به گزارش هنرآنلاین، به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی مراسم بزرگداشت مجازی مرحوم استاد اسماعیل سعادت، زبان شناس، نویسنده و مترجم دوشنبه ۱۱ اسفند ماه ساعت ۱۴  تا ۱۶ برگزار می شود. در این برنامه حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، حسین معصومی همدانی عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، اصغر دادبه عضو هیات مدیره انجمن و سیدعلی آل داوود عضو هیات علمی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی سخنرانی خواهند کرد.

استاد اسماعیل سعادت سال ۱۳۰۴ در خوانسار متولد شد. در سال ۱۳۲۲ راهی گلپایگان و سپس عازم تهران شد .در سال ۱۳۲۴ پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشسرای مقدماتی، به شغل آموزگاری در تهران مشغول شد. در سال ۱۳۳۰ در رشته زبان فرانسه و انگلیسی از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران مدرک کارشناسی گرفت و در سال ۱۳۳۱ که تحصیلات دانشگاهی را به پایان رسانید، از آموزگاری به دبیری ارتقا یافت. او در سال ۱۳۴۷ از دانشگاه تهران مدرک کارشناسی ارشد زبان‌شناسی گرفت.

این استاد فقید نویسنده، زبان‌شناس و مترجم آثار فلسفی، عضو شورای عالی ویرایش سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مدیر گروه دانشنامه تحقیقات ادبی فرهنگستان زبان و ادب فارسی و عضو پیوسته این فرهنگستان بود.

این مراسم به صورت زنده از صفحه اینستاگرام انجمن به نشانی https://www.instagram.com/anjomanasarmafakher2 پخش می شود. همچنین علاقه‌مندان می‌توانند همزمان فایل‌های تصویری سخنرانان این مراسم را در صفحات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در فضای مجازی مشاهده کنند:

https://t.me/anjomanasarmafakher

https://www.aparat.com/mafakherefarhangi