به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با بیان این‌که طرح‌های فصلی خرید کتاب یکی از ابتکارات معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی سال‌های اخیر بوده است، گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و عدم رونق حوزه فرهنگ و تعطیلی ناشران، اجرای طرح تابستانه کتاب روحیه امید را در مردم ایجاد کرد تا به سراغ حوزه کتاب و کتابخوانی بیایند.

او با اشاره به اثرات اجرای این طرح در شیراز به عنوان پایتخت کتاب ایران، ادامه داد: اکنون که به دلیل قرنطینه مردم کمتر از خانه‌های خود بیرون می‌آیند و همزمانی آن با فصل تابستان و تعطیلی مدارس اجرای این طرح تا حد زیادی توانسته از یکسو برای کتابفروشی‌ها و از سوی دیگر برای مردم مفید و مثمرثمر باشد. در ارتباطی که با تعدادی از کتابفروشی‌ها داشتم به من گفتند که این طرح خیلی خوب بوده و موجب شد رفت و آمد در کتابفروشی‌ها بیشتر شود و مردم کتاب خریداری کنند.

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، استقبال از طرح تابستانه کتاب از سوی کتابفروشی‌ها خوب بوده است و در طرح بهارانه کتاب ۹۹ نیز استان فارس آمار خوبی داشت و از نظر بودجه وضعیت مناسبی داشت و مطمینم در تابستانه نیز این آمار خوب خواهد بود.

او با بیان این‌که معتقدم این طرح‌ها باید تداوم داشته باشد، گفت: امیدواریم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت مستمر این طرح‌ها را ادامه دهد تا کم‌کم به عنوان فرهنگ در میان مردم جا بیفتد و یارانه‌ای که دولت به خرید کتاب اختصاص می‌دهد در این طرح هزینه شود.

سهرابی تاکید کرد: از آنجایی که کالای فرهنگی در سبد خرید مردم کمتر است، اجرای طرح‌هایی از این قبیل می‌تواند به کمک خانواد‌ه‌ها بیاید تا به مرور بار دیگر سراغ کتاب بیایند.

او همچنین درباره اثرگذاری طرح تابستانه توضیح داد: در یک نگاه کلی می‌توان گفت که اتفاق مبارکی است و امیدواریم دولت بتواند از این طرح‌ها حمایت کند و موجب شود حوزه فرهنگ در وضعیت کنونی فعالیت خود را به صورت پویا داشته باشد