به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی در دیدار با مسئولان فرهنگی سازمان‌ زندان‌های کشور با تاکید بر انجام اقدامات فرهنگی برای اصلاح رفتار زندانیان و بزهکاران گفت: تجهیز کتابخانه‎های زندان‌ها گام موثری برای اصلاح زندانیان است و در میان زندانیان افرادی هستند که پیشینه کتابخوانی دارند و به دلیل ناآشنایی و ندانم‎کاری به زندان افتاده‎اند.

او ادامه داد: تجهیز کتابخانه‎های سازمان‌ها و نهادها یکی از وظایفی است که بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. در طول این سالها نیز زندان‎های کشور به صورت مجزا یا از طریق سازمان زندان‎ها اقدام به ارسال درخواست‎ برای تجهیز کتابخانه‎‌ها کرده‌اند که در اسرع وقت حمایت‎های لازم صورت گرفته است.

جوادی با اشاره به برگزاری جام باشگاه‎های کتابخوانی در زندان‎ها گفت: یکی دیگر از اقداماتی که در چند سال گذشته انجام شده برگزاری جام باشگاه‎های کتابخوانی برای مددجویان است. با این اقدام کتابخوانی به صورت هدفمندتر در زندان‎ها انجام شده است که می‎تواند توسعه بیشتری پیدا کند و بازخوردهای بهتری داشته باشد.

معاون امور فرهنگی با اشاره به آمادگی معاونت امور فرهنگی برای برگزاری مسابقات کتابخوانی، تقدیر از برگزیدگان و برگزاری نمایشگاه کتاب در زندان‎ها گفت: در تفاهم‎نامه همکاری که در حال آماده‌سازی است به این موارد توجه خواهد شد و امیدوارم با ایجاد بستر فرهنگی در زندانها شاهد کاهش بروز جرم و بزه در کشور باشیم و از بروز جرایم و تخلفات جلوگیری کنیم.

در ادامه این مراسم آقای جوهری؛ معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان‌ها با اشاره به تغییرات صورت گرفته در سازمان زندان‎ها در ماه‌های اخیر گفت: سعی داریم نگاه امنیتی به زندان‌ها را کاهش دهیم تا بتوانیم از گروه‌های مختلفی که در حوزه آموزش فعال هستند برای آموزش زندانیان بهره ببریم.

او ادامه داد: در حال حاضر سوادآموزی به زندانیان و ادامه تحصیلات تکمیلی از مواردی هستند که در زندان‎ها انجام می‎شوند. تلاش داریم از ظرفیت نهادها و سازمان‎های برای ایجاد فضای فرهنگی بهتر در زندان‎ها بهره ببریم تا از این طریق نرخ بازگشت بزهکاران به زندان را کاهش دهیم زیرا آموزش به زندانیان نقش مستقیمی در کاهش بازگشت زندانیان به زندان دارد.

در این جلسه علیرضا اسماعیلی، ابراهیم حیدری، مهدی حافظی، حجت‌الاسلام و المسلمین ملکی و جوهری حضور داشتند.