به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی فرهنگ‌سرای گلستان، در مسابقه ادبی "تحریرخیال" که به همت خانه فرهنگ سلام مرداد ماه فراخوان شده بود، منیژه آرمین، عارفه روئین، لیلا دارابی، کیانوش کیارس و  علی‌الله سلیمی گروه داوری بخش داستان کوتاه و  کمال پیری آذر، عمران حیدری آریا ، اسماعیل دادرس داوری آثار شعر را برعهده داشتند.

امید و همدلی تا شکست کامل ویروس کرونا، رویدادتاریخی غدیرخم، مدح و ستایش رشادت ها و ایثارگری پزشکان پرستاران و پزشکان، ولایت امام علی(ع)، عیدقربان و سربلندی حضرت ابراهیم در آزمون الهی از موضوع های ویژه این مسابقه ادبی در فضای مجازی بودند.

در پایان مهلت مسابقه 275 اثر به دبیرخانه رسید که از این تعداد، 192 اثر در بخش شعر و 83 اثر در بخش داستان کوتاه با آثار شرکت‌کنندگانی از شهرهای تهران، مشهد، کرمان، شیراز، اردبیل، کرج، شهریار، دماوند، سنندج، مسجد سلیمان، بروجرد، نورآباد ممسنی، نیشابور  ملایر، اصفهان  قم ، قزوین ، گرگان، رشت مسابقه وارد مرحله داوری شد.

اولین اثر ثبت شده در دبیرخانه متعلق به شرکت کننده‌ای از شهر اردبیل بود و کوچکترین شرکت کننده با 7 سال سن از تهران اثر خود را به دبیرخانه مسابقه ارسال کرد.

در بخش "داستان کوتاه"، گروه داوران  از بین 83 اثر رسیده به دبیرخانه، در مرحله اول 22 اثر را واجد شرایط حضور در مرحله نیمه نهایی اعلام کردند و در مرحله دوم از این بین تعداد 10 اثر برای حضور در مرحله نهایی به شرح زیر اعلام شد:

"در یک غروب خودمانی" نوشته ابوالفضل پروین از فیروزآباد فارس

"لنگه کفشی در بیابان" نوشته پوریا اسکندر زاده از تهران

 "شیشک" نوشته حمید رضا یعقوب زاده  از تهران

 "کیک اسفنجی" نوشته نرگس جودکی از هشتگرد

 "دیوار سفید بلند" نوشته لیلا روغن گیر قزوینی از قزوین

 "رسیدن" نوشته مرضیه جعفری از تهران

 "ماهی تشنه"  نوشته شهلاسلطانی از تهران

 "کووید ۱۹" نوشته فرشته نصیری از تهران

 "طلایه های صبح" نوشته زهرا کرمی ازدماوند

"نگهبان ریتا" نوشته فهیمه قائدی

همچنین درمرحله نهایی از میان 10 اثر با رای داوران ابوالفضل پروین از شهر فیروزآباد فارس با داستان دریک غروب خودمانی، نرگس جودکی از هشتگرد با داستان کیک اسفنجی، لیلا روغنگیرقزوین از شهر قزوین با داستان دیوار سفید بلند به عنوان برگزیدگان نهایی اولین دوره مسابقه داستان کوتاه "تحریر خیال" معرفی شدند.

در بخش "شعر" به تفکیک سبک (کلاسیک ، شعر نو)  و موضوع (آزاد ، ویژه)، از بین 192 اثر رسیده به دبیرخانه با رای داوران، 18 اثر به شرح زیر  به مرحله نهایی راه یافتند.

حمید رضا دالوند، سحر قدسی و خدابخش صفا دل با موضوع امید و همدلی تا شکست کامل ویروس کرونا ، ستایش رشادت ها و ایثارگری پرستاران و پزشکان و حسین جعفری، مجتبی خرسندی، مصطفی توفیقی، امیررسولی، محمدحسن اسفندیارپور در بخش شعرکلاسیک،

کاظم رستمی، رزا رودینی، معصومه سادات شاکری و زینب رحمانی در بخش شعر نو، ریحانه فرزی، شهریار پوراکبرصفا، فروزان زمانی با موضوع آزاد در بخش شعر کلاسیک، سعید فلاحی، صادق هلشی، میثم زردشتیان نیز با موضوع آزاد در شعر نو به مرحله نهایی راه یافتند.

امیررسولی از زنجان با سروده غدیر، حمید رضا دالوند از شیراز با سروده جنگ سایه ها، میثم زردشتیان از شیراز با سروده سی درصد سه نفر برتر اولین دوره مسابقه شعر "تحریرخیال" شدند.

در بخش جانبی این مسابقه با هدف ترویج فرهنگ مطالعه و تشویق نوجوانان به شعرو ادب تعدادی داستان و شعرنو از شکرانه نورانی 7 ساله با، رومینا کوهرنگ 8 ساله از شهرضا با داستان کوتاه "کدو قلقله زن و کرونا"، زهرا بابامندنی 12 ساله از دزفول با شعرنو، کیمیا معصومی 14 ساله از کرج با داستان "کرونا" به عنوان برگزیده در بخش کودک و نوجوان انتخاب شدند.