به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مراسم تکریم علی زرافشان و معارفه خسرو طالب‌زاده به عنوان معاون اسناد ملی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران امروز، یازدهم تیرماه ۹۹ با حضور اشرف بروجردی، رییس این سازمان و معاونان و مدیران کل سازمان اسناد و کتابخانه ملی در ساختمان آرشیو ملی ایران برگزار شد.

اشرف بروجردی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در این مراسم گفت: هر مسئولی در پست‌هایی که به او محول می‌شود، می‌تواند در تغییرات بهتر منشا اثر باشد و این اثربخشی را برای آیندگان محقق کند.

او افزود: سابقه فعالیت آقای زرافشان در امور مختلف فکری و فرهنگی از جمله سرمایه بزرگ ایشان در عرصه آموزش و پرورش، موجب همراهی او با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران شد که امروز به افتخار بازنشستگی نائل شد و این تازه آغاز راه او است. از همین رو پیشنهاد می‌کنم علی زرافشان خاطرات چندین ساله خود را به رشته تحریر درآورد تا آیندگان از تجارب او بهره‌مند شوند.

فریبرز خسروی، معاون کتابخانه ملی ایران به دوستی دیرینه خود با علی زرافشان اشاره کرد و گفت: آشنایی ما با یکدیگر به سال‌های بسیار دور، در دهه ۵۰ از دوران فعالیت در آموزش و پرورش برمی‌گردد. بعد از انقلاب هم با ورود به نهادهای انقلابی همکاری و دوستی خودمان را ادامه دادیم و در نهایت همکاری من با این دوست قدیمی به آغاز دوران بازنشستگی او ختم شد.

حامد ایرانشاهی مدیر کل خدمات آرشیوی سازمان در ادامه این مراسم به تشریح برخی خصوصیات مدیریتی و اقدامات علی زرافشان معاون سابق اسناد ملی ایران پرداخت.

در ادامه این مراسم علی زرافشان از اقدامات انجام‌شده در طول دو سال مسئولیت خود در بخش اسناد گفت.

او با اشاره به راه‌اندازی "مارک اسناد" در این معاونت گفت: راه‌اندازی "مارک اسناد" باعث یکپارچه‌سازی و ساماندهی اسناد خواهد شد. همچنین طرح "کایزن" نیز در سه اداره کل معاونت اسناد اجرا شده است و ان‌شاءالله در اداره کل حفاظت و مرمت آرشیو ملی نیز اجرایی خواهد شد.

زرافشان با اشاره به ارتقای جایگاه ملی ایران در حوزه اسناد و آرشیو در بخش‌های بین‌المللی به تشکیل انجمن آرشیویست‌ها تاکید کرد و افزود: داشتن یک انجمن برای توسعه یک حرفه، فرصت به حساب می‌آید، همان‌طور که کتابداران برای خود انجمن کتابداری تاسیس کرده‌اند.

او با اشاره به تدوین استانداردهای حوزه اسناد در آرشیو ملی ایران به تشریح برخی اقدامات از جمله راه‌اندازی سامانه‌های سامان، سمان و تعیین اصطلاح نامه‌های تخصصی پرداخت.

زرافشان با تاکید بر تعیین تکلیف شبکه ملی اسناد و بایگانی راکد افزود: شبکه ملی اسناد از سال ۸۱ بدون تکلیف باقی مانده بود و ایجاد بایگانی راکد نیز یک مطالبه ۵۰ ساله است.

او با اشاره به ضرورت ارتقای ضریب امنیت ساختمان آرشیو ملی ایران در برابر حوادث که از تاکیدات ریاست سازمان نیز است، اظهارداشت: برای ارتقای سامانه ضدعفونی اسناد نیز از تجربه کشور ژاپن و از ظرفیت داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان بهره خواهیم گرفت.

زرافشان در پایان به ارتقای ریل‌گذاری قفسه‌های اسناد در ساختمان آرشیو ملی که باعث افزایش یک طبقه به مخازن اسناد شد اشاره کرد.

همچنین خسرو طالب‌زاده که به عنوان معاون جدید اسناد ملی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی معرفی شده است ایجاد یکپارچگی بین دستگاه‌ها را اولویت فعالیت‌های خود برشمرد و گفت: خوشبختانه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران امروز در مسیر درستی در حال حرکت است و امید است بنده نیز بتوانم در این مسیر همراه خوبی برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران باشم.

او در ادامه صحبت‌های خود به تشریح واژه "ملی" در عنوان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران پرداخت.

همچنین وظیفه ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران را تقلیل هزینه‌های زمانی، مالی و پتانسیلی افراد و پژوهشگران برای پیشبرد تحقیقات عنوان و تصریح کرد: فعالیت هریک از افراد در مسیر تحقیق و پژوهش در جهت منافع ملی است؛ تسهیل‌گری در دسترسی به منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی موجب می‌شود از دوردست‌ترین نقاط کشور و در مناطق کم‌برخوردار پژوهشگر پرورش داده شود.