گروه فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: سال کرونا زده ۱۳۹۹ رو به اتمام است. در این سال چندین تن از اهالی فرهنگ و ادبیات از سراسر دنیا بر اثر ابتلا به کرونا و یا علل دیگر از دنیا رفتند که فقدان هر یک از آن‌ها مایه حسرت جامعه ادبی است. در گزارشی که می‌خوانید مروری بر اشخاص درگذشته حوزه ادبیات داشتیم. هر چند به قول سهراب سپهری: «و نترسیم از مرگ / مرگ پایان کبوتر نیست / مرگ وارونه یک زنجره نیست / مرگ در ذهن اقاقی جاری است /  مرگ در آب و هوای خوش اندیشه نشیمن دارد / مرگ در ذات شب دهکده از صبح سخن می‌گوید». امیدواریم سال جدید همراه با سلامتی و شادی باشد.

ژیلا تقی‌زاده

ژیلا تقی‌زاده، داستان و نمایشنامه‌نویس، نقاش و طراح صحنه در سال ۱۳۳۸ در تهران متولد شد. از آثار داستانی او می‌توان به «جیبی پر از بادام و ماه»، «لباس آبی روی بند رخت»، «کهنه رباط»، «من با یه پریزاد دوستم»، «خودنویس‌های بیچاره» و...  اشاره کرد. او دوم فروردین‌ پس از سال‌ها مبارزه با بیماری سرطان درگذشت.

رمضانعلی اولیایی

رمضانعلی اولیایی، شاهنامه‌پژوه و مشهور به «پدر فرهنگ آمل» چهارم فروردین درگذشت. این مدرس و نویسنده در سال ۱۳۱۲ متولد شد. از آثارش می‌توان به «شرح حال محمدبن جریرطبری» و «سیدمحمدعلی حسینی‌نیاکی معروف به داعی الاسلام» اشاره کرد.

عباس آقاجانی

عباس آقاجانی، شاعر و ویراستار چهارم فروردین دار فانی را وداع گفت.

ترنس مک نالی

ترنس مک نالی نمایشنامه‌نویس برنده چهار جایزه تونی در سن ۸۱ سالگی و بر اثر عوارض ناشی از ابتلا به ویروس کرونا ۶ فروردین درگذشت. «بوسه زن عنکبوتی» و «فرانکی و جانی» را در کارنامه دارد. او در سال ۲۰۱۹ میلادی جایزه یک عمر دستاورد هنری را از جوایز سالانه تونی دریافت کرد.

سیدعبدالستار الحسنی

سیدعبدالستار الحسنی البغدادی فقیه، ادیب، و شاعری  بود که در فنون مختلف مهارت داشت و در علوم اسلامی هم‌چون فقه، اصول، رجال، ادبیات و انساب به درجات بالایی رسیده بود. او یازدهم فروردین ماه دار فانی را وداع گفت.

ثریا قزل‌ایاغ

ثریا قزل‌ایاغ نویسنده ادبیات کودک و نوجوان، در سن ۷۷ سالگی، چهاردهم فروردین از دنیا رفت. «پرنیان و آب؛ با لالایی تا سرزمین خواب»،‌ «لالایی‌ها و ترانه‌های‌ نوازشی، از تولد تا سه سالگی» و «خواندن با کودک، از تولد تا سه سالگی» از جمله کتاب‌های او هستند.

محمود اکبرزاده

محمود اکبرزاده، شاعر و مداح اهل بیت در ۸۷ سالگی درگذشت. او متولد ۱۳۱۲ در محله نوغان مشهد بود. یکی از پایه‌گذاران انجمن‌های قدیمی شعر مشهد و همچنین رئیس کانون مداحان این شهر، ۱۷ فروردین دار فانی را وداع گفت.

پاتریشیا بوسورث

پاتریشیا بوسورث بازیگر و نویسنده آمریکایی که نگارش زندگی‌نامه چند سینماگر سرشناس از جمله «مارلون براندو» را در کارنامه داشت در سن ۸۶ سالگی ۱۷ فروردین بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت.

رضا بابایی

رضا بابایی، مدرس حوزه و دانشگاه، پژوهشگر و مسئول انجمن قلم حوزه بود. از جمله آثار او می‌توان به «آیین قلم»، «نیایش‌نامه»، «اعجاز بیانی قرآن»، «پیش‌شرط‌های پژوهش در علوم دینی»، «دین و دینداری» و «محمد برگزیده خدا» اشاره کرد. این نویسنده و پژوهشگر دینی، در سن ۵۵ سالگی ۱۸ فروردین ماه درگذشت.

کامران عالیان

کامران عالیان، شاعر و منتقد ادبی خوزستانی و مسئول انجمن ادبی شعر «شیدا» نوزدهم فروردین‌ماه به علت عارضه تنفسی درگذشت.

پری منصوری

پری منصوری نویسنده و مترجم متولد ۱۳۱۴ بود. در دهه‌های ۱۳۴۰ تا ۱۳۸۰ کتاب‌های داستانی متعددی برای کودکان و نوجوانان ترجمه کرده و خودش نیز داستان‌هایی نوشته بود. از جمله داستان‌های او می‌توان به «بالاتر از عشق» و «مهمانی در غربت» اشاره کرد. او ۲۲ فروردین پس از چند سال بیماری در لندن درگذشت.

حسن انوشه

حسن انوشه، نویسنده، پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی و سرپرست گروه نویسندگان دانشنامه ادب فارسی ۲۳ فروردین در سن ۷۵ سالگی به دلیل بیماری سرطان درگذشت. از آثار او می‌توان به «تاریخ ایران کیمبریج: از ظهور اسلام تا آمدن دولت سلجوقیان»، «تاریخ ایران کیمبریج: از سلوکیان تا فروپاشی دولت ساسانیان»، «تاریخ ایران کیمبریج: از آمدن سلجوقیان تا فروپاشی دولت ایلخانان»، «ایران و تمدن ایرانی، کلمان هوار»، ترجمه «ایران در سپیده دم تاریخ» و ... اشاره کرد.

حشمت‌الله کامرانی

حشمت‌الله کامرانی، مترجم در سن ۷۹ سالگی ۲۵ فروردین‌ماه به دلیل ایست قلبی از دنیا رفت. از ترجمه‌های او می‌توان به «مرگ و دختر جوان» نوشته دورفمن، «جاودانگی» نوشته میلان کوندرا، «خانه ارواح» نوشته ایزابل آلنده، «فرزندان سانچز» نوشته اسکار لوئیس و... اشاره کرد.

لوئیس سپولدا

لوئیس سپولدا نویسنده ۷۰ ساله اهل کشور شیلی به سبب ابتلا به ویروس کرونا و پس از چند هفته مبارزه با بیماری ۲۹ فروردین درگذشت. «قصه رفاقت گربه یونانی و موش مکزیکی»، «جنون پینوشه و سایر مقالات»، «جوجه مرغ دریایی و گربه‌ای که به او پرواز کردن آموخت» ، «دنیای آخر دنیا» و «وحشت، زندگی، مرگ و سایر توهمات» از جمله آثار او هستند.

کامران جمالی

کامران جمالی متولد سال ۱۳۳۱ در تهران بود. این شاعر، نویسنده و مترجم در سن ۶۸ سالگی به دلیل عارضه ریوی ۲۹ فروردین ماه در آلمان از دنیا رفت. ترجمه آثار نویسندگانی چون گونتر گراس، هاینریش بل، تئودور فونتانه، برتولت برشت و ... از جمله تلاش‌های او برای ارائه‌ آثار مطرح ادبیات جهان به فارسی‌زبانان است.     

گلچهره اعظم آوا

گلچهره اعظم‌آوا، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تاشکند، مولف چند کتاب در زمینه آموزش زبان فارسی، دوم اردیبهشت در سن ۶۸ سالگی به علت بیماری کلیوی در شهر تاشکند از دنیا رفت.

سوسن طاقدیس

سوسن طاقدیس نویسنده پیشکسوت کودک و نوجوان، ۵ اردیبهشت ماه بر اثر عارضه قلبی از دنیا رفت. «قدم یازدهم»، «زرافه من آبی است»، «پشت آن دیوار آبی»، «هزار سال نگاه»، «تو هم آن سرخی را می‌بینی»، «یک راه دور و دراز»، «ماه خالش را از کجا آورده بود»، «یک چاله این‌جا، یک چاله آن‌جا»، «نمکى‌ و دیو» و «خدا پاسخ داد» عناوین برخی آثار اوست.

پر اولوف اِنکویست

پر اولوف اِنکویست رمان‌نویس، شاعر و فیلمنامه‌نویس نامدار سوئدی که از نویسندگان بزرگ اروپایی محسوب ‌می‌شود در سن ۸۵ سالگی ۸ اردیبهشت ماه درگذشت. این نویسنده سوئدی جایزه «آگوست» که مهم‌ترین جایزه ادبی سوئد پس از نوبل محسوب می‌شود را یک بار برای رمان تاریخی «ملاقات پزشک سلطنتی» و یک بار برای اتوبیوگرافی «یک زندگی متفاوت» دریافت کرد.

نجف دریابندری

نجف دریابندری نویسنده و مترجم در سن نود سالگی، ۱۵ اردیبهشت ماه درگذشت. «پیرمرد و دریا» ارنست همینگوی، «بیگانه‌ای در دهکده» و «هاکلبری فین» مارک تواین، «پیامبر و دیوانه» جبران خلیل جبران و «رگتایم» و «بیلی باتگیت» دکتروف از جمله ترجمه‌های او هستند. کتاب «مستطاب آشپزی، از سیر تا پیاز» نیز عنوان یک کتاب آشپزی اثر اوست که با همکاری همسر فقیدش، فهیمه راستکار، نوشته است.

محمدعلی عجمی

محمدعلی عجمی، شاعر تاجیک در سال ۱۹۵۶ میلادی متولد شد و چند سالی در ایران زیست. او ۱۵ اردیبهشت ماه درگذشت. از تجربه شاعران نوپرداز و غزل‌سرایان نواندیش به خوبی بهره برد.

فرج‌الله کمالی

فرج‌الله کمالی شاعر محلی‌سرای دشتستانی، پس از تحمل یک دوره بیماری ۱۹ اردیبهشت ماه و در سن ۷۱ سالگی درگذشت. او از نام آورترین شاعران محلی سرای دشتستان است؛ شاعری صاحب سبک و با زبان ویژه که از پیشگامان شعر محلی استان بوشهر محسوب می‌شود.

علی پیرنیا

علی ‌پیرنیا، مترجم و مصحح متون ادبی، سوم خرداد از دنیا رفت. او تصحیح «همایون‌نامه زجاجی» را در کارنامه خود دارد. منظومه «همایون‌نامه زجاجی» نوشته حکیم زجاجی، شامل ۶۰ هزار بیت رویدادهای تاریخ اسلام را به تصویر کشیده ‌است.

مهدی اخوان‌لنگرودی

مهدی اخوان‌لنگرودی، شاعر و نویسنده ۵ خرداد ماه در سن ۷۵ سالگی از دنیا رفت. از آثار شعری او  می‌توان به «چوب و عاج» ، «آبنوس بر آتش»، «خانه»، «سالیا» و «گل یخ» (برگزیده اشعار) ۱۳۷۸ اشاره کرد. از داستان‌ها و رمان‌هایش نیز می‌توان از «آنوبیس» ، «درمان» ، «پنجشنبه سبز» ، «ارباب پسر» ، «در خم آهن» ، «الا تی تی»  و «توسکا» نام برد.

سیروس مشفقی

سیروس مشفقی مشهور به شاعر روستا، ۱۰ خردادماه از دنیا رفت. از آثار او می‌توان به «پشت چپرهای زمستانی»، «نعره جوان»، «شبیخون» و «عشق معنی می‌کند حرف مرا» اشاره کرد.

حسن توفیق

حسن توفیق، کاریکاتوریست و مدیرمسوول نشریه «توفیق» ۱۱ خردادماه بر اثر ایست قلبی درگذشت. او به مدت ۲۹ سال مدیریت نشریه «توفیق» را برعهده داشت.

محمود علمی

محمود علمی، بنیانگذار انتشارات بدرقه جاویدان ۱۵ خرداد درگذشت. اولین کتابی که او منتشر کرد، «کلیات سعدی» تصحیح محمدعلی فروغی بود. محمود علمی با نام مستعار و تخلص «م.درویش» شعر هم می‌سرود و دیوان شاعران کلاسیک را نیز تصحیح و حاشیه‌نویسی و منتشر می‌کرد.

کارلوس روئیس سافون

کارلوس روئیس سافون نویسنده اسپانیایی رمان پرفروش «سایه باد» ۳۱ خردا ماه درگذشت.این نویسنده از سال ۲۰۱۸ به بیماری سرطان مبتلا شده بود. هشت رمان «سافون» به بیش از ۴۰ زبان مختلف ترجمه شده‌اند.

علیرضا راهب

علیرضا راهب در سن ۵۳ سالگی در پی ابتلا به کرونا ۵ تیر ماه درگذشت. او شاعر، ترانه‌سرا و منتقد ادبی متولد سال ۱۳۴۶ در تهران بود. «دو استکان عرق چهل‌گیاه» و «عشق پاره‌وقت» مجموعه شعرهای به‌جامانده راهب هستند.

پرویز ارشد

پرویز ارشد مترجم بر اثر ابتلا به ویروس کرونا ۷ تیر ماه در آمریکا از دنیا رفت. «گربه روی شیروانی داغ» از تنسی ویلیامز، «باران‌ساز» نوشته ریچارد ناش و «شکار جاسوس» نوشته نورمن دانیلز، از ترجمه‌های اوست.

تاجماه آصفی

تاجماه آصفی، نویسنده کتاب «الهیات شعر فارسی از رودکی تا عطار» ۱۶ تیر ماه درگذشت. او مولف کتاب آسمان و خاک (الهیات شعرفارسی ازرودکی تاعطار) است که در سال ۱۳۷۶ توسط مرکز نشر دانشگاهی منتشر شد.

رضا افضلی

رضا افضلی ۱۹ تیر ماه در سن ۷۲ سالگی از دنیا رفت. «در شهر غم گرفته پاییز»، «نگاهی از ساحل به دریا»، «آهوی ارغوانی» و «شناخت نامه محمد قهرمان» از کتاب‌های این شاعر، پژوهشگر و استاد دانشگاه به شمار می‌روند.

یدالله طارمی

یدالله طارمی شاعر  در سن ۸۸ سالگی ۲۰ تیر ماه درگذشت. «نسیم دلگشا»، «شمیم نسترن»، «بهار نارنج» و «بانوی عشق» آثار اوست.

مهین خلیلی

مهین خلیلی استاد دانشگاه و مترجم ادبیات کودک در سن ۸۶ سالگی ۲۶ تیر ماه از دنیا رفت. او چندین کتاب ترجمه شده دارد.

علی شریف‌کاشانی

علی شریف ‌کاشانی، شاعر آیینی در سن ۹۱ سالگی ۲۶ تیر ماه درگذشت. از سال ۱۳۶۰ مسئولیت انجمن ادبی «صبا» کاشان را به عهده داشت و در انجمن‌های «کلیم» و «سخن» کاشان نیز فعال بود.

چنگیز داورپناه

چنگیز داورپناه، مترجم و استاد زبان و ادبیات فارسی ۲۸ تیر ماه درگذشت. «داستان‌هایی برای سرگرمی» و «روزی که در میلان از آسمان کلاه می‌بارید و چند داستان دیگر» از آثار اوست.

حسین صفاری‌دوست

حسین صفاری‌دوست در سن ۷۱ سالگی سی تیرماه درگذشت. در مجموع حدود ۲۰ مجموعه شعر به چاپ رسانده است. «مهمانی سنگ‌ها»، «نهال»، «کوچه‌های بی‌عابر»، «اندیشه‌های زخمی»، «خورشید خمیده» و ... از آثار اوست.

رحمت‌الله حسن‌پور

رحمت‌الله حسن‌پور، شاعر پیشکسوت مازندران بر اثر کرونا ۵ مرداد ماه درگذشت.

بدرالزمان قریب

بدرالزمان قریب عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، زبان‌شناس و استاد دانشگاه، ۷ مرداد ماه بر اثر بیماری کرونا در سن ۹۱ سالگی درگذشت. «تاریخچه گویش‌شناسی در ایران» و «مطالعات سُغدی» از آثار او هستند.

سلیمان لایق

سلیمان لایق، ادیب و سیاستمدار افغانستانی ۱۱ مرداد ماه دار فانی را وداع گفت. این نویسنده، شاعر و از بنیان‌گذاران حزب دموکرات خلق افغانستان در سن ۹۰ سالگی در کابل درگذشت. از آثار او می‌توان به «بادبان»، «سپرغکی»، «چونغز»، «کیژدی»، «کسی او افسانی» و ... اشاره کرد.

هنریک مجنونیان

هنریک مجنونیان، نویسنده، مترجم و فعال محیط‌زیست ۱۴ مرداد ماه در سن ۶۹ سالگی درگذشت.

شرلی آن گرو

شرلی آن گرو، نویسنده آمریکایی برنده جایزه پولیتزر در سن ۹۱ سالگی ۲۰ مرداد ماه درگذشت. «نگهبانان خانه» شناخته‌شده‌ترین رمان اوست، در سال ۱۹۶۵ توانست جایزه پولیتزر را کسب کند.

سیدحمید محمودی

سیدحمید محمودی متولد ۱۳۶۷ در همدان شاعر جوان متخلص به «درخت همدانی» بود. او ۲۳ مرداد ماه بر اثر ابتلا به کرونا از دنیا رفت. مجموعه شعر «رقص جویده» آخرین اثر نشر یافته اوست.

سیدمحمد رادمنش

سیدمحمد رادمنش، پژوهشگر، مترجم و استاد زبان و ادبیات فارسی در سن ۹۶ سالگی ۲۶ مرداد ماه درگذشت.

منوچهر سلیمی

منوچهر سلیمی، نویسنده پیشکسوت کودکان و نوجوانان، در سن ۹۲ سالگی، سی مرداد ماه دار فانی را وداع گفت. «مورچه و شیر»، «غول»، «آب حیات»، «سر بر افلاک»، «نام پرافتخار»، «لاشخوران»، «افسانه‌های طوطی سخنگو» و گردآوری مجموعه «افسانه‌های ایرانی» را در کارنامه ادبی خود دارد.

مسعود مهرابی

مسعود مهرابی مدیر مسئول ماهنامه «فیلم»، مولف کتاب‌های سینمایی و مورخ سینما ۱۰ شهریور ماه درگذشت. او نویسنده «تاریخ سینمای ایران»، «پوسترهای فیلم»، «کتاب‌شناسی سینما در ایران»، «فرهنگ فیلم‌های مستند سینمای ایران»، « فرهنگ فیلم‌های کوتاه داستانی»، «فرهنگ فیلم‌های کوتاه داستانی»، «صد سال اعلان و پوستر فیلم» و «سیاحت‌نامه جشنواره‌های جهانی» است.

حسن انصاری

حسن انصاری معروف به «امرو هیچستانی»، نویسنده و طنزپرداز در پی ابتلا به کرونا ۱۱ شهریور ماه درگذشت. هیچستانی در دوران حیات خود دو اثر به نام‌های «‌مطبوعاتی‌های نامطبوع من» و «تلقند» راهی بازار نشر کرد.

اسماعیل سعادت

اسماعیل سعادت نویسنده و مترجم ۱۲ شهریورماه از دنیا رفت. او نویسنده، زبان‌شناس و مترجم آثار فلسفی، عضو شورای عالی ویرایش سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی، مدیر گروه دانشنامه تحقیقات ادبی  فرهنگستان زبان و ادب فارسی و عضو پیوسته فرهنگستان بود. «ایزابل» آندره ژید، «زن‍دگ‍ی م‍ی‍ک‍ل آن‍ژ» روم‍ن رولان و «کشفیات نوین در روان‌پزشکی» کلیفورد آلن از آثار اوست.

حمیرا نکهت

حمیرا نکهت دستگیرزاده، شاعر سرشناس افغان در ۶۰ سالگی ۱۴ شهر یور ماه درگذشت. «شط آبی رهایی»، «غزل غریب غربت»، «هیچ نتوان گفت»، «کوچه‌های روشن ماه»، «تلخ در آتش» و «از پوست تا پوستر» از جمله آثار به‌جامانده از این شاعر هستند.

سیدمهدی شهیدزاده

سیدمهدی شهیدزاده، شاعر و هنرمند خراسانی در سن ۸۴ سالگی سی شهریور ماه درگذشت.

بیانکا ماریا اسکارچا

بیانکا ماریا اسکارچا، نویسنده، اسلام‌شناس و ایران‌شناس ایتالیایی ۳۰ شهریور ماه درگذشت. از آثار اسکارچا می‌توان به مقاله‌های متعدد و کتاب‌های «سازگاری و جنگ مقدس در اسلام»، «جهان اسلام»، «شیعیان در جهان»، «جهان اسلام، پانزده قرن تاریخ»، «قرون وسطی، روزمرگی در اسلام، «قرآن، مطالعه‌ای دیگر» و «مذهب و سیاست» اشاره کرد.

علی‌اکبر عبدالهی

علی‌اکبر عبدالهی نویسنده و مترجم ۳۱ شهر یور ماه از دنیا رفت. ترجمه آثاری هم‌چون «پیرمرد و دریا»، «داستان‌‌های شکسپیر؛ رویای نیم شب تابستان»، «آنا کارنینا»، «اتللو»، «رومئو و ژولیت» و...در پرونده کاریش دیده می‌شود.

منوچهر آشتیانی

منوچهر آشتیانی، مترجم و استاد پیشکسوت فلسفه و علوم اجتماعی پس از یک دوره بیماری طولانی، ۸ مهر درگذشت.

غلامحسین تکمیل‌همایون

غلامحسین تکمیل‌همایون استاد دانشگاه، جغرافی‌دان و تهران‌پژوه ۱۳ مهر ماه درگذشت. او برادر ناصر تکمیل‌همایون تهران‌شناس و قزوین‌شناس بود.

مهاباد قره‌داغی

مهاباد قره‌داغی، شاعر، رمان‌نویس و مترجم کرد عراقی بر اثر ابتلا به کرونا ۱۸ مهر ماه درگذشت.

جمیله‌سادات کراماتی

جمیله‌سادات کراماتی، شاعر بر اثر سرطان ۲۴ مهر ماه درگذشت. مجموعه شعر «ماه را دوست دارم که شبهایت را...» اثر به‌جامانده از اوست.

آزاده شریعت  

آزاده شریعت داستان‌نویس دوم آبان ماه بر اثر ابتلا به کرونا در چهل‌سالگی درگذشت.

حبیب‌الله بیگناه

حبیب‌الله بیگناه، شاعر و ادیب خراسانی ۸ آبان ماه از دنیا رفت.

کیومرث یزدانی

کیومرث یزدانی شاعر تجربه‌گرا در ۶۵ سالگی هشتم آبان ماه دارفانی را وداع گفت. مجموعه "در کیهان من‌ درختانی روئیده" از او منتشر شده است.

جلال ملکشاه دلدار

جلال ملکشاه دلدار به عنوان یکی از مطرح ترین شاعران کرد در زمینه شعر نو کردی شناخته می‌شود. او ۱۰ آبان ماه در سن ۶۹ سالگی به دلیل کهولت سن دار فانی را وداع گفت.

عبدالعلی صادقی

عبدالعلی صادقی، شاعر و نویسنده در سن ۸۱ سالگی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت. از آثار او که ۱۸ آبان ماه دار فانی را وداع گفت می‌توان به «از چهارشنبه‌سوری تا سیزده‌بدر»، «ایران‌نامه»، «پرواز تا خورشید»، «درخت پیر» و ... اشاره کرد.

حسن‌ نراقی

حسن نراقی، نویسنده و پژوهشگر حوزه اجتماعی اول آذر ماه در ۷۶ سالگی درگذشت. از آثار او می‌توان به «کاشان در جنبش مشروطه»، «ناگفته‌ها»، «چکیده تاریخ ایران: از کوچ آریایی‌ها تا پایان سلسله پهلوی» و «من آنچه شرط بلاغ است؛ ضمیمه‌ای بر جامعه‌شناسی خودمانی» اشاره کرد.

محمداعظم رهنورد زریاب

محمداعظم رهنورد زریاب، نویسنده مشهور افغانستان ۲۱ آذر ماه در ۷۶ سالگی درگذشت.

محمدتقی اکبری

محمدتقی اکبری از شاعران ادبیات مهاجرت و پایداری بود ۲۳ آذرماه بر اثر سانحه تصادف از دنیا رفت. در سال ۱۳۸۰ گزیده شعرهای او در سلسله گزیده ادبیات معاصر کتاب نیستان منتشر شد.

جان لوکاره

جان لوکاره نویسنده معروف بریتانیایی و استاد رمان‌های جاسوسی ۲۴ آذرماه در سن ۸۹ سالگی درگذشت.  «جاسوسی که از سردسیر آمد»، «بندزن خیاط سرباز جاسوس»، «دانش‌آموز نمونه مدرسه»، «مردم خندان»، «دخترک دامر»، «جاسوس نمونه»، «خانه روسی»  و «زائر مخفی» از آثار اوست.

آنا وانزان

آنا وانزان، مترجم و ایران‌شناس ایتالیایی در سن ۶۵ سالگی درگذشت. او که ۴ دی ماه دار فانی را وداع گفت در معرفی ایران و آثار ادبی معاصر فارسی تلاش‌های فراوانی کرد.

اصغر عبداللهی   

اصغر عبداللهی فیلمنامه‌نویس، کارگردان و داستان‌نویس ۷ دی ماه درگذشت. «آفتاب در سیاهی جنگ گم می‌شود»، «در پشت آن مه»، «سایبانی از حصیر»، «آبی‌های غمناک بارُن» و «هاملت در نم نم باران» آثار ادبی این نویسنده هستند.

محمود کیانوش

محمود کیانوش پیشکسوت شعر کودک ایران ۲۳ دی‌ماه در سن  ۸۶ سالگی در  لندن درگذشت. او از پیشگامان شعرهای منثور آهنگین بود. ۱۷ مجموعه شعر، ۱۰ رمان، ۵ مجموعه داستان کوتاه، ۲ نمایشنامه، ۶ رمان و داستان کوتاه برای کودکان و نوجوانان و ۲۲ ترجمه از آثار برتولت برشت، ساموئل بکت، یوجین اونیل و.... بخشی از فعالیت این چهره فرهنگی کشور است.

عباس صفاری

عباس صفاری شاعر و نویسنده، ۷ بهمن‌ماه بر اثر بیماری کرونا در کالیفرنیا از دنیا رفت. «پشیمانم کن»، «مثل خواب دم صبح»، «خون انار»، «ملاقات در سندیکای مومیاگران»،‌ «قدم زدن در بابل»، «مثل جوهر در آب»،‌ «خنده در برف» و «هبوط یا حکایت ما» تنها بخشی از عناوین آثار به‌جا مانده از اوست.

هاله لاجوردی  

هاله لاجوردی نویسنده، جامعه‌شناس و استاد سابق جامعه‌شناسی دانشگاه تهران دوشنبه ۱۳ بهمن دار فانی را وداع گفت. از آثار او می‌توان به کتاب «زندگی روزمره در ایران مدرن (با تامل بر سینمای ایران)» اشاره کرد.

ایرج نوبخت

ایرج نوبخت، مترجم و نویسنده در سن ۸۸ سالگی ۱۴ بهمن ماه در آمریکا درگذشت. از آثار نوبخت می‌توان به مجموعه داستان «یادداشت‌های سبیل یک مرده» و ترجمه «خانه‌ خاموش» و «من یک درختم» اورهان پاموک، کتاب ۶ جلدی «تاریخ عثمانی» اوزون‌ چارشی‌ لی، «۸۳۵ سطر» ناظم حکمت و ... اشاره کرد.

ژان کلود کریر

ژان کلود کریر فیلمنامه‌نویس فرانسوی برنده اسکار که بیشتر برای اقتباس آثار مهم ادبی و همکاری با لوئیس بونوئل شناخته می‌شد، در سن ۸۹ سالگی درگذشت. کریر نمایشنامه‌ای نیز با اقتباس از «منطق‌الطیر» عطار نوشت که پیتر بروک کارگردان بریتانیایی به صحنه برد. نمایشنامه کریر به نام «مجمع مرغان» به ترجمه داریوش مودبیان به فارسی منتشر شد. او ۲۱ بهمن ماه از دنیا رفت.

ایرج کابلی

ایرج کابلی، نویسنده، مترجم، خط و زبان‌شناس، وزن‌شناس و شعرپژوه ۲۹ بهمن ماه درگذشت. ۱۰ کتاب ترجمه و تالیف از این چهره فرهنگی منتشر است.

لارنس فرلینگتی

لارنس فرلینگتی شاعر آمریکایی و موسس کتابفروشی مشهور سیتی لایتس ۶ اسفند ماه درگذشت.

غلامرضا جمشیدنژاد

غلامرضا جمشیدنژاد، مترجم، پژوهشگر و مصحح نسخ خطی، چهارشنبه ۱۳ اسفند پس از یک هفته مبارزه با بیماری کرونا درگذشت. «در سایه خورشید (مروری بر زندگی و آثار غزالی توسی)»، «سیدامیر ابوالفتح جرجانی و تفسیر آیات الاحکام»، «نظام‌های اقتصادی صدر اسلام» و… از جمله تالیفات اوست.

نورتون جاستر

نورتون جاستر نویسنده آمریکایی کتاب‌های «باجه عوارض شهر خیالی» و «نقطه و خط» در سن ۹۱ سالگی از دنیا رفت. او  که ۲۰ اسفند ماه درگذشت، علاوه بر موفقیت در حوزه ادبیات، حدود سه دهه دیگر به عنوان معمار فعالیت داشت.