به گزارش هنرآنلاین،  مجتبا نریمان، مدیرمسئول و سردبیر مجله نوپا در یادداشت بر انتشار دومین شماره این فصلنامه آورده است: "هدف این مجله چیزی نیست جز نگاهی انتقادی به ادبیات معاصر ایران، آموزش و شناسایی نویسندگان و شاعران با استعدادی که رسانه‌ای برای بیان و انتشار آن‌چه می‌نویسند نمی‌یابند. در این دوران که حجم تولیدات ادبی با حجم نقدهای سازنده قابل قیاس نیست و نقدها اغلب به تعریف و تمجید از آثار دوستان و رفقا می‌انجامد، ما این خطر را به جان خریدیم تا آن‌چه را در محافل ادبی پِچ‌پِچ و درگوشی میان اهالی ادبیات گفته می‌شود مکتوب و به دور از دوستی و دشمنی بیاوریم. آن‌چه امروز جای خالی‌اش را احساس کردیم و شاید شما نیز احساس کرده‌اید."

ادبیات عرصه‌ای‌ست که اگر با نگاه نقادانه همراه نباشد زود می‌تواند به محمل سخنان بی‌اساس و تولیدات سست تبدیل شود، به‌ویژه در این عصر که محمل ارائه تولیدات ادبی، از جمله شعر و داستان، برای همگان به سهولت آماده و در دسترس است و هر کس می‌تواند بدون هیچ تأمل و بازبینی، هرچه را به ذهنش می‌رسد درجا انتشار دهد، ضرورت وجود مجلات تخصصی و نگاه نقادانه بیشتر می‌شود.

از ابتکارات نوپا این است که از نویسندگانی شعر و داستان می‌گیرد که تا به حال اثری به طور مستقل و در قالب کتاب از ایشان منتشر نشده است. این آثار به منتقدین متخصص این دو حوزه سپرده و سپس برخی آثار انتخاب و همراه با یادداشتی در بیان قوت‌ها و ضعف‌های هر اثر منتشر می‌شود. به این ترتیب هم نویسندگان فرصت پیدا می‌کنند که آثارشان مطالعه و بررسی و منتشر شود و هم خوانندگان و علاقمندان، به‌ویژه کسانی که در مسیر شعرگویی و داستان‌نویسی هنوز محتاج تعلیم و هدایت‌اند، می‌توانند از تجربه دیگران و نقدها و مقالات منتشره در این مجله بهره آموزشی ببرند.

با این وصف، علاوه‌بر جنبه آموزشی و نقادانه، در هر شماره تعدادی شاعر و نویسنده تازه به ادبیات ایران معرفی می‌شود.

باری، شماره دوم نوپا که اخیرا در شهریور 99 و با قدری تأخیر، به بازار رسیده، بعد از سخن سردبیر، هفت بخش دارد که سه بخش شعر و داستان و فصل اول رمان، نوشته‌های ادبی تازه‌اند، بخش چهارم و پنجم حاوی ترجمه‌ها و مقالات است، بخش ششم پرونده ویژه و بخش آخر چند مطلب متنوع و پراکنده.  

 بخش شعر این شماره 50 صفحه است (11 تا 60). در این بخش ابتدا سرمقاله‌ای مفصل و انتقادی از مهدی سالاری‌نسب می‌خوانیم با عنوان "دو اشکال اساسی شعر امروز ایران" که احتمالا برای خوانندگان و به‌ویژه کسانی که مقالات دیگر وی را در شماره پیشین و دو شماره از سیاه مشق درباره شعر امروز ایران دنبال کرده‌اند، بدانند که این دو اشکال اساسی چیست. سپس طبق رویۀ این بخش، چهار شاعر نو قلم با نمونه شعرهایشان معرفی شده‌اند. در این شماره نقد شعرها نیز مفصل‌تر از شماره پیش است و از نکات جالب این است که یکی از شاعران این شماره نوجوانی 13 ساله است. سپس به روش قبل، گشت و گذاری در دفترهای شعر چاپ شده داشته‌اند و چنان وعده شده بود مثل شماره گذشته فقط به اشعار بد و معیوب نپرداخته، بلکه از دو شاعر نیز اشعاری به عنوان اشعار خوب و مطلوب برگزیده‌اند. بعد از نقل اشعار معیوب که این بار علاوه بر کتاب‌ها، سراغ صفحات مجازی و اینستاگرام هم رفته‌اند. بعد از آخرین قسمت بخش شعر آمده که معرفی کتاب‌های تازه‌ست که در این شماره، 40 عنوان کتاب، در زمینه‌های گوناگون مربوط به شعر معرفی شده که همه در همین سال‌های اخیر چاپ شده‌اند که خود کتاب‌شناسی سودمند و ارزنده‌ای‌ست.

در بخش داستان در این شماره هشت داستان از هشت نویسنده تازه آمده که برای هر یک نقدهایی نوشته شده به قلم سعید ناظمی، حسین ورجانی، محمدرضا ایوبی و فریبا عابدین‌نژاد.

علاوه‌بر این‌ها، دو شعر تازه از شمس لنگرودی و دو داستان از جمال میرصادقی به عنوان دو پیشکسوتِ صاحب نام عرصه‌های شعر و داستان نیز در این شماره آمده است.

در بخش فصل اول رمان، دو اثر منتشر نشده از احمد اکبرپور و بختیار علی، ترجمه مریوان حلبچه‌ای آمده است. بعد از این بخش‌های اصلی شعر و داستان که رسالت اصلی و اولیه نوپاست، در این شماره ترجمه‌هایی از زبان‌های فرنگی و نیز مقالاتی هم آمده است. در این شماره بعد از بخش دوم مقاله سالاری‌نسب در خصوص نقد شعر در تاریخ ادبیات فارسی در زبان شاعران، دو مقاله آمده است یکی در خصوص داستان‌نویسی از محمد قاسم‌زاده و دیگری درباره قافیه در شعر نیما یوشیج از فرامرز آقابیگی و سپس مقالاتی در معرفی برخی کتاب‌های منتشر شده به زبان فارسی از آرمان فاتح و سالار خوشخو.

بخش پرونده این شماره، ویژه یکی از ارجمندترین دانشمندان حال حاضر ایران است در حوزه زبان‌شناسی که بیش از پنجاه سال در عرصه زبان‌شناسی و دستور زبان فارسی و تدوین فرهنگ‌های دوزبانه مدرن تحقیق و تألیف کرده است و دستاورد بسیار ارزشمندی در همه این عرصه‌ها از خود به یادگار نهاده است: دکتر محمدرضا باطنی. در این شماره مقالاتی به قلم دوستان و شاگردان استاد باطنی در‌باره شخصیت و آثار و دستاوردهای علمی ایشان آمده است به همراه عکس‌های هنری و ارزشمندی از دکتر باطنی از آثار مهرداد اسکویی.

بخش آخر با عنوان عبارت دیگر هم حاوی مقالاتی‌ست به قلم حسین آتش‌پرور و سرمد قباد.

طرح روی جلد این شماره با کیفیت و گیراست و طرح پشت جلد، عکس تأثیرگذاری‌ست از آرشیو عکس‌های مهرداد اسکویی، دست عصا گرفته دکتر محمدرضا باطنی.

دومین شماره مجله نوپا را با 312 صفحه قطع رقعی و قمیت 35 هزار تومان می‌توانید از کتاب‌فروشی‌ها و کیوسک‌های روزنامه‌فروشی سراسر کشور تهیه نمایید.