به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، مصطفی جلالی دبیر اجرایی سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد با اعلام این خبر، دلایل استقبال گسترده داستان نویسان جوان از دوره‌های آموزشی را این گونه برشمرد: سطح علاقمندی و تجربه موفق ادب جویان در بهره‌مندی از این کلاس‌های آموزشی و نیز پشتوانه موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در همکاری با داستان نویسان صاحب نام و مدرسان طراز اول داستان نویسی کشور سبب شد که در فاصله یک روز پس از انتشار فراخوان این دوره (آن هم نه به صورت سراسری و تنها در گروه های محدود داستان نویسی) ۷۲۰ علاقمند و داستان نویس جوان از اقصی نقاط کشور درخواست شرکت در این دوره مجازی بدهند. پیش بینی می کنیم که تا زمان آغاز این کلاس ها، تعداد متقاضیان حضور در این دوره مجازی به یک هزار نفر برسد.

جلالی با بیان این که داستان‌نویسان جوان از اقصی نقاط کشور در این دوره مجازی ۸ روزه شرکت خواهند کرد گفت: ۱۳ کارگاه برخط با هدف ایجاد فرصت برابر آموزش برای ‌نویسندگان جوان و نیز پرورش استعدادهای این حوزه برگزار می‌شود.

او افزود: شرکت‌کنندگان این دوره از میان اعضای "پایگاه نقد داستان" و با توجه به سطح کیفی آثار ارسالی آنان طی یک سال گذشته انتخاب شده‌اند.

جلالی با برشمردن نام مدرسان دوره آموزش داستان نویسی یادآور شد: ادب‌جویان، در این دوره آموزشی از کلاس های درسی افرادی چون: محمدرضا بایرامی، رضا امیرخانی، احمد شاکری، احسان عباسلو، حمیدرضا منایی، سعید تشکری، شیوا مقانلو، مجید قیصری، مهدی قزلی، خسرو باباخانی، شهریار عباسی، ابوالفضل حری و ابراهیم حسن‌بیگی بهره خواهند برد.

مدیر دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی خاطر نشان کرد: در چهاردهمین دوره آموزش "آل جلال" که حسب ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی، به صورت مجازی برگزار خواهد شد، عنوان‌هایی چون: "نقش اقلیم و جغرافیا در هنر رمان"، "ویژگی‌های داستان دینی"، "برش‌های زمانی در داستان کوتاه"، "داستان‌نویسی خلاق چیست؟"، "نقش و جایگاه اسطوره در داستان"، "ویژگی‌های رمان پست مدرن"، "خرده‌ریزی‌های مستندنگاری"، "اهمیت و چگونگی شخصیت‌پردازی در رمان"، "فلسفهٔ ایدهٔ اولیهٔ داستان"، "ویژگی‌های داستان‌نویسی در بستر وقایع اجتماعی"، "چگونه زاویه دید مناسب برای داستان انتخاب کنیم؟"، "چگونه سفرنامه بنویسیم؟" و "وجود روایتگری آشکار و پنهان" تدریس می‌شود.

او در پایان گفت: چهاردهمین دوره داستان‌نویسی "آل‌جلال" از پنج‌شنبه ۲۱ آذر‌ماه، در قالب ۱۳ کارگاه مجازی در سامانه ای برخط برگزار خواهد شد.