به گزارش هنرآنلاین براساس اخبار رسیده، "هزارتوی داستان" این هفته به بررسی آثار ویلیام فاکنر، یکی از بزرگترین و پرآوازه ترین نویسندگان جهان می پردازد؛ نویسنده‌ای برنده جایزه نوبل که با آثار فراوان و مهمش تاثیر مهمی روی نویسندگان بزرگی مثل مارکز، فوئنتِس و دیگران داشته است.

آثار فاکنر را از نظر ساختار به یک سمفونی تشبیه می‌کنند. همانطور که یک سمفونی احساسات، ضرباهنگ، ریتم و اتمسفرهای متفاوتی را ارائه می کند، رمان های فاکنر نیز از لحن ها و اتمسفرهای متغیر بهره می برد تا به شکلی عامدانه، داستان را بیش از آن که روی صفحات کتاب خلق کند، در ذهن و تخیل مخاطبان به تصویر بکشد. آثار فاکنر بسیار پیچیده است و مخاطب  آثار این نویسنده می داند که هنگام خواندن اثری از فاکنر باید صبور باشد. 

جمعه ۱۲ دی ماه در برنامه "هزارتوی داستان" بهناز بستاندوست داستان "گل سرخی برای امیلی" نوشته ویلیام فاکنر را روایت کرده و در بخش کارشناسی همراه با کیهان بهمنی به تحلیل و بررسی این اثر خواهند پرداخت. گویندگی زندگینامه فاکنر را رضا عمرانی روایت کرده و تهیه کنندگی برعهده ژاله محمدعلی است.

 

"سواد خبری" در یک کتاب

کتاب "سواد خبری" نوشته سیدغلامرضا فلسفی و مریم سلیمی منتشر شد.

در معرفی انتشارات مدرسه از کتاب "سواد خبری" آمده است: امروزه افراد با دسترسی به اینترنت هم مصرف‌کننده و هم تولیدکننده خبر محسوب می‌شوند، تولید و نشر بیش‌ از حد اطلاعات و اخبار با توجه به این‌که نظارتی بر آن‌ها نیست به معضلی نگران‌کننده تبدیل‌ شده است. این نگرانی زمانی افزایش می‌یابد که بدانیم کودکان و نوجوانان از طریق رسانه‌های اجتماعی خبر کسب می‌کنند؛ که این نشان از اهمیت رسانه‌های نوین و تاثیر آن‌ها بر مخاطبان به‌ویژه نسل جدید دارد. از آن‌جا که آموختن سواد نوین با نام سواد خبری برای شهروندان در این دوره ضروری است انتشارات مدرسه با چاپ کتاب "سواد خبری" در حوزه علوم ارتباطات و رسانه سعی در توانمندسازی افراد در سنجش صحت اخبار دریافتی دارد.  

برخی از مفاهیم اساسی انتخاب‌شده این کتاب که برگرفته از ایده کلیدی مذکورند عبارت‌اند از: سواد، خبر، گزارش، عناصر خبری، اعتبار خبر، شفافیت خبر و ... .

این کتاب در فروشگاه‌های سراسر کشور و همچنین در فروشگاه اینترنتی انتشارات مدرسه در دسترس مخاطبان قرار دارد.