به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، ناشران خارجی و نمایندگی‌های نشر می‌توانند ‌با مراجعه به سایت www.ketab.ir نسبت به ثبت‌نام در نمایشگاه مجازی کتاب تهران اقدام کنند.

نمایندگی‌های ناشران خارجی بایستی مجوز فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته باشند یا پروانه فعالیت خود را از اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران یا شهرستان اخذ کرده باشند.

نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از اول تا ششم بهمن‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان برای اطلاع از نحوه ثبت‌نام ناشران‌، بن نمایشگاه،‌ سرویس‌های ارسال‌ کتاب و سامانه فروش کتاب می‌توانند با سامانه پاسخگویی نمایشگاه مجازی کتاب با شماره ۹۱۰۰۹۸۹۸-۰۲۱ تماس بگیرند.

 

انتشار فراخوان متقاضیان داخلی در بخش بین‌الملل نمایشگاه مجازی کتاب تهران

ناشران، موسسات فرهنگی، نهادها، انجمن‌ها، تشکل‌های نشر و آژانس‌های ادبی بین‌المللی واجد شرایط می‌توانند از تاریخ ۱۰ دی‌ماه تا ۱۴ دی‌ماه با مراجعه به آدرس اینترنتی register-int.tibf.ir نسبت به ثبت‌نام در بخش بین‌الملل نمایشگاه مجازی کتاب تهران اقدام کنند.

بخش بین‌الملل نمایشگاه مجازی کتاب تهران در نظر دارد با توجه به شرایط حاکم بر جامعه جهانی ناشی از ویروس کرونا و عدم برگزاری نمایشگاه به صورت فیزیکی، با هدف معرفی هر چه بهتر ظرفیت‌ها و قابلیت‌های صنعت نشر جمهوری اسلامی ایران، فضایی برای بارگذاری و نمایش آثار فعالان حوزه نشر بین‌الملل فراهم کند. 

ناشران و آژانس‌های ادبی ایران که حق نشر (کپی‌رایت) کتاب یا کتاب‌های خود را به سایر زبان‌ها به ناشران دیگر واگذار کرده‌اند و یا درصدد فروش حق نشر (کپی‌رایت) کتاب یا کتاب‌های خود به ناشران سایر کشورها هستند، می‌توانند در این نمایشگاه ثبت‌نام کنند.

همچنین ناشران ایرانی که کتاب‌های خود را برای ارائه به بازارهای جهانی، به زبان‌های غیرفارسی منتشر کرده‌اند، مجاز به شرکت در بخش بین‌الملل نمایشگاه مجازی کتاب تهران هستند.  

نهادها، سازمان‌ها، موسسات، انجمن‌ها و تشکل‌هایی که فعالیت آن‌ها در حوزه دیپلماسی فرهنگی تعریف شده باشد و یا محصولات فرهنگی در حوزه نشر برای عرصه بین‌المللی تولید کرده باشند نیر می‌توانند در این دوره نمایشگاه مجازی کتاب تهران شرکت کنند. 

همچنین ناشران و آژانس‌های ادبی ایران که به خرید و فروش حق نشر (کپی‌رایت) کتاب از ناشران و آژانس‌های ادبی خارجی علاقه‌مند هستند می‌توانند برای ثبت‌نام در بخش بین‌الملل نمایشگاه مجازی کتاب تهران اقدام کنند. 

کتاب‌های ناشران داخلی باید دارای مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشند و به شکل قانونی در ایران منتشر شده باشند. ناشران صرفا می‌توانند به معرفی کتاب‌های تالیفی منتشرشده خود بپردازند. اولویت با کتاب‌هایی با محتوای ایرانی اسلامی، دو یا چندزبانه و همچنین برگزیدگان جشنواره‌های ملی و یا بین‌المللی است. از لحاظ زمان چاپ، اولویت با کتاب‌هایی است که آخرین ویرایش و یا تجدید چاپ آن‌ها مربوط به پنج سال اخیر باشد. 

بخش بین‌الملل نمایشگاه مجازی کتاب تهران از ساعت ۹ تا ۱۵ با شماره تلفن‌های ۶۶۴۱۵۵۴۰ پاسخگوی سوالات متقاضیان برای ثبت‌نام در نمایشگاه خواهد بود و متقاضیان می‌توانند به صورت غیرحضوری با نشانی ایمیل international@tibf.ir  سوالات خود را مکاتبه کنند. 

راهنمای جامع الکترونیکی ثبت نام در بخش بین‌الملل نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران در سایت  register-int.tibf.ir در دسترس است.