد فرهنگی روایت نوروز با این توضیح که «روایت نوروز»، روایت تاریخی برای شکفتن و نو شدن است، افزود: روایت جغرافیای مردمانی است که همزمان با نو کردن جامه‌هایشان رفتار خود را نو می‌کنند. راویان رویداد نوروز می خواهند فرهنگ نوروز را گفتمان کنند و نشان نوروز نیز نشان همدلی است و هر ساله این نشان به راویان نوروز اعطا می شود تا فرهنگ همدلی بین مردم منطقه و جهان گسترش یابد.

نظامی گنجوی سرآمد داستان‌سرایان

سپس سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری، ضمن گرامی‌داشت سالروز بعثت پیامبر اکرم (ص) از نظامی گنجوی به عنوان سرآمد داستان‌سرایان یاد کرد و اظهارداشت: ایران فرهنگی چنان در مستندات تاریخی متجلی است که تمسک به آن می‌تواند مقدرات نوسرزمین‌های قابل احترام را بهبود بخشد و بهانه مودت روزافزون باشد. امروز سرآغاز راهی است که در سال پیش رو امتداد خواهد یافت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه های متنوع، ماموریت خود را با ایجاد دبیرخانه‌ای مشترک برای حکیم نظامی و آثارش انجام خواهد داد. نظامی گنجوی را باید در فصل فروزان دانش و فتوحات هنری‌اش به تماشا نشست و از استیلای او بر سرزمین جادویی سخن در شگفت شد.

نشان نوروز در کشورهای آسیای میانه اوج بگیرد

در ادامه علی‌اصغر شعردوست زبان شناس و پژوهشگر ادبی، طی سخنانی، گفت: بعد از فروپاشی شوروی در اولین نوروز به همراه یک گروه در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان بودم و مراسم نوروز را همان‌گونه دیدم که در زادگاهم تبریز دیده بودم. در دومین سال بعد از استقلال تاجیکستان در دوشنبه بودم و دیدم که نوروز آنان هم‌چون نوروز شیراز و مشهد و اصفهان بود و رسومی همچون سمنوپزان و خانه تکانی و سایر آداب ما را داشتند. در سال‌های بعد کشورهایی همچون ازبکستان، قزاقستان و قرقیزستان نیز این گونه بود.

او با انتقاد از کمرنگ شدن نوروز در کشورهایی مانند تاجیکستان و ترکمنستان در سال‌های اخیر، تصریح کرد: از این رنگ باختن دل آزرده‌ایم. کشورها تلاش می‌کنند چیزی را برای خود بتراشند که در تقویم جهانی دیده شوند و امیدوارم نشان نوروز به همت انسان‌های فرهیخته دوباره در کشورهای آسیای میانه اوج بگیرد.

بزرگداشت جهانی برای نظامی گنجوی

همچنین محمود شالویی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسداشت زبان فارسی، با اشاره به شخصیت عرفانی و ادبی نظامی گنجوی، اظهارداشت: برای بزرگداشت نظامی گنجوی در سال ۱۴۰۰ بزرگداشتی جهانی برگزار خواهد شد. البته شهرت شعرهای نظامی بیشتر از خودش است. چون همه با «لیلی و مجنون» و «خسرو و شیرین» بیشتر آشنایی دارند. بعد از نظامی بیش از صد شاعر حکایت لیلی و مجنون را سرودند اما آنچه نظامی را وادار کرد که به این اشعار رو آورد، عشق به همسرش آفاق بود که موجب شد نظامی با دلسوزی وارد این عرصه شود و او همچون مولوی عشقی حقیقی را تجربه کرده است.

نوروزخوانی گروه موسیقی آیینی مشتاق از مازندران، نوروزخوانی هنرمندان بختیاری و تبریزی، پرده‌خوانی خمسه نظامی توسط محسن میرزاعلی، لیلی و مجنون‌خوانی با اجرای کیخسرو دهقان، اجرای پنج قطعه خاطره‌انگیز از نوروز توسط گروه ارکستر بادی تهران و اجرای تئاتر ملامحمد جان نمایشی از سوی هنرمندان افغانستای از برنامه‌هایی بود که در بخش‌های مختلف مراسم به اجرا درآمد.

در حاشیه این مراسم نمایشگاهی از آثار هنری مربوط به نظامی گنجوی در قالب نقاشی و خوشنویسی و سفره نوروز هفت میوه و آثاری از جشن گل سرخ مزار شریف برپا بود.