به گزارش هنرآنلاین به نقل از کتابک (نهاد مجازی ترویج کتاب‌خوانی وابسته به موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و خانه کتابدار کودک و نوجوان)، به تازگی فهرست نامزدهای تایید شده برای دریافت جایزه جهانی یادبود "آسترید لیندگرن ۲۰۲۱" در نمایشگاه مجازی فرانکفورت اعلام شد؛ در این فهرست نام ۲۶۳ نویسنده، تصویرگر، قصه‌گو و نهادهای ترویج‌گر از ۶۹ کشور و پنج قاره به چشم می‌خورد که برنامه "با من بخوان" یکی از این نامزدهاست.

این برنامه از سوی دو شاخه ملی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان در فلاندرز (بلژیک) و سوئیس و انجمن بین‌المللی سوادآموزی (ILA) برای جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۲۱" (آلما) نامزد شده است.

بر اساس این گزارش، این برای پنجمین‌بار است که برنامه "با من بخوان" از سوی نهادهای بین‌المللی نامزد دریافت این جایزه می‌شود. تاکنون با من بخوان توانسته است جایزه معتبر ایبی - آساهی سال ۲۰۱۶ را به دست آورد. همچنین در سال ۲۰۲۰ همکار کوشنده این برنامه ماریت تورنکویست از هلند توانست جایزه آی رید (IRead) را برای مشارکت خلاق در اجرای پروژه‌های "با من بخوان" به دست بیاورد که بار دیگر نام این برنامه را در سطح جهانی مطرح کرد.

در برنامه "با من بخوان" ترویج ادبیات کودکان از یکسو و از سوی دیگر هدف‌گذاری روی سواد شکوفایی و سواد پایه است. در این برنامه به کودکان در مناطق محروم سواد شکوفایی و سواد پایه از راه ادبیات کودکان آموزش داده می‌شود.

در بخش دیگر این گزارش کتاب می‌خوانیم: برنامه "با من بخوان" در این سال‌ها، به‌طور رسمی و غیررسمی روی دیگر برنامه‌های ترویج کتاب‌خوانی در ایران تأثیر مثبت داشته است. برای همراهان این برنامه همیشه و هنگامی‌که تجربه دیگر ترویج‌گران را مرور می‌کنند و تأثیر این برنامه را در کار آن‌ها می‌بینند، که اکنون به‌جای توزیع کتاب و ساخت کتابخانه‌های رها شده، اولویت اولشان کتاب خواندن و اجرای برنامه‌های کتاب‌خوانی برای کودکان محروم شده است، نمی‌توانند این حس شادی را در خود پنهان کنند که ترویج کتاب‌خوانی را از کاری پراکنده و بی‌برنامه به فرهنگ‌سازی و کاری برنامه‌ریزی‌شده سوق داده‌اند که این موضوع نگاه جهانیان را به برنامه با من بخوان جلب کرده و سبب شده است در سال‌های پیاپی آن را نامزد جایزه‌های جهانی از جمله جایزه آلما (جایزه یادبود آسترید لیندگرن) کنند.