به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ایرج عنایتی‌زاده رئیس گروه ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی این سازمان، با بیان این مطلب در تشریح و معرفی سفرنامه‌های جهانگردان اروپایی که در کتابخانه ملی نگهداری می‌شود، گفت: یکی از بخش‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی مربوط به ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی است که این بخش گنجینه‌ای از اسناد و مطالعات مربوط به ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی را دربر می‌گیرد و بالغ بر ۴۰۰ عنوان سفرنامه در این بخش نگهداری می‌شود.

 او ادامه داد: برخی از سفرنامه‌های موجود متعلق به جهانگردان مشهور اروپایی است که مطالب عینی و مستندات تاریخی و مهمی از مراسم عزاداری محرم و عاشورا و نوع عزاداری‌ جامعه ایران در قرن‌های گذشته را قید کرده است.

رئیس گروه ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به سفرنامه جهانگردان اروپایی که بخشی از آن‌ها درباره عزاداری امام حسین (ع) و یاران بزرگوار ایشان است، توضیح داد: از سفرنامه‌های موجود در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران که در آن‌ها به مراسم محرم و عزاداری شیعیان ایران اشاره شده می‌توان به سفرنامه پیترو دلاواله، سفرنامه تاورینه، سفرنامه آرنولد ویلسن، سفرنامه فردیک چارلز ریجارد و سفرنامه هاینریش بروگش اشاره کرد.

او تصریح کرد: سفرنامه‌های پیترو دلاواله و تاورینه برای قدمت تاریخی دوران صفویه است. سفرنامه هاینریش بروگش از مراسم محرم و عزاداری شیعیان ایران نیز متعلق به دوره قاجاراست که مطالب مستندی را ثبت کرده است.

عنایتی‌زاده درباره تفاوت روایت‌ سفرنامه‌های پیترو دلاواله و تاورینه با سفرنامه هاینریش بروگش بیان کرد: تفاوت‌های موجود در این سفرنامه‌ها نوع نگاه نگارنده‌ها به ماهیت عزاداری‌ها است به این معنا که  سفرنامه‌های پیترو دلاواله و تاورینه به مستندنگاری محرم و عزاداری در بین توده مردم پرداخته است. اما در سفرنامه هاینریش بروگش محرم در دوران قاجار و تصویری است که از تعزیه‌ مستند کرده است. همچنین در سفرنامه‌های ارنست اورسل و فوروکاوای ژاپنی و سفرنامه هانری بایندر که به فارسی نیز ترجمه شده‌اند مستندات تاریخی از محرم و عزاداری‌ جامعه ایران موجود است.

عنایتی‌زاده اظهار کرد: سفرنامه‌های پیترو دلاواله، تاورینه، آرنولد ویلسن، فردیک چارلز ریچارد و سفرنامه هاینریش بروگش آلمانی به زبان اصلی و جزء سفرنامه‌های نفیس کتابخانه ملی به شمار می‌روند.