به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، براساس خبر منتشره در وب‌سایت نمایشگاه کتاب فرانکفورت، حضور کشور کانادا به عنوان میهمان ویژه نمایشگاه کتاب فرانکفورت 2020 (14 تا 18 اکتبر 2020 - 23 تا 27 مهر 1399) به دلیل تغییر شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا تا سال 2021 به تعویق افتاد. کمیته‌ای که حضور کانادا را به عنوان میهمان ویژه ترتیب می‌دهد، تحت نظارت وزارت میراث‌فرهنگی کانادا، با هماهنگی نمایشگاه کتاب فرانکفورت و سپس کشورهای میهمان ویژه در ادوار آتی این نمایشگاه به توافق رسید تا حضور فیزیکی آن را به مدت یک سال به تاخیر بیندازد.

هم‌چنین کشورهایی که قرار بود در سال‌های بعد میهمان ویژه این نمایشگاه باشند (اسپانیا، اسلوونی و ایتالیا) موافقت کردند که هر کدام حضور خود را برای یک سال به تاخیر انداخته تا حضور کانادا به سال 2021 موکول شود. بر همین اساس در دوره پیش رو، متولیان حضور کانادا در حال آماده‌سازی حضور مجازی خود هستند تا نویسندگان و ناشران کانادایی مشارکت پررنگی در فضای مجازی داشته باشد.

یورگن بووس مدیر نمایشگاه کتاب فرانکفورت نیز در این باره گفت: می‌خواهیم از کمیته‌های میهمان ویژه، تشکل‌های نشر و مقامات اسپانیا، اسلوونی و ایتالیا تشکر کنیم که به دلیل همبستگی با کانادا، موافقت کردند حضور خود را در نمایشگاه کتاب فرانکفورت برای یک سال دیگر به تعویق انداخته تا نتیجه مطلوب درباره حضور کانادا و فرصت ممکن برای ارائه ادبیات و فرهنگ این کشور در اکتبر 2021 به دست آید. هم‌زمان مشتاقانه منتظر همه فعالیت‌های مجازی هستیم که توسط طرف کانادایی ما در طول نمایشگاه فرانکفورت 2020 ارائه خواهد شد. امسال با چالش‌های اساسی مواجه شده‌­ایم و می­‌بینیم که جامعه بین‌المللی نشر در پاسخ به این موضوع با یکدیگر متحدند. این همکاری درباره کشورهای میهمان ویژه تنها یکی از نمونه‌های بی‌شمار است.