به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب، فرصت استفاده از تخفیف ویژه، خدمات سامانه "پست کتاب" در طرح "عبور از کرونا با کتاب" با موافقت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا پایان شهریور۱۳۹۹ تمدید شد.

براساس پیشنهاد معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هزینه‌های خدمات پستی سامانه پست کتاب با ادغام موسسات از طریق موسسه فراگیر پرداخت خواهد شد.

در طرح تخفیف سامانه پست کتاب با عنوان "عبور از کرونا با کتاب" از ۲۵ اسفندماه سال گذشته تاکنون ۲۷۰هزار  بسته کتاب ارسال شده است. در این طرح که با هدف عدالت دسترسی به کتاب برای همه شهروندان ایجاد شده، با اختصاص بخشی از یارانه کتاب به حمایت از سامانه "پست کتاب"، برای ارسال هر بسته پستی کتاب به هر نقطه کشور در سرویس "سفارشی" تا دو کیلوگرم صرفا مبلغ ۳۰ هزار ریال دریافت می‌شود و مابقی مبلغ از محل یارانه کتاب به شرکت پست پرداخت می‌شود.

از زمان تاسیس سامانه پست کتاب تا ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۸، ۵۱۹ فعال حوزه کتاب و نشر شامل ناشر، کتابفروشی و فروشگاه اینترنتی در سامانه پست کتاب عضو شده بودند، اما با اجرای طرح "عبور از کرونا با کتاب" این تعداد با افزایش ۴۱درصدی به ۸۷۵ عضو رسیده است که از این تعداد، 569 ناشر، 179 کتابفروش و ۱۲۷ فروشگاه  اینترنتی  را شامل می شود.

در طرح "عبور از کرونا با کتاب" ۸۲ هزار و 650 بسته ارسالی (۹۲ درصد) متعلق به شهرها و ۷ هزار و ۳۵۰ بسته ارسالی (۸ درصد) به روستاها اختصاص داشته است. همچنین بیشترین میزان ارسال کتاب در این طرح متعلق به  تهران، قم و خراسان رضوی و بیشترین دریافت کنندگان کتاب در تهران، اصفهان و فارس بوده اند.

ناشران، کتابفروشان، توزیع کنندگان، فروشگاه های اینترنتی کتاب و فعالان تولید و فروش کتاب، با پروانه کسب و کار معتبر می توانند برای استفاده از این تخفیف از طریق سایت خانه کتاب ketab.ir یا سامانه posteketab.com نسبت به ثبت نام و عضویت اقدام کنند؛ پس از ثبت نام حداکثر طی ۲۴ ساعت پنل پستی سامانه پست کتاب در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.