به گزارش هنرآنلاین، کوچک‌زاده با بیان این خبر گفت: دوستی آگاهم کرد که دو کتاب نایابم در نمایشگاه کتاب تهران عرضه شده است. کتاب "رضای‌نامه" را نشر سوره‌مهر و کتاب "فهرست‌ شبیه‌نامه‌های ملک" را نشر سفیر اردهال با هم‌کاری کتاب‌خانه‌ ملک به سال 1392 منتشر کرده بودند. کتاب دوم که در شمارگان محدود نشر یافته بود، همان سال نایاب شد ولی رضای‌نامه (که بنا به آنچه ناشر در شناسنامه‌ی کتاب نوشته 2500 نسخه منتشر شد) تا سال 1395 در بازار کتاب بود.

نویسنده‌ کتاب‌های تخصصی نمایش ایرانی بیان کرد: سال 96 به مدیرعامل سوره‌مهر پیشنهاد دادم اگر برنامه‌ای برای بازچاپ کتاب دارند، ویراست تازه‌ آن را منتشر کنند که کامل‌تر از نسخه‌ پیشین است ولی اقدامی نشد. سال 97 قرارداد پنج‌ساله‌ام با این نشر پایان یافت و سال گذشته، هنگامی که پی‌گیری کردم، آقای بابایی (قائم‌مقام مدیرعامل سوره‌مهر) پس از تماس با انبار انتشارات و اطمینان از نبود موجودی از کتاب‌هایم گفت ناشر علاقه‌ای به بازچاپ این کتاب‌ها ندارد. به درخواست من در تاریخ 1 دی 1398 نامه‌ای به من دادند با امضای عبدالحمید غره‌داغی (مدیرعامل انتشارات سوره‌مهر) که به‌روشنی در آن نوشته‌اند "تمامی حقوق کتاب‌های "تئاتر و جامعه" و "رضای‌نامه" که پیش از این یک نوبت در انتشارات سوره‌مهر چاپ شده بود، به شما واگذار می‌شود."

نویسنده‌ کتاب "فهرست توصیفی شبیه‌نامه‌های قاجار" افزود: شب پیش از آغاز نمایشگاه با دیدن کتابم در صفحه‌ سوره‌مهر (که البته در داده‌های کتاب آمده است؛ چاپ نخست 1392) به آقای بابایی خبر دادم که شما کتاب را به‌شکل دیجیتال منتشر کرده‌اید و با عنوان چاپ نخست می‌خواهید آن را قانونی جلوه دهید ولی این کار غیرقانونی‌ است و بهتر است از فروش آن جلوگیری کنید و کتاب را حذف کنید. قول داد که چنین شود. دو روزی سامانه‌ نمایشگاه از دسترس خارج شد ولی جمعه 3 بهمن دیدم که هم‌چنان کتاب روی سامانه‌ نمایشگاه هست و هم‌چنان در حال سوءاستفاده از فروش رضای‌نامه هستند. در پیگیری کتاب دوم هم دریافتم مدیرعامل و مدیران کتاب‌خانه‌ ملک از این کار بی‌خبرند و قرار شد از مدیر سفیر اردهال پیگیری کنند که گویا به‌دلیل تعطیلی اداری پایان هفته هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌اند؛ چون فهرست شبیه‌نامه‌های ملک هم برای خرید روی سامانه هست.

نویسنده‌ کتاب "فهرست توصیفی شبیه‌نامه‌های پراکنده" در پایان سخنانش گفت: از جناب آقای دکتر جوادی معاون فرهنگی وزارت ارشاد و جناب دکتر صالحی وزیر ارشاد انتظار دارم در کنار نگاه ویژه به ناشران و نادیده گرفتن قصور و تقصیر ناشران دولتی، کمی هم از حق پدیدآوران پاسداری کنند که از وظایف بنیادین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ است. وظیفه‌ ارشاد تنها ممیزی و دادن مجوز نیست بلکه باید بتواند از مجوزش هم به‌درستی حمایت کند. بهتر می‌دانید که پدیدآوران در دوره‌ بیماری همه‌گیر کرونا، سالی بسیار دشوار و بدون هیچ حمایت دولتی را گذرانده‌اند و بسیاری ناشران به‌بهانه‌ وضعیت بد بازار کتاب به چاپ کتاب‌های تازه یا بازچاپ کتاب‌های گذشته‌مان نپرداخته‌اند. امیدوارم مسؤولانه خسارت قانون‌گریزی‌هایی از این دست را به پدیدآور بازگردانند تا دیگر شاهد چنین دست‌درازی‌های غیرفرهنگی در فضای نشرمان نباشیم. همه‌ قراردادها و سندهای این گفته‌ها هم در دست است و اگر مسؤولان بخواهند، می‌توانم برای‌شان بفرستم.

آخرین کتاب نشریافته‌ کوچک‌زاده، کتاب "تئاتر (و) جامعه (و) تئاتر" است که سال گذشته در مجموعه‌ گستره‌ خیال در نشر نو منتشر شد و چندماهی‌ست در کتاب‌فروشی‌ها کم‌یاب شده است.

کوچک‌زاده ساعتی پیش به هنرآنلاین اعلام کرد با انتشار به‌هنگام قانون‌شکنی این دو ناشر، از صبح جناب دکتر صالحی وزیر ارشاد در حال پی‌گیری بودند و از حدود ساعت 14 امکان خرید این کتاب‌ها از سامانه نمایشگاه کتاب مسدود شده است.

 

گاهی می‌توان با هم‌اندیشی و کنش به‌هنگام جلوی برخی قانون‌شکنی‌ها و تعدی به پدیدآوران را گرفت.